Galvijų veislės


Įvadas. Galvijininkystė Lietuvoje. Pieninė galvijininkystė. Mėsinė galvijininkystė. Pieninių galvijų veislės. Olandijos juodmargiai. Lietuvos juodmargiai. Holšteinai. Lietuvos žalieji. Lietuvos šėmi galvijai. Pieninių veislių palyginimas. Mėsinių galvijų veislės. Šalorė. Limuzinai. Belgų mėlynieji. Šorthornai. Aberdynų angusai. Išvados. Informacijos šaltiniai.

Gyvulininkystė – labai svarbi žemės ūkio šaka pasaulyje bei Lietuvoje. Apimanti galvijų, kiaulių, arklių, avių, ožkų, paukščių, kailinių žvėrelių ir bičių auginimą, laikymą ir priežiūrą, bei veisimą, o pagaminama produkcija naudomaja maisto, tekstilės, farmacijos pramonėse. Iš vardintų gyvulininkystės rūšių yra labai svarbi galvininkystė, nes ji yra labiausiai išvystita, negu kitos gyvulininkystės šakos. Šiuo metu ūkininkai vis labiau kreipia dėmesį į kryptingą gyvulių veisimą, nes kryptingai veisiant gyvulius padidėja jų produktyvumas bei produkcijos kokybė. Taip pat šiuo metu galvijininkystė išsikiriama į dvi šakas: pieninę galvijininkystę ir mėsinę galvijininkystę. Bet dabar labiau perspektyvi yra mėsinė galvijininkystė, nes lengvesnė gyvulių priežiūra (pavasarį išginei mėsinius galvijus į ganyklas, rudenį prasivarei), didesnės išmokos už galvijus. Žinoma pieninkystės Lietuvoje užima svarbia vieta, bet esant tokiai ekonominiai situacijai, pieno ūkių skaičius mažeja, dėl nesančios galybės realizuoti produkcijos.

Šio darbo tikslas susipažinti su galvijininkystę bei jos rūšim.

Šio darbo uždaviniai:

Išanalizuoti mėsinių ir pieninių galvijų veisles, aprašyti juos,

Palygininti koks kokios veislės produktyvumas,

Išrinkti geriausias veisles.

Lietuvoje nuo seno yra laikomi gyvuliai, iš kurių gaunama produkcija arba atliekami žemės dirbimo darbai (iki kol neatsirado žemės ūkio mašinos). Todėl lietuviui gyvulininkystė buvo labai svarbi žemės ūkio šaka. Labiausiai yra išplėtota galvijininkystė, nes karvės beveik visus metus duodavo pieno ir taip žemdirbį išmaitindavo, o kitos kitos gyvulių rūšys duodavo tik tam tikrą kiekį mėsos, kurios neužtekdavo visiems metams. Todėl buvo plėtojama pieninė galvijininkystė. Bet šiuo momentu, didesnę prespektyvą turi mėsinė galvijininkystė, nes galvijams nereikia didelios priežiūros, užtenka natūralių pašarų, jie gali būti auginami be kombinuotųjų pašarų. (veršelis karvę žinda apie 6-7 mėn.) Lietuvoje šių metų pradžioje buvo 731167 galvijas iš kurių 313492 melžiamos karvės.

Pieninėje galvijininkystėje pagrindinė produkcijos rūšis yra pienas, šalutinė produkcija mėsa (kaip karvės išbrokuojamos parduodamo į mėsos kombinatus). Lietuvoje vidutiniškai iš vienos karvės primelžiama 2014 metais apie 5665 kg pieno. Pagrindinės pieninių galvijų veislės: Olandijos juodmargiai, Holšteinai, Lietuvos juodmargiai, Lietuvos žalieji, Lietuvos šėmi galvijai

  • Žemės ūkis Referatas
  • Microsoft Word 765 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2151 žodžiai)
  • Tomukas97
  • Galvijų veislės
    10 - 10 balsai (-ų)
Galvijų veislės. (2016 m. Sausio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/galviju-veisles.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 02:54
×