Franzo kafkos romanas procesas


Franzo kafkos romanas procesas. Jozefo. kaltė. Biurokratijos esmė. Moterų vaidmuo romane. Teismo prasmė. Įstatymo ir teismo santykis. Legenda apie sodietį ir jos prasmė. Šviesos ir tamsos santykis romane. Klaidžiojimo tema romane.


Per savo 30 gimtadienį atsibudęs ryte bankininkas Jozefas K. yra aplankomas dviejų vyrų, sargybinių (Vilemas ir Francas) ir suimamas. Manoma, kad Jozefas yra apšmeižtas, nes nėra padaręs nieko blogo. Lygiai po metų, per jo 31 gimtadienį , Jozefas vėl yra aplankomas dviejų vyrų, šie nusiveža Jozefą už miesto į akmenų skaldyklą ir čia jį nužudo.

Romanas apima metų ciklą, kai buvo nagrinėjama Jozefo K. byla, Jozefo kova su nematomu teismu ir susitikimai su kitais žmonėmis,bandančiaias jam padėti byloje.

Romane pasakojoma apie Jozefo K. pastangas susidoroti su savo byla,o dar tiksliau apie Jozefo K. kovą prieš biurokratijos mechanizmą.

Visame romane biurokratija įkūnija blogį, tamsą, visą griaunančią esybę. Teismas atstoja biurokratiją. Prieš biurokratiją žmogus yra bejėgis, menkavertis,silpnas, nesugebėsiantis pasipriešinti.

Susidaro paradoksas – teismas turi atstovauti gėrį, teisingumą, nubausti nusižengusiuosius ir kaltus, tačiau šiuo atveju yra baudžiami nekaltieji.

Yra išlaikomas biurokratijos(teismo) anonimiškumas – K. bendrauja tik su žemiausiais biurokratijos sluoskniais (viršininkas pirmame skyriuje, administracija ir kanceliarija). Romane nėra jokių aiškių vardų/pavardžių,tad neaišku, kas valdo biurokratiją.

Kadangi biurokratija anonimiška, beveidė, yra prilyginama besieliui, amoraliam mechanizmui, kuri žlugdo žmogų. Ji akivaizdžiai nepasirodo, bet turėdama tokią galią, sugeba visvien valdyti, kleisti blogį (5skyrius, kai egzekutorius muša Vilemą ir Francą).

Jozefas K yra artimas pačiam F.Kafkai – abu valstybės tarnautojai: K.- bankininkas, Kafka – valdininkas. Pats Kafka atsiduria tarp dviejų frontų: jis – valdininkas, turįs ginti darbininkų interesus, nei proletaras, nei tikras buržuazijos atstovas. Darbas neteikia jam džiaugsmo, juolab kad Kafka dažnai negalėdavo padėti darbininkams, jautėsi bejėgis prieš kapitalistinio išnaudojimo mašiną.

Teismo kurjerio žmona/ studento meilužė – su ja geriau susipažįsta, kai antrąkart nuvyksta į šaukimą,bet jis neįvyksta.

Panelė Montag – Biursten draugė/kambariokė, vok. kalbos mokytoja.

Lenė – advokato Huldo tarnaitė/padėjėja, Jozefo K. meilužė.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1827 žodžiai)
  • Mokykla
  • Juste
  • Franzo kafkos romanas procesas
    10 - 2 balsai (-ų)
Franzo kafkos romanas procesas. (2016 m. Vasario 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/franzo-kafkos-romanas-procesas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 19:11
×