Fotoelektra Saulės elementai


Įvadas. Saulės elementų istorinė apžvalga, jų panaudojimo sritys ir plėtros gairės. Saulės elemento veikimo principas ir konstrukcija. Saulės elemento charakteristikos. Saulės elemento efektyvumas. Išvaros. Naudota literatūra.

Metamas bėgant fotoelektros srityje atlikta didžiulė pažanga. Per tas dešimtis metų, prabegusių nuo fotomodulių atsiradimo. Jie buvo labai patobulinti, žymiai padidejo jų naudingumo koeficientai, nukrito kaštai jų gamybos technologijoms. Tai sparčiai tęsiasi ir toliau ta pačia kryptimi, tad nėra abejonių, jog energijos savikaina kris, moduliai bus prieinamesni visiems ir taps neatsiejama mūsų gyvenimo dalis.

Pavadinimas „Saulės elementas“ yra anglų kalbos termino „Solar photovoltaic cell“.

Žodis „Photo“ yra graikiškos kilmės ir reiškia „šviesa“. Jis vartojamas kaip sudurtinių žodžių pirmoji dalis, reiškianti kokią nors sąsają su šviesos spindulių poveikiu. Žodis „voltaic“ paimtas iš italų fiziko Alleksandro Volta pavardės ir suprantamas kaip „elektra“. Angliško žodžio „cell“ tinkamiausias lietuviškas atitikmuo būtų lotyniškos kilmės terminas „elementas“.

Saulės elementų istorija prasidėjo XIX a., kai 1839 m. Devyniolikmetis prancūzų fizikas Edmundas Becquerel atrado šviesos elektros efektą.

1883 m. amerikiečių išradėjas aprašė pirmąjį saulės elementą, padarytą iš seleno plokštelių. 1923 m. Albertas Einšteinas gavo Nobelio premiją už šviesos elektros efekto teorinį išaiškinimą. Ir tik 1955 m. Kompanija Western Electric pradėjo prekiauti silicio saulės elementų technologijos licenzija. Tuo pačiu metu kompanija Hoffman Electronics anonsavo komercinį saulės elementą, kurio efektyvumas buvo tik 2%. Elemento, kurio galia 14 mW, kaina siekė 25 USD, o 1 W įrenginio kaina – 1500 USD.

1960 m. Buvo pasiektas jau 14% efektyvumas. O 1968 m. buvo paleistas Žemės palydovas su dviem CdS tipo saulės elementų plokštėmis.

Nepralenkiama lyderė šioje srityje tapo Japonija. 2005 m. Joje buvo pagaminta beveik pusė visos pasaulinės SE produkcijos. ES teko tik 26,2%, Kinijai kartu su Taivanu – 11,6%, JAV – 8,9% ir likusiam pasauliui – 5,2%.

Atskirų valstybių aktyvumą šioje srityje sunku palyginti pagal pasiektus absoliučius rodiklius , kadangi jos labai skiriasi savo dydžiu, t.y. gyventojų skaičiumi. Kad būtų pasiektas bent santykinis objektyvumas , naudojamas lyginamasis rodiklis, nusakantis, koks SE įrengtas galingumas tenka vidutiniškai vienam tos šalies gyventojui (1 lent.).

Pagal šį rodiklį nepralenkiamai pirmauja Liuksemburgas, turėdamas 51,47Wp vienam gyventojui lenkdamas Vokietiją beveik tris kartus. Vidutinis rodiklis visoms ES šalims – 3,94 Wp/gyventojui.

Mažinti integruojamų į pastatus SE kainas;

  • Microsoft Word 2304 KB
  • 2015 m.
  • 17 puslapių (2326 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ignas
  • Fotoelektra Saulės elementai
    10 - 9 balsai (-ų)
Fotoelektra Saulės elementai. (2015 m. Balandžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/fotoelektra-saules-elementai.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 23 d. 14:21
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema