Finansų teorijos konspektas


Finansų teorijos konspektas.


Finansai – lėšų priklausančių valstybei, namų ūkiui arba įmonei visuma. Finansai – įmonės, valstybės lėšų sudarymo, paskirstymo visuma.

Finanų mokslas nagrinėja kaip kaupiami ir panaudojami įvairių subjektų finansiniai ištekliai, tai mokas apie lėšų valdymą.

Nors finansų mokslas savarankišku mokslu buvo pripažintas tik XVIIIa., jo užuomazgų randama senovės civilizacijoje. XVa. Aukštutinę Italiją galima buvo vadinti finansš mokslo gimimo vieta. XVIIIa. Vokiečių dėka sukurtas finansų mokslas kaip savarankiškas mokslas. Xxa. Susiformavo neoklasikinė finansų teorija.

Klasikinė ir neoklasikinė finansų teorijos ir jų skirtumai.

KLASIKINĖ FINANSŲ TEORIJA: 1)(DOMINUOJA VALSTYBĖ) Finansai tapatinami tik su valstybės lėšomis

2)Finansai suvokiami kaip bet koks valstybės turtas gautas pinigais, materialinėmis vertybėmis ar paslaugomis.

NEOKLASIKINĖ FINANSŲ TEORIJA(DOMINUOJA PRIVATUSIS SEKTORIUS): 1)šalies ekonominį stiprumą ir šalies finansų sistemos stabilumą daugiausia lemia privatus sektorius, kurio pagrindas yra stambios koorporacijos.

2)mažinamas valstybės kišimąsis į privataus sektoriaus veiklą.

4)kapitalo, prekių, darbo rinkų internacionalizavimą sąlygoja tai, kad siekiant plėtoti atskirų šalių finansines sistemas reikalinga integracija.

Paskirstomoji - susijusi su fiskaline funkcija ir pasireiškia tuo, kad mokesčių lėšos, sukauptos nacionaliniame biudžete perskirstomos subsidijų, paramos ir kitų pervedimų forma tarp gyventojų, ūkių subjektų, ekonominės veiklos sferų.

Kontrolės - pasireiškia per pinigų fondo sudarymo ir panaudojimo kontrolę.

Centralizuoti finansai - nacionalinis biudžetas + valstybinių nebiudžetinių fondų biudžetas =konsoliduotas šalies biudžetas.

Decentralizuoti finansai - Namų ūkių finasai+įmonių ir organizacijų finansai

Valstybė namų ūkiams teikia valstybės prekes ir paslaugas bei moka darbo užmokestį ir transferines išmokas, o įmonėms teikia valstybės prekes ir paslaugas, reguliuoja mokesčių sistemą, užtikrina lengvatinį įmonių kreditavimą ir jų dengimą bei moka valstybės išmokas (subsidijas, dotacijas).

Verslo įmonės valstybei teikia prekes bei paslaugas ir moka mokesčius (PVM, pelno mokestį), o per prekių ir paslaugų rinkas namų ūkiams teikia prekes ir paslaugas, taip pat iš verslo pajamų moka darbuotojams (namų ūkių vartotojams) darbo užmokestį, dividendus.

Namų ūkiai valstybei teikia darbo jėgą ir kitus išteklius ir moka mokesčius bei investuoja į valstybės leidžiamus vertybinius popierius, o įmonėms namų ūkių išlaidų bei investavimo į jas dėka, teikia verslo pajamas bei darbo jėgą ir kitus išteklius.

Taupymas, turto kaupimas, likvidumo, kredito, mokėjimo, rizikos perkėlimo, politikos

Tai įstatyme nustatyta mokėjimo priemonė, vyriausybei įteisinta valiuta kaip mainų tarpininkas. Visa kas atlieka pinigų funkcijas.

Iki XIXa. Vidurio 1.Chartalinė pinigų teorija – pinigai yra ne ūkių veiksmų, o teisinių veiksmų padarinys. Pinigai – teisės sąvoka. 2. Psichologinė pinigų teorija – siejasi su ribinio naudingumo dėsnio sąvoka.

2)Empirinės evoliucinės pinigų kilmės teorija.

1.Mainų teorija – senovėje buvo natūriniai mainai, o vėliau atsirado pinigai dėl ūkio vystimosi. 2.Mokėjimo teorija – atsirado anksčiau nei mainai, kuomet reikėjo mokėti duokles 3.Sakratinė teorija – pinigai atsirado dėl papročių ir apeigų įtakos

1.Daiktiniai pinigai – kai viena iš prekių naudojama kaip tarpininkas. Ekonominės ir psichologinės priežastys. Trūkumai: 1) Subjektyvi daiktų vertė 2)Nepastovi vertė 3)Neįmanoma atlikti smulkių mokėjimų, atiduoti grąžą.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2974 žodžiai)
  • Universitetas
  • Deividas
  • Finansų teorijos konspektas
    10 - 5 balsai (-ų)
Finansų teorijos konspektas. (2016 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-teorijos-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 24 d. 20:34
×
143 mokytojai prisijungę atsako į klausimus