Fitochormonai


Hormonų panaudojimas. 1. Apsauga nuo pavasarinių šalnų – vasaros pabaigoje vaismedžiai apipurškiami IAR. GK panaudojimas. *pluoštinių augalų stiebo ilgėjimas (kanapės iki 6 m). ABR panaudojimas. *pagerina persodinamų medžių ir krūmų būklę (dėl žiotelių varstymosi reguliavimo).

FITOHORMONAI Fitohormonai – junginiai, kurių dėka ląstelės, audiniai ir organai tarpusavyje sąveikauja ir veikia (t.y. pradeda augalo fiziologinių – morfologinių programų veikimą ir jas reguliuoja) nedideliais kiekiais.

Yra 5 pagrindinės fitohormonų grupės: *auksinai, *giberelinai, *citokininai, *abscisinai, *etilenas. Nehormoninės medžiagos – tai vitaminai; fenoliai; terpenoidai ir kt.

Bendri fitohormonų bruožai: tai santykinai mažos molekulinės masės junginiai; veikia, esant nedidelėms koncentracijoms (10-13 – 10-5mol/l); pasigamina atitinkamoje augalo dalyje, bet pasklinda po visą augalą; augale suformuoja tam tikrą hormonų lauką;.

Reguliuoja konkrečias morfogenetines ir fiziologines programas; reguliuoja augalo augimą ir nehormoninių medžiagų (endogeninių) veikimą.

Auksinai –indolilo kilmės junginiai (pvz. IAR ir jos dariniai) Giberelinai – yra tetraciklinės karboninės rūgštys (giberelino rūgštis ir kt.). Giberelinai pasigamina iš melavono rūgšties, kuri sintetinama iš acetil-CoA. Citokininai – yra 6-aminopurino dariniai. Citokininų pradininku yra melavonas ir purinas. Pagrindinis natūralus citokininas, išskirtas iš kviečių grūdų pieninėje brandoje, yra zeatinas.

Auksinai, citokininai, absciso rūgštis ir brasinosteroidai (pagal veikimą – aktyvatoriai).

Absciso rūgštis – sintetinama iš terpenoidų. Etilenas – tai dujos H2C - CH2. Etilenas sintetinamas iš metionino. Fenoliniai dariniai – fenolinės prigimties medžiagos: kofeino, fluorogeninė rūgštys ir kt. Jie nejuda indais ir veikia 2-3 k. didesnėmis koncentracijomis, nei hormonai.

Visi augimo reguliatoriai yra sintetinami iš *aminorūgščių *arba organinių rūgščių, jų biosintezė vyksta, naudojant fotosintezės ir kvėpavimo produktus.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 366 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 56 puslapiai (1805 žodžiai)
  • Konspektas
  • Fitochormonai
    10 - 9 balsai (-ų)
Fitochormonai. (2015 m. Gruodžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/fitochormonai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 01:44
×