Gamybos esmė ir kaštai


Gamybos esmė ir kaštai. Didinti gamybos efektyvumą skatina keletas priežasčių. Svarbiausi veiksniai, ribojantys gamybos apimtį ir jos augimą yra. Gamybos kaštai. Išlaidos = kaštai = sąnaudos. Uždavinys. Gaminio savikaina. Savikainos mažinimo veiksniai ir rezervai. Organizuojant gamybą reikia atsakyti į tokius klausimus. Priklausomai nuo paskirties bendrame gamybos procese, išskiriamos trys procesų rūšys  .

Visuomenės noras pasiekti aukštesnį gyvenimo lygį; tam tikrų gamybos išteklių mažėjimas; gamintojų pastangos gauti kuo didesnį pelną už turimus išteklius.

Gyvenimo lygis – prekių ir paslaugų kiekis, tenkantis kiekvienas visuomenės nariui. Darbo našumas –pagamintas produkcijos kiekis per laiko vienetą.

Verslo šakos pobūdis; prekės pobūdis; prekės paklausos pobūdis.

Dydžio ekonomija – vidutinių produkcijos vieneto gamybos išlaidų mažėjimas, kurį sąlygoja gamybos didėjimas. Masinė gamyba – vienos rūšies produkcijos gamyba dideliais kiekiais, leidžianti suvienodinti operacijas, automatizuoti gamybą ir dėl to smarkiai sumažinti produkcijos vieneto gamybos išlaidas.

Gamybos kaštai (sąnaudos) — tai per tam tikrą laikotarpį (mėnesį, ketvirtį, metus) suvartotų produktui gaminti išteklių piniginė vertė.

Pastoviosios sąnaudos (kaštai) (PS) yra tokios, kurių dydis praktiškai nepriklauso nuo pagamintos produkcijos ar suteiktų paslaugų kiekio. Tai pastatų, įrenginių nuoma, nusidėvėjimas, palūkanos už paimtas paskolas, vadovų atlyginimai ir pan. Kintamosios sąnaudos (kaštai) (KS) atsiranda tik gaminant ar teikiant paslaugas ir didėja, didėjant gamybos ar suteiktų paslaugų apimtims. Tai išlaidos, susijusios su žaliavų įsigijimu, energetinės išlaidos, darbininkų atlyginimai. Pastarieji paprastai priklauso nuo atlikto darbo apimčių.

Pastoviųjų ir kintamųjų sąnaudų suma sudaro bendrąsias sąnaudas (BS): BS = PS + K S.

Sąnaudos, tenkančios vienam produkcijos vienetui, vadinamos vidutinėmis sąnaudomis.

Iš čia: bs=vbs*q; ps= vps*q; ks= vks*q;.

Pardavimo įplaukos PĮ, arba bendrosios pajamos, gali būti apskaičiuojamos kaip kainos P ir kiekio Q sandauga: PĮ=P*Q.

  • Ekonomika Skaidrės
  • MS PowerPoint 170 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 30 puslapių (763 žodžiai)
  • Aivaras
  • Gamybos esmė ir kaštai
    10 - 5 balsai (-ų)
Gamybos esmė ir kaštai. (2015 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/gamybos-esme-ir-kastai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 18:44
×