Fundamentalioji analizė


Fundamentalioji analizė. Literatūra. Ekonomikos tyrimas. Fundamentinė akcijų analizė. Finansinės ataskaitos. Įmonės kainų lygis. Santykiniai rodikliai. Dividendų pajamingumas. Fundamentali analizė politinė situacija. Stabili politinė situacija. Tarptautinė politinė situacija. Nacionaliniai taupymo ir santaupų panaudojimo įpročiai. Infrastruktūra. Įstatymai. Fundamentali analizė makroekonominiai rodikliai. Nacionalinės užsienio valiutos atsargos. Valstybės skola. Infliacija. Didelis užimtumas. Biudžeto deficitas. Fundamentali analizė ekonomikos ciklas. Fundamentali analizė kiekybiniai parametrai. Fundamentali analizė konkurencinis pranašumas. Fundamentali analizė pelno (nuostolio) ataskaita. Fundamentali analizė Kompanijos valdymas. Direktorių tarybos sudėtis. Rinkos dalis. Fundamentali analizė balansas. Ilgalaikis turtas. Trumpalaikis turtas. Nuosavybė. Įsipareigojimai. Fundamentali analizė pinigų srautų ataskaita. Pinigų srautai iš pagrindinės veiklos. Pinigų srautai iš investicijų. Pinigų srautai iš finansinės veiklos. Grynieji pinigų srautai.

1.Berman K.,Knight J., Finansinė išmintis: knyga vadovams apie tai, ką iš tikrųjų reiškia skaičiai., Verslo žinios, Vilnius, 2007.

2. Walsh C.,Pagrindiniai vadybos rodikliai: aiškiausias vadovas į pasaulį svarbiausių skaičių, verčiančių jūsų verslą judėti į priekį, Verslo žinios, Vilnius, 2007.

Fundamentalioji analizė – tai veiksnių, darančių įtaką analizuojamo objekto augimui, vystymuisi ir jo vertės kitimui, analizė. Šios analizės tikslas nustatyti, kada finansinė priemonė yra nuvertinta, ir tai yra savotiška rekomendacija ją pirkti. Kai analizės būdu nustatoma, jog priemonė yra pervertinta, tai signalas ją parduoti. Fundamentalioji analizė neapsiriboja siauru tiriamo objekto tyrimu. Ji turi atsižvelgti į makroekonominius veiksnius, politinę ir ekonominę padėtį.

Ekonomika daro didelę įtaką finansų rinkoms bendrai ir ekonominiam subjektui atskirai. Sunku tikėtis, jog įmonės pelnai didės, kai ekonomika yra recesijoje, gyventojų pajamos mažėja, o nedarbas auga. Ir atvirkščiai, augant ekonomikai yra tikėtini ir firmų geresni rezultatai. Taigi, pirmieji fundamentalios analizės žingsniai – ekonominės aplinkos, kurioje galioja finansinė priemonė, ištyrimas. Dažniausiai tai būna valstybės ar valstybių grupės ekonomikos analizė.

Pavyzdžiui: Kaina = 26 eurai Pelnas = 30 milijonų eurų Akcijų skaičius = 15 milijonų Vienai akcijai tenkantis pelnas = 30 / 15 = 2 eurai P/E = 26/2 = 13

Pavyzdžiui: P/E = 15 Prognozuojamas pelno augimas = 15% PEG = 15/15 = 1

Pavyzdžiui: Akcijai tenkantys dividendai = 2 eurai Akcijos kaina = 50 eurų Dividendų pajamingumas = 2/50 = 4,0%

Yra dar daug kitų makroekonominių rodiklių pagal kuriuos galite vertinti valstybes. Daugiau apie makroekonominius rodiklius ir jš įtaką investicijoms galite sužinoti perskaitę straipsnį "Makroekonominių rodiklių įtaka investicijoms".

Kiekybinius parametrus yra žymiai paprasčiau vertinti nei kokybinius. Skaičius yra daug paprasčiau lyginti, nei neišmatuojamus kokybinius parametrus. Kompanijų finansinės ataskaitos pradedantiesiems investuotojams atrodo painios ir sudėtingos, tačiau patyrusiems investuotojams tai yra auksinė informacija. Galybėje skaičių sudėtinga nesusipainioti, tačiau jų neįvertinus, negalima net kalbėti apie fundamentalią analizę ir investicinius sprendimus. Didžiausią dėmesį investuotojai teikia balanso, pelno nuostolio ir pinigų srautų ataskaitoms.

Konkurencinis pranašumas gali būti įgyvendintas per strateginį pozicionavimą arba veiklos efektyvumą. Strateginis pozicionavimas reiškia, kad kompanija įgyja konkurencinį pranašumą parduodama kitokią produkciją nei konkurentai arba panašią produkciją parduodama skirtingais būdais.

Tuo tarpu veiklos efektyvumas reiškia, kad kompanija vykdo tą pačią veiklą geriau nei konkurentai. Investuotojai turi žinoti, kad tik vienai kitai kompanijai pavyksta ilgai konkuruoti, darant tą patį ką ir konkurentai.

Maža konkurencija yra ir tose srityse, kurių produkciją yra sudėtinga pakeisti kita. Pavyzdžiui, jeigu didelė kompanija naudoja Windows programinės įrangą, jai nežmoniškai brangiai kainuotų pereiti prie nemokamos LINUX programinės įrangos, nes reikėtų perinstaliuoti visus kompiuterius ir apmokinti personalą dirbti su nauja programine įranga, o kol darbuotojai pripras prie naujos sistemos jų veiklos efektyvumas bus mažas ir kompanijai teks mokėti už padarytas klaidas.

Sunku konkuruoti su kompanijomis, kurios turi išskirtinį priėjimą prie žaliavų. Pvz. jeigu Lietuvoje būtų tik du žvyro karjerai – vienas Vilniuje, kitas Klaipėdoje, šiuos karjerus valdančios kompanijos tarpusavyje beveik nekonkuruotų, kadangi statybos kompanijos būtų priverstos pirkti produkciją iš tos kompanijos, kuri yra arčiau.

  • Finansai Konspektas
  • Microsoft Word 45 KB
  • 2014 m.
  • 19 puslapių (8263 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Fundamentalioji analizė
    10 - 3 balsai (-ų)
Fundamentalioji analizė. (2014 m. Gegužės 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/fundamentalioji-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 13:16
×