Gamtos grožio apdainavimas A. Baranausko „Anykščių šilelyje“


Gamtos grožio apdainavimas A. Baranausko „Anykščių šilelyje“.

Aš myliu mišką. Įžengiu tyliu žingsniu į šią žalią šventovę. Čia mane iš karto apstoja būriai gerų žalių mano draugų, čia nei karto nesu patyręs išdavystės, melo ar klastos. Čia pasijuntu tarsi vėl atgimęs.

Antanas Baranauskas taipogi mylėjo mišką ir gerbė lietuvišką žodį. Jis sukūrė labai gražią poemą „Anykščių šilelis“. Tai didžiai nacionalinis veikalas, kurio pagrindinis veikėjas — Lietuvos miškas. Poetas sukūrė vieną iš nuostabiausių miško giesmių, kurioje apdainuojamas gamtos grožis; Viskas, kas miške matoma, yra aprašoma pasitelkus nepaprastai taiklius palyginimus ir gražius posakius. Štai putino raudonos uogos prilyginamos kraujo spalvai: „putinai krauju varva“. O pavasarį, pumpurams išsprogus, obelų šakos „žiedų varške pražyla“. Ir ko tik tame miške nėra — ir uogų, ir grybų, ir kitokių gėrybių:

Liemuo liemenį plaka, kaip nendrės siūmoja.

Ir kai visi kvapai tarpusavyje „sumyšta“, tai ir nosis šių visų kvapų nepažįsta. Bet šilelis mus vilioja ne tik kvapų pasauliu. Nuo jo neatsilieka ir garsų įvairovė:

Iš visų garsų poetas išskiria tylą. Tik pajutęs tylą, suvoksi sklindančio garso grožį. Kai naktį atsargiai eini tyliu žingsniu žaliųjų samanų, viržių ar bruknienojų kilimu ir kada po kojomis triokštelisausa išdžiūvusi šakelė, krūpteli ir sustoji — tarsi ką negera padaręs. Miške tokia iškilminga tyla:

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2015 m.
  • 3 puslapiai (785 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karolina
  • Gamtos grožio apdainavimas A. Baranausko „Anykščių šilelyje“
    10 - 5 balsai (-ų)
Gamtos grožio apdainavimas A. Baranausko „Anykščių šilelyje“. (2015 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/gamtos-grozio-apdainavimas-a-baranausko-anyksciu-silelyje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 17:49
×