Fiodoro Dostojevskio kūrinio „Nusikaltimas ir bausmė“ dialogas su Biblija


Fiodoro Dostojevskio kūrinio „ Nusikaltimas ir bausmė “ dialogas su Biblija.

Galima teigti, kad romanas „Nusikaltimas ir bausmė“ imituoją Bibliją. Imitacinėje sąvokoje žmogus tapatinamas su biblinio žmogaus nuopuolio ir išganymo istorija. Per šią prizmę jis žvelgia į savo asmeninio gyvenimo patyrimus, išganymus ir išgelbėjimus. Taigi, pagrindinis knygos veikėjas Rodionas Romanovičius Raskolnikovas patiria vieną iš didžiausių savo gyvenimo nuosmukių. Jis nužudo senę palūkininkę ir atsitiktinai namo grįžusią jos seserį Lizavetą. Kalbant iš krikščioniškosios pusės, jo veiksmas yra ne tik peržengiantis moralės ribas, bet –sunki nuodėmė. Nuodėmės sąvoka šiuo atveju geriausiai atskleidžia Raskolnikovo padaryto veiksmo sunkumą. Raskolnikovas tiesiogine prasme pažeidžia vieną iš dešimties Dievo įsakymų ,,Nežudyk“. Jis įvykdo dvigubą žmogžudystę: nužudomi du nekalti asmenys. Svarbiausia yra tai, jog jis tai pasiryžta padaryti pats, laisva valia, niekieno neverčiamas. Romane akcentuojamas Raskolnikovo dvasios suskilimo momentas. Raskolnikovas tarsi suskaldytas žmogus gyvenantis kančioje. Visas spektaklis koncentruojasi ties Raskolnikovo savijauta po žmogžudystės. Pabrėžiamas jo asmeninis kančios kelias.

Reikėtų paminėti, jog skaitant kūrinį iškylą teodicėjinių svarstymų. Blogio ir gėrio problema yra svariausia prieštara krikščionių tikėjimui. Skaitant šį Fiodoro Dostojevskio kūrinį iškylą klausimas: „Kodėl Dievas neužkerta kelio tokioms piktadarystėms? Kodėl jis leidžia visam tam blogiui egzistuoti mūsų menkuose gyvenimuose ir pasaulyje?“. Ne tik knygose, bet ir realiame gyvenime vyksta panašūs dalykai, kartais dar net baisesni. Tačiau, kalbant apie knygos siužetą galima paminėti, jog atitinkamos aplinkybės privedė Raskolnikovą prie tokio apsisprendimo – nužudyti seną palūkininkę.

  • Lietuvių kalba Aprašymas
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1338 žodžiai)
  • Laura
  • Fiodoro Dostojevskio kūrinio „Nusikaltimas ir bausmė“ dialogas su Biblija
    10 - 2 balsai (-ų)
Fiodoro Dostojevskio kūrinio „Nusikaltimas ir bausmė“ dialogas su Biblija. (2015 m. Gruodžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/fiodoro-dostojevskio-kurinio-nusikaltimas-ir-bausme-dialogas-su-biblija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 20:38
×