Fiskalinė politika. Esmė ir tikslai


Fiskalines politikos esme ir tikslai. Fiskalinės politikos tikslai. Fiskalines politikos esme. Politikos esmė. Fiskaline politika tikslai. Fiskalinės politikos konspektas. Fiskaline politika referatas. Izdo politika+skaidres. Fiskalines politiko tikslai. Netikslinė fiskalinė politika.

Fiskalinė politika – tai mokesčių ir vyriausybės išlaidų naudojimo principai bei praktika, kuriais siekiama paveikti visuminės paklausos lygį. Biudžeto balansas. Skiriama diskretinė (tikslinė) ir nediskretinė (netikslinė) fiskalinė politika. Kita fiskalinės politikos priemonė – mokesčiai. Mokesčių grafikas. Automatinis stabilizatorius.

Diskretinė fiskalinė politika – tai politika, kai mokesčių svertais ir vyriausybės išlaidomis yra manipuliuojama sąmoningai siekiant įtakoti BNP ir užimtumo apimtis, kontroliuoti infliaciją, paskatinti ekonomikos augimą. Nediskretinė fiskalinė politika – tai politika, kai biudžetinės kilmės priemonės, pristabdančios (padidinančios) visuminę paklausą, pradeda veikti automatiškai, be vyriausybės įsikišimo, ir tuo sušvelnina ciklinius svyravimus ir stabilizuoja reprodukcijos procesus.

Tikslinio poveikio priemonių prireikia, kai ekonomikoje atsiveria ilgalaikiai recesiniai ar infliaciniai tarpsniai. Tuomet vyriausybė imasi radikaliau keisti apmokestinimą, išlaidų struktūrą bei apimtį. Pirmoji priemonė – išlaidų prekėms ir paslaugoms keitimas. Esant depresijai, vyriausybė gali išplėsti užsakymus keliams tiesti, miestams rekonstruoti ir kitoms programoms vykdyti. Vykdydama diskretinę politiką, vyriausybė sąmoningai manipuliuoja išlaidomis ir mokesčiais. Šių mokesčių įtaką visuminei paklausai nagrinėjame darydami prielaidas: valstybės išlaidos neįtakoja nei vartojimo, nei investicijų lygio; grynasis eksportas lygus nuliui; apmokestinamos tik gyventojų pajamos; fiskalinė politika veikia tik visuminę paklausą (visumines išlaidas), bet ne visuminę pasiūlą.

Remdamiesi prielaidomis analizuojame valstybės išlaidų įtaką ekonomikai. Sakykime, kad visumines išlaidas AE sudaro tik vartojimas ir investicijos (C+In). Gamybos nuosmukio fazėje vyriausybė, norėdama palaikyti visuminę paklausą, nusprendžia užpirkti įvairių prekių už 20 mln.Lt. Rezultate visuminių išlaidų kreivė padėtyje (C+In+G). Matome, kad visuminių išlaidų padidinimas sąlygoja GNP padidėjimą nuo Q1 iki Q2. Atstumas tarp (C+In) ir (C+In+G) yra mažesnis už atstumą tarp Q1 ir Q2. Vadinasi, GNP prieaugis kelis kartus viršija valstybės užpirkimus. Pasireiškia valstybinių išlaidų multiplikatoriaus efektas. Valstybinių išlaidų multiplikatorius rodo realaus GNP pokytį, gautą pakitus valstybės išlaidoms.

  • MS PowerPoint 23 KB
  • 2016 m.
  • 16 puslapių (1362 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gerda
  • Fiskalinė politika. Esmė ir tikslai
    10 - 1 balsai (-ų)
Fiskalinė politika. Esmė ir tikslai. (2010 m. Gruodžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/fiskaline-politika-esme-ir-tikslai.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 03 d. 20:40
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo