Fosforas savarankiškas darbas


Darbo tikslas. Dėstymas. Atomo sandara. Fizikinės savybės. Raudonasis fosforas. Juodasis fosforas. Cheminės savybės. Fosforo oksidai. Fosforo rūgštys. Fosforo ir vandenilio junginiai. Paplitimas. Gavimas. Fosforo dienos norma. Nauda fosforo. Šaltiniai fosforo. Trūkstant fosforo. Aplinkos teršimas fosforo junginiais. Išvados. Literatūros sąrašas.


Šio savarankiško darbo tikslas yra išmokti surinkti reikiamą informaciją apie cheminį elementą fosforą. O šiam darbui skirti uždaviniai yra:

Pirmasis fosforą gavo Hamburgo alchemikas H.Brandas 1669 metais, kaitinat karbamidą, kvarcinį smėlį ir anglį. Gauta medžiaga tamsoje švytėjo, todėl buvo pavadinta fosforu ( graikiškai – šviesą nešantis). Fosforas – VA grupės junginys. Žymimas P raide. Atominis skaičius 15, atominė masė 30,97, valentiniai elektronai 3s23p2. Makroelementas, kurio ypač daug yra kauluose ir dantyse. Fosforas labai svarbi mineralinė medžiaga, sudaranti 1% viso organizmo svorio. 85% fosforo yra kauluose ir dantyse, apie 10 % cirkuliuoja kraujyje. Fosforo, kaip ir kalcio, iš visų organizmo mineralų, yra sukaupiami didžiausi kiekiai.

Laisvas fosforas, ypač baltasis, yra labai aktyvi medžiaga. Fosforo garai vandenyje kondensuojasi į tamsoje švytintį (dėl lėtos oksidacijos) baltąjį fosforą. Baltasis fosforas – minkšta, balta, chemiškai aktyvi, nuodinga medžiaga, paprastai laikoma vandenyje. Baltasis fosforas vandenyje beveik netirpsta, bet gerai tirpsta anglies sulfide CS2 ir organiniuose tirpikliuose, šildomas be oro virsta raudonuoju fosforu :

Raudonasis fosforas – tankesnė, nenuodinga, chemiškai mažiau aktyvi fosforo alotropinė atmaina, nešvyti tamsoje, šildoma užsidega tik aukštesnėje negu 260oC temperatūroje. Jis vartojamas degtukams, metalurgijoje (metalų oksidų deguoniui sujungti), puslaidininkiams ir chemiškai grynai ortofosfato rūgščiai gaminti.

  • Maisto technologija Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (937 žodžiai)
  • Kolegija
  • Jogilė
  • Fosforas savarankiškas darbas
    10 - 3 balsai (-ų)
Fosforas savarankiškas darbas. (2016 m. Lapkričio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/fosforas-savarankiskas-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 23:55
×