Fono įtaka spalvos suvokimui laboratorinis darbas


Fono įtakos spalvos suvokimui tyrimas. Tyrimo metodika tiriamasis. Skaičiavimams naudotos formulės.


Viena iš savybių, apibūdinančių žmogaus regą, yra spalvinis regėjimas: matydami ir suvokdami aplinką gebame ją įvardyti tam tikromis spalvomis. Šis gebėjimas žmogui yra labai svarbus ir naudingas, nes suteikia daug svarbios informacijos apie aplinką, pvz.: leidžia suprasti, ar vaisiai yra prinokę, signalizuoja, kada sustoti sankryžoje bei kitaip daro įtaką mūsų sprendimams. Taip pat fotopinio regėjimo dėka gebame išskirti iš aplinkos tam tikras detales, kas labai padeda užtikrinant savo poreikius.

Iš aplinkos detales galime išskirti todėl, kad mūsų rega turi savybę taip adaptuoti jautrį, kad išskiriant objektą iš fono jis būtų maksimalus. Kad pamatytume objektą, reikia, pirma, kad atsispindėjusi nuo objekto šviesa paveiktų receptorius, antra, kad skirtingų skaisčių objektai skirtingai veiktų receptorius (Vaitkevičius, 2002). Analizuodama tinklainėje esantį vaizdą, regos sistema pirma sudaro vaizdo mozaiką, tam, kad tarp jos dalių išryškėtų skirtumai tarp lokalių kanalų vyksta lateralinė sąveika. Dėl jos atsiranda iliuzinis spalvos suvokimas, iškraipantis objektyvius vaizdus. Taigi keičiantis objekto fonui, suvokiama objekto spalva keičiasi. Sistema stengiasi palaikyti tokį jautrį, kad bet kokias spalvų stimulus būtų galima geriau išskirti iš fono.

Norint ištirti tokias žmogaus regos savybes kaip spalvinis kontrastas labai svarbu yra gebėti aprašyti tiriamas spalvas. Atliekant šio laboratorinio darbo tyrimą buvo naudotasi HSV (Hue, Saturation, Value) spalvų sistema, kuri spalvą apibūdina trimis kriterijais: tonu (hue), sodriu (saturaition) ir skaisčiu (value). Rezultatų aptarimui tos pačios tyrimo spalvos pateiktos CIE xyY koordinačių sistemoje, kur spalva apibūdinama X, Y, ir Z koordinatėmis, arba normalizuotomis x, y, Y koordinatėmis.

  • Psichologija Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 358 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1288 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rūta
  • Fono įtaka spalvos suvokimui laboratorinis darbas
    10 - 2 balsai (-ų)
Fono įtaka spalvos suvokimui laboratorinis darbas. (2017 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/fono-itaka-spalvos-suvokimui-laboratorinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 20:48
×