Galvos - kaklo susirgimų diagnostika MRT Pacientų paruošimas tyrimui, bei tyrimo indikacijos ir kontraindikacijos


Medicinos kursinis darbas.

Įvadas. Magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Kas yra mrt? MRT veikimo principas, techninės galimybės, parametrai. Kontrastavimas. Susirgimai diagnozuojami MRT. Galvos- kaklo susirgimų diagnostika. Susirgimų diagnostika MRT. Galvos- kaklo susirgimų diagnostika. Pacientų paruošimas tyrimui, tyrimo eiga. Privalumai ir trūkumai. Pacientų paruošimas tyrimui. Tyrimo privalumai ir trūkumai. Tyrimo idikacijos ir kontraindikacijos. Išvados. Literatūra.


Šiais laikais su onkologinėmis ligomis tenka susidurti kone kiekvienam, jei ne pats asmuo suserga, tai artimas ar bent pažįstamas žmogus. Per vėlai diagnozuota ir pradėta gydyti onkoloinė liga gali suketi skaudžių pasekmių ar atnešti mirtį. Šiomis dienomis diagnozuoti ir gydyti okologines ligas labai padeda, radiologija ir jau daugiau kaip prieš 100 metų atrasta, jonizuojančioji spinduliuotė. Radiologijoje yra daugybė būdų diagnozuoti onkologinius susirgimus, tačiau kaikurie jų gali taip pakenkti žmogaus sveikatai, kadangi yra naudojama jonizuojančioji spinduliuotė, o per didelė jos dozė, ar pernelyg daznai apšvitinant pacientą tai gali labai pakenkti ir net išprovokuoti onkologines ligas.

Tačiau vienas pažangiausių ir naujausių diagnostikos metodų taikomų medicinoje yra magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Šiame diagnostikos metode nėra naudojama jonizuojančioji spinduliuotė, jame yra naudojamas didžiulis magnetas kurio dėka sukuriamas stiprus magnetinis laukas ir tokiu būdu gaunamas tiriamos srities ar organo vaizdas.

Aptarti MRT, papasakoti kas tai, papasakoti kokios ligos diagnozuojamos MRT, kaip pasiruošti tyrimui, taip pat aptarti kokios tyrimo indikacijos ir kontraindikacijos.

MRT pagrindinis privalumas – gera skirtingų minkštųjų audinių vizualizacija, leidžianti tipinį signalo intensyvumą turinčius sveikus audinius atskirti nuo patologiškai pakitusių struktūrų, įvertinti patologinio darinio audinio sandarą bei kraujotaką, vertinti lokalų darinio plitimą tokiomis smulkiomis struktūromis kaip perivaskuliniai ir perineuraliniai tarpai. Tai svarbus diagnostinis kriterijus, atsižvelgiant į neretai pasitaikančią naviko manifestaciją vieno ar kelių galvinių nervų pažeidimo simptomatiką, taip pat vertinant tikslų lokalaus naviko išplitimą į gretimus anatominius regionus bei sritinius limfmazgius.

MRT tyrimu galima vizualizuoti kliniškai ir būsimiems tolesniems tyrimams (pvz., PET-KT) reikšmingus antrinius gretimų navikui anatominių struktūrų pokyčius. Tai supaprastina vėliau sekančių sudėtingų tyrimų interpretaciją ir padeda pasirinkti adekvatų, klinikinius simptomus palengvinantį simptominį gydymą [3].

Didelis kiekis MRT tyrimo absoliučių ir santykinių kontraindikacijų, ilgi galvos kaklo srities tyrimo protokolai, dėl dažnos būtinybės naudoti riebalinio audinio signalą supresuojančius režimus neleidžia šio tyrimo atlikti visiems pacientams, kuriems jis priklausytų pagal klinikines indikacijas. O ir atrinktam kontingentui būtinas kuo siauresnės tyrimo apimties pasirinkimas, tai yra turi būti aiškus tyrimui siunčiančio specialisto apsisprendimas, kokios papildomos informacijos iš MRT tikimasi, kadangi, didinant standartiniuose protokoluose rekomenduojamą apimtį, mažėja gaunamų vaizdų kokybė [4]. Kartais dėl klinikinės paciento situacijos (kvėpavimo funkcijos sutrikimo didelio skausmo sindromo) tenka ieškoti kompromiso, pasirenkant greičiau atliekamus tyrimo protokolus, leidžiančius papildomai apdoroti vaizdus antroje darbo vietoje. Tokiu atveju tyrimo laikas sutrumpėja, o gautų vaizdų informatyvumas nenukenčia.

Didžiausią problemą kelia metalinių dantų skleidžiami artefaktai, kurių fone vaizdas tampa neinformatyvus ir burnos ertmės ar burnos dugno navikų atvejais pakitimai gali būti nevisiškai įvertinti. Pasitaiko situacijų, kada pirminis navikas dėl infiltratyvaus augimo, artimo signalo nepakitusiems audiniams ir neintensyvaus kontrastinės medžiagos kaupimo blogai vizualizuojasi MRT tyrimo metu [6].

Nustatant lokalų proceso išplitimą, optimalus rezultatas pasiekiamas kompleksiškai tiriant pacientą MRT ir daugiasluoksnės kompiterinės tomografijos (DKT) tyrimo metodais. Prikausomai nuo klinikinės situacijos, neretai pirmo pasirinkimo tyrimas galvos kaklo pacientams būna MRT, po kurio jau tikslingai atliekamas siauresnės apimties DKT, taip apsaugant pacientą nuo nemotyvuotos rentgeno spinduliuotės.

 • Medicina Kursiniai darbai
 • 2017 m.
 • Lietuvių
 • Rokas
 • 20 puslapių (3551 žodis)
 • Universitetas
 • Medicinos kursiniai darbai
 • Microsoft Word 665 KB
 • Galvos - kaklo susirgimų diagnostika MRT Pacientų paruošimas tyrimui, bei tyrimo indikacijos ir kontraindikacijos
  10 - 3 balsai (-ų)
Galvos - kaklo susirgimų diagnostika MRT Pacientų paruošimas tyrimui, bei tyrimo indikacijos ir kontraindikacijos. (2017 m. Gegužės 27 d.). http://www.mokslobaze.lt/galvos-kaklo-susirgimu-diagnostika-mrt-pacientu-paruosimas-tyrimui-bei-tyrimo-indikacijos-ir-kontraindikacijos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 04:21