Galvos traumos referatas


Įvadas. Galvos traumų epidemiologija. Galvos traumų klasifikavimas. Galvos smegenų traumos. Galvos smegenų traumos mechanizmas. Galvos traumų komplikacijos. Gydymo principai. Kineziterapija. Literatūros šaltiniai.

Galvos tarumos – vienos sudėtingiausių šiuolaikinės medicinos klausimų, nes net ir taikant naujausias saugos ir profilaktikos priemones – jų dažnėja ir jos sunkėja. Pažangiausi diagnostikos ir gydymo metodai, protokolai ir algoritmai neišsprendė visų klausimų – galvos traumos yra pagrindinė jaunų žmonių mirties priežastis.

Didelį potrauminį mirtingumą lemia daugybė veiksnių – tiek medicininių, tiek nemedicininių. Intensyvus eismas, dideli greičiai, keliai ir vairavimo sąlygos, vairuotojų kompetencija ir dėmesingumas, alkoholis, saugos priemonės (šalmai, diežai, oro pagalvės).

Dalis patyrusių galvos traumas žmonių žūva dėl pirminėse grandyse per vėlai ar nekvalifikuotai suteiktos pagalbos ir į specializuotą neurochirurgijos ligoninę patenka jau esant negrįžtamiems, sukeltiems antrinio smegenų pažeidimo, pokyčiams smegenyse.

Baigtį gali lemti pirminės traumas sunkumas, vidukaukolinės (intrakranijinės) komplikacijos, hipoksemija, hiperkarbija, hipotenzija, anemija, dauginiai sužalojimai, amžius, ilgas prehospitalis laikas, netinkamas pervežimas, per vėlai ar netinkamai suteikta chirurginė pagalba.

Beveik visi žmonės turėję galvos traumų ir du trečdaliai turėjusių vidutinio sunkumo galvos traumų, būna luoši visą gyvenimą ir niekada nepasiekia savo buvusio darbingumo.

Net ir lengvos galvos traumos gali komlikuotis ir net sukelti mirtį. Daugelio autorių duomenimis, 10-32 proc. ligonių, turėjusių lengvą pirminę galvos traumą, vėliau susiformavo epidurinės, subdurinės ar vidusmegeninės (intraceberinės) kraujosrūvos, kurias teko nedelsiant operuoti.

Galvos smegenų traumos sukelia didelį mirtingumą, ilgalaikį nedarbingumą ir invalidumą. Jos dažniausios 15-24 metų amžiaus žmonėms. Galvos trauma yra pagrindinė jaunų žmonių (iki 45 metų) mirties priežastis ir, remiantis bendro mirtingumo struktūra, užima trečią vietą po širdies ir kraujagyslių bei onkologinių ligų. Galvos trauma yra dažniausia (50 proc.) trauminės kilmės mirties priežastis. JAV dėl galvos traumų įvykio vietoje ir pakeliui į ligoninę žūva 50 000 ligonių, o apie 20 000 miršta ligoninėje.

Dažniausios ir sunkiausios galvos traumos yra eismo traumos, rečiau – buitinės, sporto, rečiausi – šautiniai sužalojimai. Beveik dviem trečdaliams nukentėjusiųjų eismo įvykių metu nustatoma galvos trauma, o eismo įvykis kas antram nukentėjusiajam yra galvos traumos priežastis. JAV kasmet daugėja šalutinių sužalojimų, kai nukentėjusieji dažniausiai miršta nepasiekę ligoninės (2/3), o mirštamumas siekia 90 proc.

Dauguma (vienas-du trečdaliai) sunkių galvos traumų būna mišrios. Dažniausiai kartu būna veido, galūnių, krūtinės ir pilvo organų sužalojimai, kurie labai pablogina gydymo rezultatus.

Kas trečias žmogus, patyręs galvos traumą, būna girtas. Akivaizdu, kad alkoholis didina traumos riziką, sunkina diagnostiką ir tiesiogiai veikia potrauminius patofiziologinius mechanizmus, sukeliama koagulopatija, pažeidžiamas hematoencefalinis berjeras, sutrikdoma širdies veikla ir kvėpavimo funkcija. Lėtinis alkoholizmas sukelia trombocitopeniją ir krešumo veiksnių gaminimo kepenyse sutrikimus – blogėja potrauminis kraujavimas, ryškesnė tarpaudinė (intersticinė) edema.

Lengvos GST JAV ir ES sudaro apie 75 procentus, o Lietuvoje galvos smegenų traumų sunkumo kintamumas nuo 2001 metų kasmet blogėja – 2004 metais kas antrą žmogų, stacionarizuotą į Kauno medicinos universiteto Neurochirurgijos kliniką dėl galvos traumos, teko operuoti.

Pagal sužalojimo pobūdį skirstomos į lokalias, difuzines ir mišrias. Lokaliai galvos smegenų traumai, t.y. sumušimui, būdingi sumušimo židiniai, kurie būna pirminiai ir antriniai. Difuziniai galvos smegenų pažeidimai būna dvejopi: smegenų sukrėtimas ir difuzinis aksoninis pažeidimas. Kliniškai labai svarbi šių sužalojimo tipų komplikacija – smegenų suspaudimas.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 81 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3140 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dalia
  • Galvos traumos referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Galvos traumos referatas. (2015 m. Gruodžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/galvos-traumos-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 03:13
×