Fiziškai pasyvus laisvalaikis, nutukimas ir sveikata


Įvadas. Visuomenės sveikata. Gyvensena ir visuomenės sveikatos rizikos bei sveikatą palaikantys veiksniai. Fiziškai pasyvus laisvalaikis ir jo žala sveikatai. Pasyvaus laisvalaikio formos ir jų žala. Televizoriaus žiūrėjimas ir jo pasėkmės sveikatai. Kompiuteriniai žaidimai ir jų pasėkmės sveikatai. Fiziškai pasyvus laisvalaikis ir nutukimas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Šio darbo pagrindinis objektas yra Lietuvos gyventojai. Analizuojami laisvalaikio praleidimo būdai, jų žala sveikatai, bei fiziškai pasyvaus laisvalaikio sąsajos su nutukimu. Kiekvieno individo sveikata susijusi su gyvenimo būdu.

Požiūris į sveikatą kito su visuomenės raida. Nuo neigiamo sveikatos apibrėžimo, kurį pateikė Kalėdienė, Petrauskienė, Rampelä (1999): sveikata yra ligų nebuvimas iki po Antrojo pasaulinio karo (1948 m.) PSO priimto ir iki šiol naudojamą sveikatos apibrėžimo: sveikata – tai įvairiapusė fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė.

Remiantis Jankausko, Jatulienės (2008) tyrimų rezultatais vaikai aktyvią laisvalaikio praleidimo formą renkasi gana retai. Pagrindiniai laisvalaikio praleidimo būdai yra televizoriaus žiūrėjimas bei sėdėjimas prie kompiuterio.

Mokslininkai atskleidžia, kad ilgas laiko praleidimas prie kompiuterio turi neigiamos įtakos sveikatai. Švietimo ir mokslo ministerijos 2006 metų duomenys rodo, kad asmenys, kurių darbo/žaidimo kompiuteriu trukmė kasdien didesnė nei 2 valandos, ūmiomis ligomis sirgti turi 1,8 karto didesnę riziką. Taip pat didėja agresyvumas bei priešiškumas bei turi poveikį miegui. Ilgas ir dažnas kompiuterio naudojimasis slopinama smegenų veikla. Dar viena iš grėsmių – priklausomybė nuo kompiuterio.

Kursinio darbo tikslas: išanalizavus literatūros šaltinius įvertinti fiziškai pasyvaus laisvalaikio ir nutukimo riziką žmonių sveikatai.

1. Apžvelgti mokslinę literatūrą ir išanalizuoti kaip kito sveikatos sampratos raida visuomenėje.

2. Apžvelgti mokslinę literatūrą (ar – susipažinus su literatūra..) ir atskleisti fiziškai pasyvaus laisvalaikio praleidimo būdus.

3. Apžvelgti mokslinę literatūrą (ar – susipažinus su literatūra..) ir atskleisti fiziškai pasyvaus laisvalaikio žalą sveikatai.

1951 metais išskyrė visuomenės sveikatos apibrėžimą taip padarydamas pradžią sveikatos naujai

sveikatos problemas: dėmesys nuo ligos gydymo perkeliamas į ligą sukeliančių priežasčių

Požiūris į sveikatą kito kartu su visuomenės raida. Kalėdienė, Petrauskienė, Rampelä

ryškėti po 1978 m. Alma Atoje vykusioje konferencijoje buvo išsamiai išnagrinėta PSO

būklė. Visuomenės sveikata reikia rūpintis atsižvelgiant į kiekvieno individo sveikatą.

nutukimas, žalingų medžiagų vartojimas, nesaugūs lytiniai santykiai, pasyvus gyvenimo būdas siejami su padidėjusia sergamumo ir mirštamumo rizika.

Mokslininkas A. Sigman (2007) teigia, kad pramoniniame pasaulyje televizoriaus žiūrėjimas yra pagrindinis laisvalaikio praleidimo būdas, reikalaujantis daugiausia mūsų laiko už bet kurią kitą veiklos rūšį, išskyrus darbą ir miegą. Pasak jo, vaikai nuo 11 iki 15 metų 55 proc. savo gyvenimo būdo skiria televizoriaus žiūrėjimui, nuo pusės valandos iki septynių valandų per dieną. Tad biologijos mokslo ir sveikatos specialistams nerimą kelia šios, visuomenės pamėgtos laisvalaikio praleidimo formos, poveikis sveikatai.

Schredl ir kiti (2008), televizijos žiūrėjimas, ypač agresyvaus ir smurtinio turinio, gali turėti įtakos vaikų miegui. Štai mokslininkas A. Sigman (2007) patvirtina, kad vaikų laikas prie televizoriaus ekranų daugiau negu dvi valandos per dieną, yra susijęs su miego sutrikimais. Mokslininkų E.N. Özmert ir kitų (2011) Turkijoje atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo 860 paauglių, duomenimis, televizoriaus žiūrėjimas susijęs su paauglių agresyviu elgesiu. Taip pat tyrimas atskleidė, kad paaugliai, kurie prie televizoriaus ekrano praleidžia daugiau negu dvi valandas per dieną, turi didesnių socialinių problemų (Özmert & et al., 2011). Televizoriaus žiūrėjimas ankstyvoje vaikystėje gali būti veiksnys sąlygojantis autizmo išsivystymą (Sigman, 2007). Dar šis mokslininkas pabrėžia, jog televizijos žiūrėjimas vaikystėje ir paauglystėje yra susijęs su prastesniais mokymosi pasiekimais iki 26 metų.

  • Microsoft Word 440 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 29 puslapiai (7119 žodžiai)
  • Universitetas
  • Roberta
  • Fiziškai pasyvus laisvalaikis, nutukimas ir sveikata
    10 - 1 balsai (-ų)
Fiziškai pasyvus laisvalaikis, nutukimas ir sveikata. (2018 m. Kovo 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/fiziskai-pasyvus-laisvalaikis-nutukimas-ir-sveikata.html Peržiūrėta 2018 m. Gruodžio 13 d. 20:39
×