Fizinių asmenų teisnumas ir veiksnumas


Įvadas. Fiziniai asmenys. Fizinio asmens teisinis subjektiškumas. Fizinių asmenų civilinis teisnumas. Civilinis teisnumas, jo atsiradimas ir pasibaigimas. Fizinių asmenų civilinis veiksnumas. Civilinis veiksnumas, jo atsiradimas. Civilinio veiksnumo rūšys. Visiškas veiksnumas. Nepilnamečiai iki keturiolikos metų. Nepilnamečiai nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų. Ribotai veiksnūs fiziniai asmenys. Teismo pripažinti neveiksniais fiziniai asmenys. Išvados. Literatūros sąrašas.


Civilinio teisinio santykio subjektai yra išskiriami trys :

Šiame darbe plačiau aptarsiu vieną iš civilinių teisinių subjektų – fizinių asmenų subjektiškumą - jų teisnumą ir veiksnumą.

Fizinio asmens civilinis teisnumas apibrėžiamas kaip – galėjimas turėti civilines teises ir pareigas (civilinis teisnumas) ir yra pripažįstamas visiems fiziniams asmenims.

Numatyti darbo uždaviniai :

Išanalizuoti fizinių asmenų sąvoką.

Fizinių asmenų teisnumas, jo atsiradimas, pabaiga ir turinys.

Fizinių asmenų veiksnumas, jo atsiradimas, rūšys.

Darbo metodika :

Literatūros šaltinių ir dokumentų apžvalga ir analizė.

Civilinės teisės subjektai yra fiziniai ir juridiniais asmenys, dalyvaujantys civiliniuose teisiniuose santykiuose. Fizinis asmuo - tai civilinio teisinio santykio subjektas, kuris turi tam tikras teises ir pareigas, ir kuris nėra laikomas juridiniu asmeniu. Tai yra pats paprasčiausias fizinio asmens apibrėžimas, tačiau jis yra pankankamai aiškus.

Taip pat fizinio asmens sąvoką galima pateikti per teisinio subjektiškumo prizme, tai reiškia, jog fizinis asmuo pagal Civilinė teisę – tai žmogus, kuris pats ar per atstovus pagal įstatymą arba dėl tam tikrų įvykių ( pavyzdžiui palikimo atsiradimo ir pan. ) turi ir gali įgyti tam tikrų teisių ir pareigų, visa tai vadinama teisiniu subjektiškumu. Civilinės teisės subjektai civiliniuose santykiuose atlieka įvairias funkcijas. Jie gali būti teisių turėtojai ir tada jau vadinami aktyviais subjektais. Taip pat jie gali turėti pareigas ir tada vadinami pasyviais subjektais.

Fizinio asmens teisnumas atsiranda nuo gimimo momento, o išnyksta fiziniam asmeniui mirus. Tik gimęs žmogus jau yra laikomas teisnus, tačiau dar nelaikomas veiksniu, vadinasi jis pats dar negali įgyvendinti savo teisių, už jį tai atlieka tėvai ar globėjai. Civilinis veiksnumas atsiranda nuo pilnametystės, vadinasi veiksnumas įgyjamas nuo aštuoniolikos metų ( CK numato tam tikras veiksnumo įgijimo sąlygas dar nesuėjus pilnametystei ).

Civilinis kodeksas griežtai draudžia apriboti civilinį teisnumą ir civilinį veiksnumą, išskyrus įstatymo numatytus pagrindus.

Fizinio asmens civilinis teisnumas apibrėžiamas kaip – galėjimas turėti civilines teises ir pareigas (civilinis teisnumas) ir yra pripažįstamas visiems fiziniams asmenims. Svarbu pabrėžti, jog teisnumas tai visuotina ir lygi galimybė turėti civilines teises ir pareigas. Teisnumas įgyjamas nepriklausomai nuo jo turėtojo valios, ir yra neatskiriamas nuo fizinio asmens. Civilinis teisnumas tai bendroji teisės kategorija, apibūdinanti asmens teisinį statusą. Tik teisnus asmuo yra teisinių santykių subjektas. Neteisnus asmuo negali turėti teisių ir pareigų.

Kaip ir apibrėžia CK civilinio teisnumo atsiradimas siejamas su fiziologiniu, medicininiu kriterijumi, tai reiškia, jog civilinis teisnumas atsiranda nuo asmens gimimo momento. Gimimo momentas turi būti suprantamas, kaip pirmas savarankiškas kūdikio įkvėpimas. Kitus medicininius kriterijus numato specialus įstatymas.

Fizinio asmens civilinis teisnumo egzistavimas išnyksta fiziniam asmeniui mirus. Mirties momentas suprantamas, kaip asmens negrįžtamas kraujotakos ir kvėpavimo nutrūkimas arba smegenų visų funkcijų visiškas nutrūkimas. Kaip matome yra įvardijami du mirties kriterijai, tai reiškia, jog yra jie taikomi pagal aplinkybes. Dažniausiai smegenų mirtis, yra įvardijama, kai fizinis asmuo yra sveikatos priežiūros įstaigoje, kur specialia medicinine įranga galima nustatyti asmens smegenų visišką nutrūkimą. Vadinasi, žmogui mirštant kitomis aplinkybėmis, kai neįmanoma panaudoti minėtos specialios medicinos įrangos, taikomas negrįžtamo žmogaus kraujotakos ar kvėpavimo nutrūkimo kriterijus. Neabejotinų mirties požymių sąrašą nustato Sveikatos apsaugos ministerija.

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 35 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2759 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ieva
  • Fizinių asmenų teisnumas ir veiksnumas
    10 - 9 balsai (-ų)
Fizinių asmenų teisnumas ir veiksnumas. (2016 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/fiziniu-asmenu-teisnumas-ir-veiksnumas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 01:55
×