Fotoalergija


FOTOALERGIJA. Alergologijos savarankiškas darbas. Fotojautrumas. Fotojautrumo skirstymas. Skirtumai. Fotoalerginės reakcijos. Sensibilizuojamos medžiagos. Priežastys. Mechanizmas. Pasekmės. Diagnostika. Gydymas. Profilaktika. Greitoji pagalba. Naudota literatūra.

Fotojautrumas (fotosensibilizacija) – procesas, kurio metu odoje vyksta reakcija dėl cheminės medžiagos ar vaisto, pavartoto išoriškai ar sistematiškai, veikiant matomai šviesai arba ultravioletiniams spinduliams.

Fototoksinės reakcijos vyksta dėl žalingo šviesoje aktyvuojamų junginių poveikio ląstelės membranai ir, tam tikrais atvejais, DNR. Fotoalerginės reakcijos yra ląstelinio imuniteto atsakomieji signalai šviesai jautriam junginiui ir atsiranda dėl odos ekspozicijos sensibilizuojamai medžiagai (fotohaptenui) ir UV spinduliavimo.

Fotoalergija - žmogaus organizmo, jo ląstelių ir audinių padidėjęs jautrumas šviesos poveikiui. Kontaktinis fotoalerginis dermatitas - odos pakitimai, atsirandantys veikiant fotoalergizuojančioms medžiagoms.

Fotodermatozė – tai heterogeninė odos ligų grupė, kuriai būdingas ligos požymių atsiradimas arba paūmėjimas veikiant šviesai. Ultravioletinė spinduliuotė (UV) - iš saulės sklindančios skirtingo ilgio šviesos bangos. UV bangų spektras skirstomas į UVB, UVA ir UVC. Fotoalergines reakcijas sukelia tik UVB ir UVA. UVC yra sulaikomas ozono sluoksnio.

Imunologinės; jų negalima numatyti; išsivysto tik sensibilizuotiems asmenims; nepriklauso nuo dozės;.

Medikamentai ir ilgalaikės terapijos (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir skausmo, kraujotaką reguliuojantys, antidiabetiniai, neurologiniai ir kt.); Augalinės kilmės substancijos; Kvepalai; Kremai; Apsauginių saulės filtrų komponentai (UV filtrai).

Saulės šviesa yra pagrindinis veiksnys, sukeliantis fotoalergines reakcijas. Be ultravioletinių spindulių, būtinas išorinis faktorius (vaistas, kosmetikos priemonė, augalas), kuris įjautrina odą šviesos poveikiui.

Reakcijos kelias atitinka klasikinę IV tipo kontaktinę alerginę reakciją. Kad pasireikštų ligos simptomai, reikalinga: Individo išankstinis kontaktas su fotohaptenu; Fotohapteno poveikis odai (tiesioginis kontaktas ar per kraują); Pakartotinis kontaktas su tokio bangų ilgio šviesa, kuri gali reaguoti su fotohaptenu.

  • Medicina Skaidrės
  • MS PowerPoint 2487 KB
  • 2014 m.
  • 35 puslapiai (831 žodžiai)
  • Kolegija
  • Simona
  • Fotoalergija
    10 - 2 balsai (-ų)
Fotoalergija. (2014 m. Spalio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/fotoalergija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 16:57
×