Floristikos istorija


Floristikos istorija. Lietuvos floristikos kilmė. Kompozicijos sudedamosios dalys. Taškas. Linija. Plokštuma. Šviesa ir šešėliai. Spalvos. Gėlių kompozicijų klasifikavimas. Komponavimo būdai. Gėlių kompozicijos išraiškos priemonės.


Archeologiniai radiniai patvirtinantys dekoratyvų gėlių panaudojimą siekia brondzos amžių. Senovės egipte gėlėms gausiai puošdavo rūmus ir šventyklas. Atidengus egipto faraono Tutanhamono kapą buvo rastas karališkas gėlių vainikas, panaudojant itin daug gėlių ir modernias gamybos technologijas. Kitas faraonas Ramzis apie 1200 metus vienos kulto apeigoms padovanojo 19130032 puokščių vienetų. Senovės Graikijoje ir Romoje apeigoms buvo daromos įvairios kompozicijos iš rožių. Rožė tais laikais buvo laikoma meilės, tvarkingumo ir drąsos simboliu, nes joms apdovanodavo didvyrius. Savavališkai besipuošiančius rožių žiesais bausdavo kalėjimu. Tačiau atėjus krikščionybeirožė buvo paskelbta blogio simboliu. Ir tik po daug metų rožė vėl buvo išaukštinta. Gėlių panaudojimas visuomet atspindėdavo politines, socialines,filosofines, religinias ir estetinias pažiūras. XIV a. vakarų europoje paplito aromatų masa dėl to gėles buvo pradėta naudoti ne tik kaip papuošalą bet ir kaip kvapų šaltinį. Iš smulkių aromatinių gėlių žiedų sukomponuotą mažą puokštelę vadinamą butonjere tvirtino prie šukuosenos, rūbų iškirptės ar skrybėlės o vyrai jas sekdavosi prie atlapų. XV a. į europą pradėjo plūsti egzotiniai augalai kuriuos iš tolimų kraštų vešdavo jūreiviai ir keliautojai. Viena populiariausių gėlių buvo orchidėja. XVI a. puokštė tapo dovanojimo, sveikinimo objektu. Šiuo metu atsiranda pirmosios gėlių komponavimo taisyklės. Gėlių komponavimo menui didelės įtakos turėjo įvairios architektūros ir tapybos stiliai. Pvz: gotikos stilius davė pradžią kompozicijoms ir puokštėms kylančioms su vertikaliu ritmu. Vertikali pagrindinė linija turi didelę reikšmę – padeda komponuoti kylančias, aukštas kompozicijas išreiškiančias siekimą ir dinamiką. Puokštės buvo komponuojamos lygiaverčiai pabrėžiant kiekvieną detalę.

Renesanso epocha taip pat labai turtinga žiedais. Gėlių komponavimas tapo meno dalimi tačiau tai sau galėjo leisti tik itin turtingi žmonės. Būtent šiuo laikotarpiu tapybos darbuose atsispindėjo kokią svarbią vietą užima floristika. Čia išryškėjo formos monumentalumas, gaubus gėlių ir žalumynų panaudojimas gėles pasirinkdavo stambiažiedes ir visai išsiskleidusias, buvo naudojamos brangios vazos.

Barokinio stiliaus kompozicijos tapo itin ištaikingos ir itin prabangios.Šiam laikotarpiui būdinga apvalios didelės formos, dideliuose induose. Naudodavo įvairiai ir išsiskleidusius žiedus ir iki pilnai išsiskeidusių. Kompozicijose daug naudojama aguonų, vaisių, plačiai naudojamos juostos, virvutės, nėriniai, šilkas, aksomas. Buvo populiarus gausybės ragas, kaip turto ir gerovės simbolis o vazos tik iš brangių metalų auksas, sidabras ir dekotuota brangaakmeniais.

Šiam stiliui būdingas formos grakštumas ir prabanga šiuo laikotarpiu rūbų puošimas gėlėmis pasiekė aukštumas. Dovanų šukuosenos buvo stulbinančių dydžių ir formų, bei būtinai pagražintos gėlių pynėmis, girliandomis, pluksnomis ir brangaakmeniais. Šukuosenas kurdavo 3 – 4 mėnesiams, kiekvieną dieną keisdavo tik aksesuarus. Į šukuosenas, net įmontuodavo talpas gėlėms merkti.

Klasicizmo epocha pasižymėjogriežtonis ir aiškiomis formomis, saikingumu ir žmogaus jausmų išaukštinimu. Vyravo simetrija, konstruktyvumas ir proporcingumas.

Veikiant vienai iš klasicizmo krypčių romantizmui susiformavo nauji Viktorijos, fombadūr ir Bydermėjerio stiliai.

Viktorijos stiliaus puokštės buvo komponuojamos žiedinėmis linijomis, išlaikant apvalią šiek tiek iškilią formą. Pakraščius gražindavo vėriniais , kuriuos tvirtindavo prie laikiklių. /

Pombadur stiliaus puokštė buvo sukurta prancūzijos karaliaus favoritės markizės Pombadur garbei.Šio stiliaus puokštės, būdavo, puošnios vertikalios arba svyrančios ir vienpusės.

  • Microsoft Word 243 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (4495 žodžiai)
  • Profesinė mokykla
  • Regina
  • Floristikos istorija
    10 - 3 balsai (-ų)
Floristikos istorija . (2017 m. Kovo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/floristikos-istorija.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 11 d. 13:14
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!