Galvijų priežiūros higiena


Įvadas. Tikslas. Uždaviniai. Literatūros apžvalga. Galvijų laikymo sistemos. Gyvulių priežiūros higiena. Gyvulių odos priežiūra. Nagų ir ragų priežiūra. Gyvulių mocionas. Kenkėjų naikinimas. Odos, nagų, ragų ligos. Tyrimai. Pirmasis tyrimas ūkyje. Antrasis tyrimas ūkyje. Sanitarinės priemonės. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Gyvūnų priežiūros higiena svarbi užtikrinti pilnavertišką gyvulio gyvenimą, turi įtakos gyvvulio produktyvumui. Reikšminga rūpintis ne tik gyvūno higiena, bet ir aplinka, kurioje jis laikomas, nes tai gali atsiliepti gyvulio būklei. Sveika karvė yra drąsi ir domisi aplinka, kvėpuoja lengvai, akys blizga, ausys judrios, o šnervės drėgnos. Jei karvė stovi ramiai, jos svoris tolygiai pasiskirsto visoms keturioms kojoms, kai juda, judesiai yra laisvi ir nesuvaržyti. Oda elastinga, be šašų ar žaizdų, pakelta odos raukšlė iškart išsilygina, kai atleidžiama. Nešvariuose, drėgnuose tvartuose stovinčių gyvulių kojos bei oda labai susiteršia mėšlu, srutomis, dulkėmis, prakaitu, riebalų liaukų sekretu. Kuo ilgiau gyvuliai stovi tokiuose tvartuose, tuo labiau jiems pleišėja kanopų ir nagų sienelės, mažėja odos elastingumas ir atsparumas. Dėl to išsivysto odos, apynagio uždegimai, pilnapadiškumas ir įvairūs iškrypimai. Tvartai visada turi būti sausi, šilti, švarūs, šviesūs, tvarkingi ir jaukūs. Todėl reikia nuolat tikrinti oro temperatūrą, drėgmę, dujų kiekį ir nuolat vėdinti.

Išanalizuoti gyvūnų laikymo sąlygas, pastatų konstrukcijas, turinčias įtakos priežiūros higienai, gyvulių odos, nagų, ragų būklę.

Tvartuose laikomų gyvulių oda nuolat teršiama mėšlu, dulkėmis, prakaitu, riebalų liaukų sekretu. Odos priežiūra būna netiesioginė ir tiesioginė. Netiesioginė odos priežiūra tokia, kai gyvuliai švariai laikomi, kreikiami geru kraiku, reguliariai iš tvartų valomas mėšlas ir srutos, oras neteršiamas dulkėmis arba jos ištraukiamos gerai veikiančios ventiliacijos, ir gyvulių oda negali susiteršti. Tiesioginė odos priežiūra būna tada, kai gyvuliai valomi, plaunami ir maudomi.

Odos valymas. Gyvulių oda valoma todėl, kad nuo jos būtų pašalintas negyvas epitelis, o iš plaukų – nešvarumai, iškritę plaukai, parazitai, mikroorganizmai, be to, atidengti prakaito ir riebalų liaukų kanalėliai, suintensyvinta kraujo apytaka. Nuolatos valomos karvės duoda 8 – 12 % daugiau pieno, o pieno riebumas būna – 0,1 – 0,2 % didesnis, be to, pienas būna švaresnis. Gyvulių oda valoma ašutiniais šepečiais, metalinėmis šukomis ir drėgnais skudurais. Šiuos įrankius turi turėti kiekvienos grupės gyvulių prižiūrėtojai ir juos laikyti specialiose spintelėse su numeruotais skyriais. Įrankius reikia periodiškai dezinfekuoti 2 – 3 % kreolino, lizolio arba 1 % formalino tirpale. Gyvulių oda valoma šepečiais, o šepetys – šukomis. Gyvuliai pradedami valyti nuo galvos. Gyvulių odos negalima valyti metalinėmis šukomis, nes aštrūs dantukai ją sužeidžia. Mėšlu apskretusių odos vietų negalima gramdyti šukomis ar lupinėti pirštais, nes išpešami plaukai, sužalojama oda ir pro žaizdas infekcija gali patekti į organizmą. Labai suterštas vietas reikia pašlapinti, pamirkyti ir tada išplauti šiltu vandeniu. Šepečiu nuvalyto gyvulio oda dar trinama drėgnu skuduru prieš plauką. Skuduras nuolat plaunamas švariu vandeniu ir sausai išgręžiamas. Po to gyvulys baigiamas valyti braukant šepečiu paplaukiui ir jį nuolat valant į šukas. Gyvulių valymas – nenašus ir nehigieniškas darbas. Jį galima šiek tiek mechanizuoti stipresniais buitiniais ar specialiais elektriniais dulkių siurbliais.

  • Microsoft Word 1301 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2624 žodžiai)
  • Universitetas
  • Žyginta
  • Galvijų priežiūros higiena
    9 - 1 balsai (-ų)
Galvijų priežiūros higiena. (2016 m. Balandžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/galviju-prieziuros-higiena.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 18 d. 21:15
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo