Gamtos grožis A. Baranausko „Anykščių šilelyje“


Gamtos grožis A. Baranausko „Anykščių šilelyje“.

Viena ryškiausių grožybių Visatoje yra gamta. Jau nuo senų laikų lietuviai garbindavo miškus. Juose įrengdavo šventyklas, nesuprantamus gamtos reiškinius vadino dievais. Tai atsispindi lietuvių liaudies dainose. Jose apdainuojami ne tik paslaptingi gamtos reiškiniai, bet ir gėlių, krūmų, medžių grožis. Kiekvienas augalas būdavo vis kitaip išaukštinamas, kiekvienam paukščiui ar gyvūnui randami saviti palyginimai, suteikiama sava kalba. Taip pat ir pasakose matome be galo daug gamtos aprašymų. Ir vėliau, jau įsigalėjus krikščionybei, žmonės žavėdavosi kiekviena gėle ar gyvūnu. Neišnyko ši tradicija ir tolesnėje lietuvių literatūroje.

Grožis atsispindi ir A. Baranausko „Anykščių šilelyje“. Tiesa, poema prasideda niūriais vaizdais: iškirstas miškas, nebėra to grožio ir didybės, kuria garsėjo senasis lietuvių miškas:

Poetas palygina mišką su „miesto išgriuvusią pūstyne“, „raisto apsvilusia kemsyne“. Niūru, graudu... O štai koks gražus, koks nuostabus ir paslaptingas buvo šilelis praeityje, kai jis augo niekieno neliečiamas ir teikė džiaugsmo kitiems:

Žmogus pasijunta lyg rojuje — taip viskas nuostabu miške.

Jam čia viskas stulbinančiai gražu:

Poetas gražiai aprašo tai, ką pastebi akis nuo mažiausių miško augmenijos taškų iki pačių didžiausių. Savotiškai buitiškai poetas žvelgia į samanas:

Atrodo, žmogui taip nuostabios ir patrauklios samanos savo lengvumu, elastingumu, kad jis iškart užmigtų ant jų prigulęs. Akys kyla aukštyn ir jos pamato uogienojus, „juodas, raudonas uogas“. Nepalieka nepastebėtų ir grybų, kurių karalystė ypač sodriais ir gražiais vaizdais nupiešta:

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2015 m.
  • 4 puslapiai (973 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karolina
  • Gamtos grožis A. Baranausko „Anykščių šilelyje“
    10 - 3 balsai (-ų)
Gamtos grožis A. Baranausko „Anykščių šilelyje“. (2015 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/gamtos-grozis-a-baranausko-anyksciu-silelyje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 19:23
×