Gamtos filosofija


Gamtos filosofija. Gamtos ir socialinių reiškinių determinacija. Žmogaus ir gamtos. Etinė teorija, kaip praktinės filosofijos šaka. Pirmasis kritiškai reagavęs į Vakarų Eropos civilizaciją. Mechaninio racionalizmo tendencijoms. “Gamtos filosofijos elementuose” Locke’as išdėstė biogeosferos charakteristiką. G. de Buffonas teigė, jog gamta yra dėsnių sistema. Kanto filosofija žymi žmogaus dorovinio santykio su gamta interpretacijos naują teorinę ribą. Iš Kanto filosofijos išplaukia žmogaus kaip gamtos ir kultūros vienovės ir kartu antinomijos koncepcija. Amerikietiškasis transcendentalizmas susiklostė veikiamas vokiečių idealistinės filosofijos ir anglų romantizmo. Amerikos transcendentalistų mokyklos pagrindėjas R. Emersonas susirūpinimą asmenybės ir visuomenės dalia išpažino praktiškai. H. D. Thoreau, palikęs Konkordą, apsigyveno miške. Thoreau ir kitų transcendentalistų idėjos atgijo JAV XX amžiaus antroje pusėje. Modernybės filosofijoje iškeltos natūralios gamtos, gamtos kaip vertybės.


Pirmasis kritiškai reagavęs į Vakarų Eropos civilizaciją, paremtą mechanistine gamtos samprata, buvo XVIII a. prancūzų mąstytojas J. J. Rousseau, kurio minties racionalumas glūdi tiesos ieškojime gamtoje bei tradicinės visuomenės atsisakyme. Jis kritikavo kultūrą kaip veiksnį, nutolinantį žmogų nuo gamtos ir prievartaujantį jo prigimtį.

“Gamtos filosofijos elementuose” Locke’as išdėstė biogeosferos charakteristiką, pabrėždamas žmogaus ir gamtos vienovę. Žmogaus ir gamtos vienovės sampratą padėjo formuoti ir natūralizmas – filosofija, kuri orientuojasi į natūralų pasaulį kaip savo idealą.

Amerikietiškasis transcendentalizmas susiklostė veikiamas vokiečių idealistinės filosofijos ir anglų romantizmo, o tolesni idėjiniai šaltiniai - Rytų tautų ir antikos kultūra. Transcendentalistai priešpriešino savo filosofines pažiūras civilizacijos pagadintam amerikietiškam gyvenimo būdui – ypač racionaliam prakticizmui ir utilitarizmui. Pasinėrimo daiktinėje kultūroje alternatyva tapo pasinėrimas gamtos stichijoje.

Thoreau ir kitų transcendentalistų idėjos atgijo JAV XX amžiaus antroje pusėje. JAV aplinkosauginės veiklos pradininku, Amerikos natūralios gamtos apsaugos ideologu vadinamas Sierra Club aplinkosauginės organizacijos įkūrėjas J.Muiras, kuriam gamtos pasaulis buvo ne tik mokslinių tyrimų laboratorija, bet ir šventovė. Etinės ir teologinės Muiro idėjos įsijungė į mokslinį natūralizmą, paremtą panteizmu.

  • MS PowerPoint 49 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (530 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kuoala
  • Gamtos filosofija
    10 - 1 balsai (-ų)
Gamtos filosofija. (2017 m. Birželio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/gamtos-filosofija.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 24 d. 21:41
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo