Gama spinduliai


Gama spinduliai panaudojimas. Gama spinduliu panaudojimas. Gama spinduliu savybes. Gama spinduliai savybes. Gama spinduliuote. Gama spinduliu naudojimas. Gamos spinduliai medicinoj. Gama spinduliu panaudojimas architekturoje. Gama spinduliu panaudojimas medicinoje. Gama spinduliu šaltiniai.

Įžanga.Gama spinduliai. Komptono sklaida. Gama spindulių matavimo prietaisai(Geigerio-Miulerio skaitiklis) ir kiti. Gama spindulių pritaikymas medicinoje. Sauga nuo gama spindulių, bei padariniai. Gamos spindulių stebėjimas astrofizikiniu būdu. Gama spindulių detektoriai. Kosminiai spinduliai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Prietaisas MKS-05 skirtas kontroliuoti radiacinę taršą lauke ir patalpose. Prietaisas atlieka dozimetro ir radiometro funkcijas.Tai viena iš pagrindinių gamos spindulių matavimo prietaisų.

radionuklido 137Cs savitojo aktyvumo matavimo diapazonas, Bq/kg .... 2(103 – 2(106.

Matavimo paklaida ( 30%. Esant temperatūrai nuo 10 0C iki 35 0C prietaiso PКСБ-104 paklaida mažiausia.

Dar vienas prietaisas, tai yra Hidex aparatas kuris skaiciuoja gama spindulius. Jis yra mažas ir patogus apskaičiuoti gama spindulius net ir kosmose.

Gama spindulių energija tokia didelė, kad dirbtinai jie gali būti gaunami tik labai didelių

energijų (arti šviesos greičio) dalelių susidūrimuose, tada vyksta tų dalelių anihiliacija (išnykimas), o jų išnykimo sąskaita išspinduliuojami kvantai, dažniausiai po du (kad būtų

tenkinamas impulso tvermės dėsnis). Kitas gama spindulių šaltinis yra radioaktyvūs branduoliai. Jų skilimo metu branduolys susižadina, o po to stengiasi pereiti į stabilią būseną. Manoma, kad branduoliams būdinga sluoksninė struktūra (panašiai kaip ir

elektronams – pasluoksnių elektroninė struktūra), todėl pagal šį modelį į žemesnę energetinę būseną pereinantys neutronai arba protonai turi išspinduliuoti elektromagnetinį

kvantą. Dažnai branduolio perėjimas į stabilią būseną yra lydimas ne vieno, o kelių kvantų išspinduliavimu. Kadangi charakteringi atstumai branduolyje yra nepalyginamai

mažesni už charakteringus atstumus atomo aplinkoje, tai ir sąveikos branduolyje yra daug

stipresnės. Dėl to perėjimo į kitą būsena metu išspinduliuojamo kvanto energija yra MeV

eilės, o bangų ilgiai mažesni už 0,1 nm. Praktiniams tyrimas yra paplitęs radioaktyvus

60 Co izotopas. Jis pereina į 60Ni, o nikelio branduolys pereina į stabilią būseną išspinduliuodamas du 1,17 ir 1,33 MeV kvantus (kobalto patranka). Naudojant įvairius šaltinius galima gauti panašių energijų rentgeno ir gama spindulius, todėl jų biologinis poveikis nesiskiria. Dėl šios priežasties yra priimta jų neišskirti, kai nagrinėjamas jų poveikis biologiniams objektams.

Ši spinduliuotė naudojama medicininių medžiagų ir įrankių sterilizacijai, metalo kristalinės gardelės mazgų matavimui, gyvų ląstelių jonizacijai. Medicinoje dažnai dideliu gama spinduliuotės kiekiu naikinamos žalingos ląstelės. Toks gydymas vadinamas spindulių terapija. Ją atliekant konkrečios paciento vietos apšvitinamos gama spinduliais (). Inžinieriai gama spindulių detektoriais tikrina įvairias sistemas, pavyzdžiui, ieško tilto trūkių ar kitų defektų.

Pagrindinis informacijos apie dangaus kūnus ir Visatoje vykstančius reiškinius šaltinis – stebėjimai. Jie atliekami specialiuose mokslinio tyrimo centruose – šiuolaikiniais prietaisais aprūpintose observatorijose. Tarybų Sąjungoje yra keliasdešimt astronominių observatorijų, žymiausios jų: Pulkavo Leningrade, Krymo, Biurakano (netoli Jerevano), Specialioji astrofizikos observatorija (Šiaurės Kaukaze), Valstybinis P. Šternbergo astronomijos institutas ( Maskvoje) ir daugelis kitų.

Net ir esant giedram orui, nuolat nerami atmosfera iškraipo dangaus kūnų vaizdus ir trukdo atlikti teleskopinius stebėjimus nuo Žemės. Dalį dangaus šviesulių spindulių sugeria atmosfera. Itin sugeriami infraraudonieji, ultravioletiniai ir Rentgeno spinduliai. Tad kaip tyrinėti dangaus kūnus, skleidžiančius šiuos spindulius? Tik prietaisais, įrengtais stratostatuose, dirbtiniuose Žemės palydovuose ir kosminėse raketose.

Užatmosferiniais stebėjimais dangaus kūnus galima tirti, išnaudojant visą elektromagnetinio spinduliavimo spektrą – nuo gama ir Rentgeno spindulių, kurių bangos ilgis mažesnis nei kaip viena šimtamilijonoji centimetro dalis, iki šimtų metrų ir net kelių kilometrų ilgio radijo bangų. Priminsime, kad mūsų akis jautri tik nuo 0,4 iki 0,75 mikrometrų bangos ilgio spinduliams („Regimąjai šviesai“).

  • Microsoft Word 665 KB
  • 2016 m.
  • 17 puslapių (4076 žodžiai)
  • Komofira
  • Gama spinduliai
    10 - 4 balsai (-ų)
Gama spinduliai. (2013 m. Spalio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/gama-spinduliai.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 06 d. 06:39
×
116 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo