Finansų rinkų priežiūra ir reguliavimas ES


Įvadas. Finansų rinkų priežiūros ir reguliavimo samprata. Finansų rinkos. Finansų institucijos. Finansų rinkų ir institucijų priežiūra. Finansų rinkų ir įstaigų priežiūros modelių taikymas. Finansų rinkų priežiūra ES. Efpis. Bankų sąjunga. Finansų rinkų priežiūros reformos nauda ES. Išvados. Literatūros sąrašas.


Kiekvienos valstybės finansų įstaigų veiklos funkcionavimas yra jos finansinio stabilumo ir efektyvaus veikimo pagrindas, o viena svarbiausių valstybės funkcijų – prižiūrėti finansų rinkas. Tuo tarpu, finansų rinka – labai plati sąvoka, o įprastai šis terminas naudojamas norint apibūdinti virtualų mechanizmą ar vietą, kuris sudaro sąlygas susitikti finansinių produktų pirkėjams ir pardavėjams. Finansų institucijų veikla yra išties sudėtinga ir apima daug aspektų, turi didžiulę įtaką visai finansų sistemai, nuo jos priklauso indėlininkų bei investuotojų pasitikėjimas, todėl jos priežiūra būtina. ES ši priežiūra atliekama mikrolygiu ir makrolygiu įsteigus ar reformavus atitinkamas institucijas.

Kiekvienos valstybės finansų įstaigų veiklos funkcionavimas yra jos finansinio stabilumo ir efektyvaus veikimo pagrindas, o viena svarbiausių valstybės funkcijų – prižiūrėti finansų rinkas: licencijuoti ir kontroliuoti finansų įstaigas, nagrinėti skundus, taikyti poveikio priemones. Tačiau prižiūrėti finansų rinkas nėra lengva ir tai nuolat kintantis procesas. Ilgainiui finansų rinkų priežiūros modeliai keitėsi tiek visoje Europos Sąjungoje (toliau ES), tiek jos valstybėse narėse. Šiuos pokyčius sąlygoja makroekonominės ir mikroekonominės priežastys. Tuo tarpu, finansų įstaigų priežiūros veiksmingumas yra venas svarbiausių veiksnių siekiant garantuoti sėkmingą finansų sistemos funkcionavimą. Nuo priežiūros veiksmingumo priklauso finansų sistemos stabilumas ir finansų įstaigų veiklos efektyvumas, kuris skatina finansų rinkų plėtrą bei į šalį pritraukia kapitalo, užsienio investicijų srautus. O netinkamai vykdoma politika finansų įstaigų atveju gali turėti skaudžių padarinių. Pavyzdžiui, nesėkmingas finansų rinkų reguliavimas ir priežiūra yra viena iš pagrindinių, 2007 m. pabaigoje prasidėjusios, pasaulinės krizės priežasčių, atskleidusių nemažai trūkumų tuometiniuose finansų rinkų reguliavimo ir priežiūros procesuose. Šis įvykis paskatino tobulinti ir ieškoti naujų finansų rinkų priežiūros metodų bei iššaukė reformas tiek ES, tiek nacionaliniu lygiu. Reformų tikslas – tinkamai sureguliuoti finansų rinkos priežiūros mechanizmus. Taigi tinkamo finansų rinkų priežiūros modelio paieška išlieka vienu aktualiausių klausimų.

Šio darbo tikslas – aptarti ir išanalizuoti finansų rinkų priežiūrą ir reguliavimą ES.

Šio darbo uždaviniai atskleisti, kaip suprantama finansų rinką ir jos priežiūra, kokie metodai yra taikomi siekiant finansų rinkų stabilumo ir su kokiomis problemomis tenka susidurti bei kaip jos yra sprendžiamos ES.

Akcijų rinka yra vieta, kur susitinka akcijų leidėjai, pirkėjai, pardavėjai bei kiti suinteresuoti rinkos dalyviai. Tai visos finansų rinkos sudedamoji dalis, apimanti visus nuosavybės vertybinius popierius, nepriklausomai nuo to ar jie prekiaujami akcijų biržose, ar ne. Ši rinka visuomet pritraukia nemažai dėmesio finansinių naujienų sraute palyginti su kitomis finansų rinkos dalimis, nors savo dydžiu ir nusileidžia obligacijų rinkai, o apyvartomis – valiutų rinkai.Akcijų rinką taip pat būtų galima skaidyti į smulkesnes: paprastųjų akcijų rinką bei privilegijuotų akcijų rinką. Taip pat dažnai investuotojai išskiria išsivysčiusių ar besivystančių šalių rinkas.

Žaliavų rinka yra viena pagrindinių finansų rinkos dalių ir apima visus sandorius susijusius su žaliavų prekybą. Tai gali būti prekyba auksu, žemės ūkio produktais, nafta ir nenusakomu skaičiumi kitų žaliavų. Tačiau nepaisant žaliavų įvairovės, šioje rinkoje dominuoja nafta, nuo kurios kainų lygio dažnai priklauso ir visų kitų išteklių vertė. Taip pat šioje rinkoje paprastai prekiaujama ne pačiomis žaliavomis, o jų ateities sandoriais (įsipareigojimu už sutartą kainą tam tikrą dieną atitinkamomis sąlygomis pirkti arba parduoti turtą).

Valiutų rinka – tai finansinės operacijos vykdomos užsienio valiuta. Ši rinka dar vadinama Forex (Foreign Exchange market). Šios rinkos dėka galima pastebėti kintančius poreikius ir sąlygas, tarptautines, politines ir ekonomines realijas. Šioje rinkoje dalyvauja bankai, tarptautinės bendrovės, asmenys, atliekantys didžiulės apimties finansinius sandorius, galinčius daryti įtaką valiutų kursui bei smulkūs investuotojai.

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 100 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (5054 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lidija
  • Finansų rinkų priežiūra ir reguliavimas ES
    10 - 5 balsai (-ų)
Finansų rinkų priežiūra ir reguliavimas ES. (2016 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-rinku-prieziura-ir-reguliavimas-es.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 09:04
×