Foto objektyvai


Įvadas. Objektyvų raida. Senieji objektyvai. Šiuolaikiniai objektyvai.

1893 metais pradėtos naudoti naujos stiklo rūšys. Tayloras sukūrė naują objektyvų rūšį sudaryta iš trijų elementų, kuris buvo pavadintas Kuko tripletu. Šis objektyvas buvo pirmasis tarp taip vadinamų astigmatų. Kuko tripletas turėjo didžiausia santykinę angą 1:4. tai buvo objektyvas visiškai neturintis astigmatizmo tam tikram nuotoliui iki objekto. Tolesne tripleto vystymo pasekme tapo 1902 metais firmos Ceiss sukurtas objektyvas „Tessar“, kuriame paskutinis tripleto komponentas buvo pakeistas stikliniu lęšiu. Tokio objektyvo variantai šiandien naudojami su didžiausia santykine anga ne daugiau 1:2,8. Rusijoje tokie objektyvai buvo gaminami „Индустар“ pavadinimu.

Ne tik noras patobulinti atvaizdą skatino lęšių kiekio augimą. Dar viena priežastis buvo pagrindinę plokštumą perkelti už kadro ribų. Klasikinis pavyzdys butų teleobjektyvas, kurio paprasčiausia schema: glaudžiamasis lęšis įtaisytas prieš sklaidomąjį lęšį. Tinkamai parinkus lęšių skiriamąją gebą ir išdėsčius juos atitinkamu nuotoliu galima gauti optinę sistemą kurios pagrindinė plokštuma yra priešais sistemą. Dėl to, kad židinio nuotolis matuojamas nuo pagrindinės plokštumos tikras objektyvo ilgis gali būti mažesnis nei židinio nuotolis, objektyvas tampa kompaktiškesnis.

Jeigu teleobjektyvą apverstume 180 laipsnių tai pagrindinė plokštuma atsidurtų už lęšių sistemos. Tokia konstrukcija tinkamiausia siaurakampiams objektyvams, skirtiems mažo formato veidrodiniams fotoaparatams. Atvirkštinio teleobjektyvo pavyzdys yra „Мир 1“

Siekiant ilgo židinio nuotolio objektyvus padaryti kompaktiškesniais vienų lęšių nepakako, taigi buvo pradėti gaminti, objektyvai iš lęšių ir veidrodžių. Šviesa patenka į objektyvą ir atsispindi bent jau nuo dviejų veidrodžių, prieš tai kol būna sufokusuojama ant juostos. Dėl to, kad šviesa į objektyvą patenka tik pro jo skersmens plotį, negalima diafragmos pagalba reguliuoti apšviestumo ir tenka naudoti filtrus. Dėl sferinių veidrodžių atsiranda žymi sferinė aberacija tam, kad to nebūtų naudojamas specialus asferinis lęšis, vadinamas Šmidto koreguojančia plokštele.

Lęšių gausumas skatino norą keisti jų vietą objektyve, nes keičiant lęšio vietą galima keisti židinio nuotolį, o jei perstumti visus lęšius ir dar laikantis griežtos sistemos galima gauti objektyvą su keičiamu židinio nuotoliu. Tokie objektyvai vadinami pankratiniais ir skirtomi į variooobjektyvus ir trasfokatorius.

Varioobjektyvuose židinio nuotolis keičiamas stumiant vieną iš komponentų tolyn nuo optinės ašies.

Transfokatorius tai sistema iš afokalinio antgalio su keičiamu kampo dydžiu ir objektyvo su pastoviu židinio nuotoliu. Antgalis turi du nekilnojamus neigiamus lęšius, tarp kurių įdėtas vienas kilnojamas teigiamas lęšis.

  • Microsoft Word 1267 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2496 žodžiai)
  • Kolegija
  • Agnė
  • Foto objektyvai
    10 - 4 balsai (-ų)
Foto objektyvai. (2015 m. Rugsėjo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/foto-objektyvai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 11:51
×