Fizikinė chemija: Laboratorinių darbų ataskaitos


Labaratorinių darbų ataskaita. Laboratorinio darbo ataskaita. Šiluminiai reiškiniai tirpstant medžiagoms Prietaisai ir indai. Numeris Prieš reakcija temperatūra , vandens ° Po reakcija temperatūra , °. Kietos agregatinės būsenos medžiagų tirpimo entalpija izoliuotoje sistemoje.


Tirpstant druskoms, kurių kristalinė gardelė tvirta ir kurios nėra linkusios sudaryti solvatų (hidratų) (pavyzdžiui, NaNO3, KCl, KBr), taip pat kristalohidratams (pavyzdžiui, CuSO4·5H2O) sugeriama šiluma. Šiuo atveju energija, reikalinga kristalo gardelei suardyti, yra didesnė už solvatacijos metu išsiskiriančią šilumą, todėl bendra kietosios medžiagos tirpimo šiluma yra teigiama, t. y. procesas endoterminis. Jei solvatacijos metu išsiskirianti šiluma yra didesnė už kristalo gardelei suardyti sunaudotą energiją, tai visas šiluminis efektas bus neigiamas (pavyzdžiui, tirpstant bevandeniam CuSO4), t. y. tirpimo procesas egzoterminis.

Į šešias chemines stiklines įpilama 25 ml distiliuoto vandens ir išmatuojama jo temperatūra. Į

Į kalorimetro stiklinę įpilama tiksliai atmatuoto tūrio vandens (200–400 cm3), ir įtvirtinamas termometras. Paruošiamas ir pasveriamas specialus mėgintuvėlis. Mėgintuvėlio apatinė dalis turi būti lengvai sudaužoma, todėl gaminama iš plonasienio stiklo. Mėgintuvėlis gali būti be dugno, tuomet apatinė mėgintuvėlio dalis užkemšama kamščiu arba polietileno plėvele. Į mėgintuvėlį įberiama 6 – 7 g smulkiai sutrinto KCl ir sveriama. Mėgintuvėlis su druska įstatomas į kalorimetrostiklinę, į mėgintuvėlį įdedama stiklinė lazdelė, įjungiama magnetinė maišyklė ir laukiama 10 minučių, kol druska pasieks vandens temperatūrą. Penkias minutes (kas 1 minutę) užrašomi termometro rodmenys. Po to lazdele išstumiamas mėgintuvėlio dugnas. Druskai išsipylus į vandenį, lazdelė ištraukiama, ir registruojami temperatūros pokyčiai. Druskai pradėjus tirpti, temperatūra registruojama kas 0,5 minutės, o jai visiškai ištirpus – vėl kas 1 minutę.

Bandymo pradžioje temperatūra kinta nedaug. Sudaužius mėgintuvėlį (arba išstūmus kamštį) ir pradėjus tirpti druskai, temperatūra labai keičiasi. Visiškai ištirpus druskai, temperatūra kinta nedaug. Apytikslis temperatūros pokytis nustatomas taip: iš galutinės eksperimento temperatūros (temperatūrų, fiksuotų kas 1 min po druskos ištirpimo vidurkis) atimama pradinė vandens temperatūra (temperatūrų fiksuotų kas 1 min prieš druskos tirpinimą vidurkis).

Kristalohidrato tirpimo KCl3COOH entalpija nustatoma taip pat kaip kalorimetro konstanta, tik vietoje KCl pasveriamas tikslus tiriamosios druskos kiekis. Druskos atsveriama tiek, kad jos 1 molis atitiktų 200 molių vandens (5g druskos 72 ml vandens).

Dėstytojo pateiktos druskos tirpimo entalpija nustatoma taip pat kaip 2 bandyme.

Atlikus bandymą buvo nustatyta kietos ir skystos agregatinių būsenų tirpumo šiluminiai efektai atviroje termodinaminėje sistemoje. Bandymo metų paėmus

  • Microsoft Word 334 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (4752 žodžiai)
  • Kolegija
  • Simona
  • Fizikinė chemija: Laboratorinių darbų ataskaitos
    10 - 3 balsai (-ų)
Fizikinė chemija: Laboratorinių darbų ataskaitos. (2018 m. Birželio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/fizikine-chemija-laboratoriniu-darbu-ataskaitos.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 15 d. 15:22
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo