Fizinių asmenų civilinis teisnumas ir veiksnumas


Teisės kursinis darbas. Fiziniai asmenys. Fizinių asmenų teisnumas. Fizinių asmenų teisnumo išnykimas ir atsiradimas. Fizinių asmenų veiksnumas. Civilinio veiksnumo samprata. Civilinio veiksnumo atsiradimas. Civilinio veiksnumo išnykimas. Civilinio veiksnumo rūšys. Civilinio teisnumo ir veiksnumo neribotumas. Išvados. Literatūros sąrašas.


LR CK 2.4 straipsnyje neišvardintos fizinio asmens pareigos (išskyrus pareigą fiziniam asmeniui, kai jis yra civilinių teisinių santykių dalyviu ne kaip vartotojas, bet kaip verslininkas arba verčiasi profesine veikla, pavyzdžiui, advokato, stomatologo, anstolio).

Išskirtiniais atvejais, kai įstatymai leidžia nepilnamečiui sudaryti santuoką ankščiau nei jam suėjo 18 metų, nuo santuokos sudarymo momento jis įgyja visišką civilinį veiksnumą. Tačiau jeigu santuoka nutraukiama dėl priežasčių nesusijusių su sutuoktinių amžiumi, nepilnametis įgyto visiško civilinio veiksnumo nepraranda.

Taip pat yra atvejų, kada nepilnametis įgyja visišką civilinį veiksnumą nesulaukęs 18 metų ir nesudaręs santuokos. Kitaip tariant, nepilnametis visišką civilinį veiksnumą gali įgyti ir emancipacijos būdu – teismo tvarka nepilnametis sulaukęs 16 metų pripažįstamas veiksniu.

1. asmens psichikos liga ar silpnaprotystė (nustato tik teismo psichiatrinė eksertizė);

2. asmens galėjimas suprasti savo veiksmų prasmę ir juos valdyti.

Asmuo, kuriam teismo tvarka apribojo veiksnumą, be rūpintojo sutikimo, negali:

Žmogaus teisės pirmą kartą buvo suformuluotos vėlyvosios antikos laikais. Tai iš visuotinės žmogaus prigimties , pirmiausia iš žmogaus orumo (Seneka) išplaukiantys reikalavimai. Romėnų teisėje subjektinė teisė aptinkama kaip teisių kiekvienam individui suteikimo arba ,,atidavimo kiekvienam savo‘‘ išraiška, o teisnumo sąvoka yra sampratoje, apimančioje teisių tam tikros kategorijos žmonėms pripažinimą. Romėnų teisėje aiškus teisių ir pareigų nustatymas sudarė puikias sąlygas vystytis ne tik ekonominiams santykiams, bet ir organizuoti valstybės gyvenimą.

Taigi fizinių asmenų teisinį subjektiškumą sudaro civilinis teisnumas ir veiksnumas. Teisnumas yra leidimas įgyti subjektinę teisę. Žmonių lygybė pirmiausia reiškiasi teisnumu. Teisnumo lygiu valstybė pripažįsta teises visiems žmonėms ir iš jų nereikalauja prieš tai atlikti jokių pareigų. Tai tik leidimas veikti, įsigyti reikalingą gėrį ir į jį įgyti subjektinę teisę.

Civilinė teisė. (2006). Vilnius: leidykla ,,Mykolo Romerio universiteto Leidybos centras’’.

Mikelėnas, V. ir kt. (2002) Lietuvos Respublikos Civilinio Kodekso komentarai. Antroji knyga. Asmenys. Vilnius.15-40, 44 p

  • Teisė Kursiniai darbai
  • 2014 m.
  • Laura
  • 19 puslapių (4775 žodžiai)
  • Kolegija
  • Teisės kursiniai darbai
  • Microsoft Word 45 KB
  • Fizinių asmenų civilinis teisnumas ir veiksnumas
    10 - 2 balsai (-ų)
Fizinių asmenų civilinis teisnumas ir veiksnumas. (2014 m. Gegužės 14 d.). http://www.mokslobaze.lt/fiziniu-asmenu-civilinis-teisnumas-ir-veiksnumas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 04:57