Finansų sistemos modeliai


Įvadas. Finansų sistema. Finansų sistemos funkcionavimas. Finansų sistemos modeliai. Anglo – saksų finansų sistema. Germanų finansų sistema. Skandinavų finansų sistema. Japonų finansų sistema. Išvados. Literatūros sąrašas.


Kiekviena sistema laikui bėgant keičiasi, nes atsiranda nauji subjektai, tobulinamos sistemos dalys. Bendradarbiavimas tarp regionų, globalizacija, naujos technologijos, keičia visą pasaulio aplinką, taip pat ir valstybių finansus. Finansų valdymas yra svarbus planuojant valstybės biudžetą, todėl jis turi būti nuolat tobulinamas. Nuos sugebėjimo valdyti valstybės finansus priklauso valstybės gerovė. Valstybei svarbiausi yra gauti pajamų, valdyti išlaidas ir valstybės skolą. kiekvienoje valstybėje šios funkcijos yra vykdomos ir valdomos skirtingi. Finansų sistema atsirado atsiradus pinigų cirkuliacijai, parpusaviai saveikai, mainams, bei atsiradus valstybėms. Pirmąsias pasaulyje susikūrusias finansų sistemas sudarė tik vienas subjektas : Valstybės biudžetas. Keičiantis technologijoms, santvarkoms ir gyvenimo lygiui atsirado ir daugiau finansų sistemos subjektų, kurių finansai turi būti valdomi ir kontroliuojami. Šiuo metu Lietuvos Respublikoje yra dupagrindiniai subjektai : centralizuoti ir decentralizuoti finansai, kurie yra skirstomi. Kiekvienas finansų sistemos subjektas tarpusavyje saveikauja. Be decentraliuotų finansų įmokų į valstybės biudžetą, neūtų ir valstybės biudžetos. Kiekvienas subjektas naudojamsi vienas kito naudojamomis paslaugomis. Taip vyksta cirkuliacija.

Kiekvienoje pasaulio šalyje finansų sistemos skiriasi, dėl tradicijų, gyventojų mentaliteto, istorinių faktų ir papročių. Nuo finansų sistemos modelio priklauso valstybės valdymas, ekonominis rezultatas.

Darbo tikslas: remiantis įvairiais literatūros šaltiniais supažindinti su finansų sistemos modeliais.

išnagrinėti kokie finansų sistemos modeliai egzistuoja pasaulyje ir pagal kokius bruožuos jie yra skirstomi.

Finansai yra viena iš ekonominių kategorijų, tačiau jų negalima tapatinti su pinigais. Finansams yra būdinga piniginė forma. Pinigus galima apibūdinti kaip prekės matą, santaupas. O finansai išreiškia piniginius santykius, kurie naudojami sudarant pinigų fondus.

Įvarių nuosavybės formų finansai sudaro finansų sistemos pagrindą. Kadangi ši finansų sistemos dalis sukuria didžiausią finansinių išteklių dalį. Valstybės padėtis priklauso nuo įmonių finansų padėties. Rinkos ekonomikos sąlygomis įmonės veikia komerciniais pagrindais, ta reiškia, kad patirtas išlaidas turi padengti pajamomis. Pelnas tampa svarbiausiu gamybinio ir socialinio vystymosi šaltinu. Įmonės turi finansinę nepriklausomybę, jos pačios skirsto savo pajamas, savo nuožiūra naudoja gautą pelną.

Svarbu paminėti, kad be įmonių, kurių esminis bruožas yra komercinės, finansinės, ūkinės veiklos vykdymas, siekiant gauti pelno, funkcionuoja ir pelno nesiekiančios organizacijos. Jų tikslas yra atstovauti asociacijos narių interesus , juo ginti, kordinuoti jų veiklą. Asociacijos turi teisė vykdyti įstatymų nedrudžiamą ūkinę veiklą, kuri neprieštarauja jos tikslams.

Kaip jau buvo minėtą ankčiau finansiniai santykiai egzistuoja ir tarp namų ūkių, verslo ir valstybės. Vyriausybinis sektorius suteikia namų ūkiams socialinias išmokas, darbo vietas, leidžia įstatymus, o namų ūkiai moka mokesčius, teikia darbo jėga. Finansiniai santykiai tarp verslo ir valstybės irgi egzistuoja. Verslas teikia paslaugas, moka mokesčius vyriausybiniam sektoriui. Valstybė suteikia verslui paramas, mokesčių lengvatas, reguliuoja teisines bazes, bei įmonių prekių ir paslaugų pirkėjas.

Kadangi apie pagrindinius santykius tarp verslo, namų ūkių ir valstybės jau buvo kalbama anksčiau, paminėsiu santykius susijusius su asociacijomis, draudimo fondų. Įmonės ir gyventojai dalyvaudami įvarių organizacijų veikloje ir mokant nario mokesčius, gauna iš organizacijų siekiamos naudos. Santykiai tarp valstybės, gyventojų, įmonių ir draudimo fondu pasireiškia tuo, kad apsidrausdami ir mokėdami draudimo įmokas, ištikus draudiminiam įvykiui gauna atlyginimą (kompensaciją).

  • Microsoft Word 113 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3073 žodžiai)
  • Universitetas
  • Julija
  • Finansų sistemos modeliai
    10 - 1 balsai (-ų)
Finansų sistemos modeliai. (2017 m. Gegužės 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-sistemos-modeliai.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 22 d. 22:44
×