Finansų samprata, reikšmė ir funkcijos


Valstybės finansinės veiklos formos ir metodai. Finansų rinkos samprata. Finansų rinkos dalyviai.

XIX a. vid.– XX a. pr. vakarų literatūroje visi „finansų“ apibrėžimai skirstomi į šias tris grupes:

terminas „finansai“ vartojamas su jį patikslinančiais būdvardžiais (tokie kaip public, personal, corporate), o jeigu vartojamas be patikslinančių žodžių – tokiu atveju „finansai“ suprantami plačiąja prasme. Toks „finansų“ suvokimas dominuoja šiuolaikinėje vakarų mokslinėje literatūroje.

Skiriasi išteklių (resursų) limitai  (ginčytina, kadangi visi resursai/ištekliai yra riboti – tiek viešųjų finansų atžvilgiu, tiek privačių);

Nuosavybės forma (valstybinės priklausomybės, savivaldybė, ar privačių ūkio subjektų (fizinis ar juridinio asmens);

Panaudojimo tikslai (privačių finansų pagrindinis tikslas – pelno siekimas; viešųjų finansų – valstybės funkcijų užtikrinimas (viešųjų paslaugų teikimas).

Privačių finansų atveju vyksta savanoriški mainai, o viešųjų – valstybės prievarta (pvz., mokesčių rinkimas).

Viešieji finansai – tai pagrindiniai piniginiai-ekonominiai santykiai paskirstant ir (per)paskirstant visuomeninio produkto vertę bei nacionalinių vertybių dalis, susijusias su valstybės ir jos įmonių finansinių piniginių išteklių formavimu ir valstybės lėšų panaudojimu plečiant gamybą, tenkinant visuomeninius socialinius-kultūrinius poreikius, valstybės gynybos ir valdymo reikmes.

padeda dalį nacionalinių pajamų sukaupti centralizuotose valstybės fonduose.

Visuose apibrėžimuose daug kur buvo minėta samprata „valstybės funkcijos“, bet kas gi tai, kokios tai funkcijos, kurias Valstybė vykdo ir kurių įgyvendinimui reikalingos didžiuliai finansiniai resursai?

gynyba (pvz., karinė gynyba, civilinė sauga, karinė pagalba užsieniui; moksliniai tyrimai ir plėtra gynybos srityje; ir kt.)

būstas ir komunalinis ūkis (pvz., būsto plėtra, komunalinio ūkio plėtra; vandens tiekimas; gatvių apšvietimas; MTTP būsto ir komunalinio ūkio srityse ir kt.);

Pažymėtina ir tai, kad pagal Lietuvos Respublikos biudžeto sandaro įstatymą, valstybės pajamos gali būti tik piniginės lėšos, kas savo ruožtu reiškia, kad nei materialusis, nei finansinis turtas negali būti laikomos pajamomis (pvz., mokant privalomas įmokas valstybei negalima atsiskaityti natūra).

Valstybės finansinė veikla iš vienos pusės – tai ekonominės veiklos rūšis, iš kitos –  tai valdymo rūšis, todėl ji įgyvendinama griežtai laikantis įstatymų ir kitų teisės aktų.

n     Valstybės finansinės veiklos metu Valstybė panaudoja sukauptus finansinius išteklius valstybės funkcijos atlikti.

ü    piniginių lėšų pagalba užtikrinti subalansuotą visuomenės socialinę ir ekonominę raidą.

Literatūroje yra žinomi du Valstybės finansinės veiklos metodai:

I metodas à Lėšų kaupimo metodas: 

II metodas à Lėšų paskirstymo bei panaudojimo metodas:

1. Finansavimo metodas – tai negrąžintinas ir neatlygintinas valstybės lėšų teikimas įstaigoms ir įmonėms, kurios realizuoja valstybės funkcijas. Šis metodas taikomas tik valstybės ar savivaldybių nuosavybės teise priklausančioms įstaigoms (pvz., visos biudžetinės įstaigos, valstybės ar savivaldybės įmonės, viešosios įstaigos, kurių steigėja ar dalininke yra valstybė ir (ar) savivaldybės). Taikant šį metodą paskirstomos nacionalinio biudžeto lėšos. Gali būti naudojamos ir tikslinių fondų lėšos – tik tų fondų veiklai vykdyti (pvz. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas ar Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetas). Finansavimas gali būti pilnas (pvz., biudžetinėms įstaigoms) ir dalinis (išimtinais atvejais valstybės įmonėms).

ü    norminiai – reguliuoja atitinkamą finansinį santykį ir įtvirtina bendro pobūdžio elgesio taisykles;

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (4254 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laura
  • Finansų samprata, reikšmė ir funkcijos
    10 - 4 balsai (-ų)
Finansų samprata, reikšmė ir funkcijos. (2015 m. Lapkričio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-samprata-reiksme-ir-funkcijos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 17:24
×