Fizinis aktyvumas ir sveikata


Įvadas. Skyrius. išsėtinė sklerozė bei fizinio aktyvumo sąsajos su sveikata. Išsėtinė sklerozė. Fizinio aktyvumo ir sveikatos sąsajos. Skyrius. išsėtine skleroze sergančių asmenų fizinis aktyvumas, fizinis pajėgumas ir jo vertinimas. Žmonių, sergančių išsėtine skleroze, fizinis aktyvumas. Asmenų, sergančių išsėtine skleroze, fizinis pajėgumas ir jo vertinimas. Skyrius. fizinio aktyvumo skatinimo programa išsėtine skleroze sergančių asmenų draugijai. Išvados. Literatūra.


Temos aktualumas. Fizinis aktyvumas yra labai naudingas kiekvieno žmogaus sveikatai. Atsiranda vis daugiau įrodymais pagrįstų mokslinių tyrimų, įrodančių reguliaraus fizinio aktyvumo naudą ne tik sveikatai, bet ir atskirų lėtinių neinfekcinių ligų išsivystymui. Žinios apie fizinio aktyvumo sukeliamus pokyčius organizme leidžia suvokti plačias įvairių fizinio aktyvumo formų pritaikymo galimybes ne tik sveikatos stiprinime, bet ir kineziterapijoje ir reabilitacijoje (Šiupšinskas, 2006).

Fiziškai aktyvus gyvenimo būdas yra svarbus visoms amžiaus grupėms. Priežasčių dalyvauti sporto ir fizinio aktyvumo veikloje yra daug, tai gali būti malonumas ir atsipalaidavimas, varžymasis, bendravimas bei fizinės būklės ir sveikatos gerinimas. Tačiau, tarp daugelio žmonių, sergančių išsėtine skleroze, fizinis aktyvumas yra retai rekomenduojamas medikų bei įtraukiamas į kasdienę dienotvarkę. Asmenys, sergantys išsėtine skleroze, yra mažiau fiziškai aktyvūs nei žmonės, nesergantys šia liga (cit. Paulauskaitė, 2011).

Galūnių nusilpimas, jutimo sutrikimai, pusiausvyros sutrikimai, pablogėjęs regėjimas, neaiški kalba, galvos svaigimas, greitas nuovargis, depresija, mąstymo sulėtėjimas, elgesio sutrikimai, nuotaikų kaita.

Išsėtinė sklerozė kiekvieną asmenį paveikia kitaip. Tad parinktas metodas siekiant užtikrinti sergančiojo fizinį aktyvumą, turi būti individualizuotas. Tikslai siekiant būti fiziškai aktyviais turi būti paremti „sveiku protu", saugia aplinka bei sveika gyvensena. Beabejo, jokia veikla nėra visapusiškai saugi. Tam tikros institucijos siekiančios užtikrinti išsėtine skleroze sergančiojo saugumą kartais persistengia, apribodamos žmonių veiksmus ir gebėjimus. Apribojimas ir izoliacija auklėja žemą savigarbą bei pabrėžia nedarbingumą. Vis dėlto, tam tikri veiksmai ir sportas gali būti pavojingi kai kuriems asmenims sergantiems šia liga.

Gydytojai, tėvai, kūno kultūros mokytojai dažnai yra per daug atsargūs ar pernelyg apribojantys fizinę veiklą asmenims kurie serga išsėtine skleroze. Tyrimais yra įrodyta, kad po fizinės veiklos išsėtine skleroze sergantys žmonės jaučiasi daug geriau. Vis dėlto, prieš nusprendžiant sportuoti ar būti fiziškai aktyvesniu privalu įvertinti:

Daugelis pacientų sergančių išsėtine skleroze gyvena sėslų gyvenimą bei yra mažai aktyvūs. Asmenys sergantys išsėtine skleroze, turėtų būti skatinami dalyvauti fizinio aktyvumo užsiėmimuose. Deja, išsėtine skleroze sergantieji retai būna skatinami sportuoti bei būti fiziškai aktyviais. Nežiūrint į tai, kad šių dienų medikai skatina perėjimą link, o ne FA apribojimą, netolerancija išlieka (stigma) ir išsėtine skleroze sergantieji ir toliau lieka mažiau aktyvūs. Moksliniais tyrimai yra įrodyta, kad FA gali, pagerinti širdies ir kraujagyslių bei psichologines sveikatos problemas. Dauguma sporto rūšių yra saugūs išsėtine skleroze sergantiesiems, tačiau svarbu stebėti bei kontroliuoti vaistų vartojimą, konsultuoti šeimas, trenerius ir instruktorius išsėtinės sklerozės ligos klausimais.

Sunkūs sužeidimai išsėtine skleroze sergančiųjų tarpe retai įvyksta dalyvaujant aktyvioje veikloje. Fizinio aktyvumo pasirinkimas turi būti integruotas į gyventojų kasdienybę taip, kad būtų lengva, natūralu ir trokštama jį pasirinkti. Pilna sėkmė pasiekiama tuo atveju, kai išsėtine skleroze sergantysis gydomas ne tik medikamentais, bet ir kitomis priemonėmis. Tai - reabilitacinių priemonių taikymas, fizinis aktyvumas, užimtumas ir išsėtine skleroze sergančiųjų ir jų artimųjų švietimas.

  • Sveikata Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3026 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ieva
  • Fizinis aktyvumas ir sveikata
    10 - 8 balsai (-ų)
Fizinis aktyvumas ir sveikata. (2016 m. Kovo 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/fizinis-aktyvumas-ir-sveikata.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 01:29
×