Funkcinės zonos


Įvadas. Sodybų funkcinės zonos. Sodybos sklypo planavimas ir projektavimas. Tvoros ir jų įrengimas. Takai ir jų sistema. Vandens telkiniai sodyboje. Apšvietimas. Vaikų žaidimo aikštelės. Funkcinių zonų analizė pasirinktose sodybose. Miesto tipo sodybos funkcinių zonų analizė. Priemiesčio tipo sodybos funkcinių zonų analizė. Gyvenvietės tipo sodybos funkcinių zonų analizė. Sodo bendrijos tipo sodybos funkcinių zonų analizė. Kaimo – vienkiemio tipo sodybpos funkcinių zonų analizė. Analizuotų sodybų rezultatų aptarimas. Išvados. Informacijos šaltiniai.


Žmogus yra priklausomas nuo aplinkos, todėl šiuo metu vis labiau domimasi aplinkos ištaiška, daugiau dėmesio skiriama aplinkos kokybei ir jos tvarkymui. Sukurta aplinka – ttai ne tik spalvoa, formos, linijų harmonija, bet ir gyvas organizmas, turintis savo aromatą, energiją, tai nuolat besikeičiantis gamtos gyvenimas. Aplinka turi derėti prie kraštovaizdžio ir tapti jos dalimi.

Aprašyti ir įvertinti pasirinktų sodybų veiklos zonas, takų sistemas, esamus mažosios architektūros elementus, želdinių sortimentą ir jų kompozicijas;

Trumpai palyginti pasirinktų sodybų želdynų panašumus ir skirtumus.

Dažniausiai Lietuvai būdingos vidutinio dydžio sodybos, taisiklingo arba netaisiklingo plano, dažniausisi stačiakampio arba artimo stačiakampui plano, su gana taisiklingai išdėstytais pastatais. Tarp gerojo kiemo pastatų dažniausiai išlaikomas lygiagretumas, ūkiniai pastatai gali būti komponuojami laisviau. Pagrindinis tikslas – sukurti jaukias, žmogiško mastelio erdves ir dydžius atitinkančius fizinius ir psichinius žmogaus poreikius.

Projektuojant sodybai želdynus, sodybą reiktų zonuoti – želdinius ir mažają architektūrą dėstyti formuojant gerąjį ir ūkį kiemus. Pastatais, tvoromis ir želdiniais riboti kiemų erdves, atskirti švarią reprezentacinę sodybos dalį nuo ūkinės. Poilsiui, bendravimui skirtoje dalyje suteikti puošybos, smulkiosios architektūros bei gerbūvio elementus.

Tvoros – yra vienas pagrindinių teritorijos architektūrinių element. Ji žymi sklypo ribas, sukuria teritorijos jaukumą, sudaro foną augalams, suteikia saugumo jausmą, sujungia statinius į vieną visumą, atskiria teritoriją nuo kitų šalia esančių statinių ar objektų. Tinkamai parinkta ir pastatyta tvora leidžia pajusti, kad šioje teritorijoje gali jausti saugus, per daug nepastebėtas, kadčia dirba ir gyvena tvarką ir grožį mylintys žmonės.

Renkantis tvorą reikia derinti estetikos ir privačios valdos apribojimo principus. Svarbiausias kriterijus renkantis tvorą yra teritorijos dydis ir šalia esančių teritorijų tvoros. Jeigu sprendžiamas klausymas, kokią tvorą rinktis, derinant su trimis kaimyniniais sklypais, vienas iš galimų variant – rinktis kelių rūšių tvoras ir jas derinti prie kaimynų tvorų. Kai sklypas ribojasi su intensyvaus judėjimo gatve ar kitais triukšmo šaltiniais, protinga statyti tvorą ekraną. Ji apsaugos ir nuo triukšmo, ir nuo pašalinių akių.

Tvoros atlieka dvi pagrindinęs funkcijas: praktinę – saugo nuo žmonių ir gyvūnų judėjimo, ir estetinę – puošia teritoriją, formuoja erdves.

Tvorą sudaro pamatai, stulpai, tarpstulpių elementai, vartai ir varteliai. Tvoros turi būti igaamžės, pagamintos, ir iš geros, patvarios medžiagos. Tvoros aukštis būna nuo 0,5 iki 2 metro, populiariausias aukštis – 1 iki 1,5 m. rekomenduojama atsisakyti aklinų tvorų, o šiaurinėje pusėje privalo būti 50 proc. ažūrinė.

Pagal svorį tvoros gali būti lengvos, sunkios konstrukcijos. Sunkių konstrukcijų tvoroms reikalingas pamatas, o lengvų nebūtinai. Pamato gylis priklauso nuo įšalo. Tvoros stulpeliai turi būti įbetonuojami, o ties vartais turi būti daromi stambesni stulpeliai. Atstumai tarp stulpelių 2,5 – 3 metrai, svarbu, kad visi atstumai būtų vienodi kitaip tvora atrodys netvarkingai. Vartų sudarytų iš dviejų segment plotis 2,5 – 3 metrai, iki 4, jeigu slankiojantys ant bėgių. Vartelių plotis 1 – 1,2 metro. Vartai ir varteliai turi atsidaryti į kiemo pusę.

Galima išskirti tokias funkcines takų ir aikštelių grupes:

Įvažos, skirtos transport priemonėms į sodybos teritorija įvažiuoti. Įprastas jų plotis 2,5 – 3 m. Jeigu transporto priemonė nėra standartinė, tai įvažos plotis nuo abiejų automobilių šonų turi likti po 50 cm laisvos vietos tako dangos;

Kasdien naudojami takai – pirmo būtinumo takai, jungiantys įvairius statinius, aikšteles, ūkinę zoną, turi būti tokio pločio, kad du saugę žmonės galėtų netrukdomai eiti vienas šalia kito. Plotis turėtų būti nuo 1,20 iki 1,50,metro;

  • Microsoft Word 3370 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (4775 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rita1993
  • Funkcinės zonos
    10 - 3 balsai (-ų)
Funkcinės zonos. (2016 m. Vasario 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/funkcines-zonos.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 06 d. 23:19
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!