Gametos ir gametogenezė


Kiausinelio sandara. Moters kiaušinėlio sandara. Gametos sandara. Žmogaus ovogenezės schema. Zmogaus spermatogenezes schema. Schema ovogenezei. Varliagyvių ovogenezė. Spermatogenezė ir ovogeneze. Ovogenezės ir spermatogenezės schemos. Gyvūnų ir žmogaus gametogenezė..

Gametogenezė žmogaus organizme. Spermatogenezė. Spermatozoido sandara. Sincitijus ir spermatogenezė. Ovogenezė. Ovogenezės schema. Kiaušinėlių sandara. Kiaušinėlių skaičius moters organizme. Moters lytinės sistemos sutrikimai ir nėštumas. Kaip ovocitai užauga tokie dideli. Moters kiaušinėlio apvaisinimas. Žinduolių apvaisinime kiaušinėlio ir spermatozoido branduoliai nesusilieja. Nauji kontracepcijos būdai. Kiaušinių įvairovė. Spermatozoidų vaisingumo testas.

Žmogaus spermatozoidas yra viena smulkiausių žmogaus organizmo ląstelių, tačiau su žiuželių jis gana ilgas - apie 0.05 mm ilgio.

Spermatozoidas - labai specializuota ląstelė, pritaikyta tik apvaisinimui atlikti. Faktiškai tai tik branduolys su "varikliu" ir pagalbiniu "užtaisu" akrosoma. Spermatozoidai neturi tokių organoidų kaip ribosomos, endoplazminis tinklas, Goldžio aparatas. Chromosomos branduolyje supakuotos itin kompaktiškai.

Vystantis spermatozoidams citokinezė būna nepabaigta. Dalijantis spermatogonijoms ir iš jų susidariusiems spermatocitams naujųjų ląstelių citoplazmos lieka susijungusios. Tokios ląstelių grupės vadinamos sincitijumi. Kokia to prasmė?

Visi besivystantys spermatozoidai per bendrą citoplazmą gauna visas jiems būtinas medžiagas. O jas dažnai pagaminti gali tik diploidinė ląstelė, nes po pirmojo mejozės dalijimosi susidarę antriniai spermatocitai yra haploidiniai.

Spermatogonija gali būti heterozigotinė pagal daugelį genų, ir po mejozės II antrinis spermatocitas gali gauti neveiklius recesyvinius alelius genų, kurie spermatozoidui yra gyvybiškai svarbūs. Tuomet besivystantis spermatozoidas negamintų kažkokių svarbių baltymų ir žūtų, nors kiti jo nešami aleliai gali būti itin vertingi.

Į viena antrinį spermatocitą patenka X lytinė chromosoma, o į kitą - Y chromosoma. Y chromosoma skiriasi nuo X tuo, kad joje nėra daug svarbių genų. Galbūt jie svarbūs besivystantiems spermatozoidams.

Šio mechanizmo efektyvumą rodo drozofilų mutantai, kuriuose dėl sutrikusios mejozės kartais į būsimą spermatozoidą nepatenka nė viena chromosoma. Ir susidaro normalios sandaros, bet bebranduoliai spermatozoidai.

[MBK4:38(14-39 +14-40) Spermatogenezė sėkliniam kanalėlyje - padaryti apibendrintą schemą]

Sėkloje su daug spermatozoidų vyrauja Y spermatozoidai, o sėkloje su mažu kiekiu spermatozoidų - X spermatozoidai. /Carola teigia, kad priežastis nežinoma. Bet Geodekianas?/

Pradžia - dar mergaitės embrione. Diploidinės pirminės lytinės ląstelės (apie 1700 ląstelių) migruoja į būsimą kiaušidę, kur jos mitoziškai dauginasi (iki ~7 mln). Šios besidalijančios ląstelės yra oogonijos. Kiekvieną oogoniją apsupa vienas sluoksnis epitelinių ląstelių, ir susidaro užuomazginiai folikulai.

Oogonijos ima dalintis pirmuoju mejozės dalijimusi, tačiau šis sustoja pasibaigus sanglaudai (konjugacijai) ir sankryžai (krosingoveriui). Tokia diploidinė ląstelė, pradėjusi pirmą mejozės dalijimąsi vadinama pirminiu oocitu.

Taip vystosi diploidinis oocitas (jo chromosomos yra dvichromatidės), todėl oocitas išvengia haploidiškumo pasekmių - žalingųjų recesyvinių alelių pasireiškimo. Tuo tarpu somatinės ląstelės auga stadijoje G1, kai chromosomos dar vienchromatidės. Visa tai vyksta dar vaisiuje.

Pirmieji kiaušinėliai ima bręsti lytinės brandos metu, kai prasideda menstruacijos. Kiekvieno ciklo metu, veikiant lytiniamas hormonams, toliau bręsta 15-20 pirminių folikulų. Juose baigiasi pirmasis mejozės dalinimasis - vėl susivynioja chromosomos, išnyksta branduolio apvalkalas (tai ir laikoma kiaušinėlio brendimo pradžia). Susidaro dvi skirtingo dydžio haploidinės ląstelės. Didesnioji ląstelė - tai antrinis oocitas. Jis gal 1000 kartų didesnis už antrąją ląstelę, turi beveik visą pirminio oocito citoplazmą su sukauptomis maistmedžiagių atsargomis. Mažesnioji ląstelė vadinami pirmuoju poliniu kūneliu, kuris netrukus sunyksta.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2016 m.
  • 7 puslapiai (2494 žodžiai)
  • Gametos ir gametogenezė
    10 - 2 balsai (-ų)
Gametos ir gametogenezė. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/gametos-ir-gametogeneze.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 27 d. 06:15
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo