Gamybos procesas ir gamybos tipai


Gamybos strukturos tipai. Pagrindiniai gamybos tipai. Gamybiniu strukturu tipai. Imones gamybos tipas. Gamybines strukturos tipai.

Gamybos procesas ir gamybos tipai. Gamybos proceso esmė. Yra trys gamybos proceso sudedamosios dalys, elementai. Darbo objektus galima suskirstyti į keturias pagrindines grupes. Žaliavos ir pagrindinės medžiagos. Visų gamybos procesų pagrindinis struktūrinis vienetas – operacija. Gamybinių operacijų visuma sudaro gamybinius procesus. Priklausomai nuo paskirties išskiriamos trys bendro gamybos proceso procesų rūšys. Gamybos fazės. Pagrindiniai gamybos procesai paprastai susideda iš trijų fazių. Pagrindiniai gamybos organizavimo principai. Toliau aptarsime kiekvieną iš šių principų. Gamybos tipai. Pagrindinės vienetinės gamybos organizavimo problemos. Operatyvinis gamybos organizavimas. Pagrindinės gamybos organizavimas. Gamybos organizavimas erdvėje. Įmonės gamybos struktūros tipai.

Kartais yra vienu metu atliekamos net dvi skirtingos operacijos, pvz. gamybinės operacijos metu gali būti kartu atliekama ir kontrolinė operacija.

Kiekvienoje įmonėje svarbiausias vaidmuo tenka pagrindiniams procesams. Tačiau be sklandaus pagalbinių ir aptarnavimo procesų organizavimo negalimas darnus pagrindinio gamybos proceso darbas.

Kai įmonėje yra visos trys gamybos fazės, tai tokia įmonė yra išbaigtos gamybos struktūros;

Kai bent vienos fazės nėra – ne visos gamybos struktūros.

Ne visos gamybos struktūros fazės yra liejyklos, įvairių tvirtinimo detalių gamyklos.

Dabartiniu metu, plačiai naudojant kompiuterinę techniką, technologinė specializavimo forma tampa svarbiausia.

Kiekvieną įmonę sąlygiškai galima priskirti prie tam tikro gamybos tipo.

Gamybos procesas dažniausiai organizuojamas neperderinamose srovinėse linijose. Tai yra teigiama, tačiau problemos atsiranda kai reikia pereiti prie naujų gaminių gamybos. Tada paprastai įmonę reikia iš pagrindų rekonstruoti. Masinė gamyba, lyginant su kitais tipais, užtikrina aukščiausią techninį ir organizacinį lygį. Todėl čia pasiekiama didžiausio darbo našumo ir mažiausios gaminių savikainos.

1.Sparti mokslinė techninė pažanga, visuomenės materialinis aprūpinimas labai sutrumpina ir gamybos priemonių ir vartojimo prekių gyvavimą.

1.Stambių įmonių skaidymas į mažesnes privatizavimo proceso metu, spartus naujų įmonių kūrimasis;

5.Esama sričių, kur individuali – vienetinė gamyba yra dominuojantis gamybos tipas. Statyba, specialių gamybos priemonių gamyba ir pan.

Prie vienetinės gamybos negalima priskirti tik paprastos gamybos; dažnai tai būna kaip tik sudėtinga gamyba, pagal specialius projektus, naudojant sudėtingą techniką ir technologiją. Tokių įmonių Lietuvoje nėra daug.

Daug įmonių veikia metalo apdirbimo srityje, gaminant paprastus gaminius, kurios sparčiai reaguoja į paklausos pasikeitimą.

Vienetinei gamybai būdinga didelė gaminamų gaminių nomenklatūra ir nedaug vieno pavadinimo gaminių bei ilgam laikui neplanuojama gamybos kaita.

Vienetinei gamybai būdinga didelė techninio gamybos rengimo darbų apimtis, nes kiekvienam pradedamam gaminti gaminiui reikia didesnio ar mažesnio pasirengimo. Tai gerokai padidintų nedideliais kiekiais gaminamų gaminių savikainą, tačiau specialūs poreikiai priverčia užsakovus atitinkamai už juos sumokėti.

Vienetinės gamybos pagrindas paprastai yra užsakymas. Todėl vienetinei gamybai būdingas aprūpinimo, gamybos organizavimas ir planavimas pagal užsakymus, individualūs pardavimai.

1.Vienetiniu būdu gaminami gaminiai technologijos ir konstrukciniu požiūriu yra paprasti. Tokiu atveju galima pasikliauti aukšta gamybos meistrų ir darbininkų kvalifikacija.

2.Vienetiniu būdu gaminami sudėtingi gaminiai pagal iš dalies parengtą techninę dokumentaciją, įgalinančią patikrinti jos tinkamumą serijinei gamybai. Tada didesnes vienetinės gamybos išlaidas vėliau padengs serijinės gamybos procesas.

3.Vienetinės gamybos įmonė specializuojasi vienoje kurioje nors siauroje srityje ir turi ne tik aukštos kvalifikacijos darbininkus, bet ir technologų, konstruktorių, galinčių kvalifikuotai atlikti specializuotų užsakymų techninį gamybos rengimą.

1.Užsakymų portfelio formavimas. Vienetinės gamybos įmonė paprastai neturi suformavusi užsakymų portfelio ilgam laikui. Užsakymų portfelio užsakymui panaudojami:

Pastovių klientų užsakymai. Kiekviena ilgiau dirbanti įmonė suburia savo klientų sąrašą, kurie žino įmonės galimybes, teigiamas jos savybes. Dažnai pastoviems klientams taikomos įvairios nuolaidos.

Individualioje gamyboje užsakymai skiriasi, todėl jų priėmimas yra atsakingas, tai gali atlikti tik kvalifikuotas darbuotojas, žinantis įmonės galimybes ir pajėgumus. Mažoje įmonėje užsakymus priima technikos vadovas arba gamybos vadovas.

Priimant užsakymą, būtina įvertinti gamybos pajėgumus ir jų panaudojimo lygį, užsakymo įvykdymo terminus, medžiagų gavimo galimybes.

2.Operatyvinis gamybos organizavimas. Kadangi vienetinė gamyba yra nestabili, labai svarbu tinkamai atlikti operatyvųjį reguliavimą. Vienetinėje ir smulkiaserijinėje gamyboje labiausiai paplitusi užsakyminė ir surinkimo komplektų planavimo sistema. Užsakyminėje planavimo sistemoje sudaromas ištisinis kiekvieno užsakymo techninio gamybos paruošimo ir įvykdymo kalendorinis grafikas ir suderinamas su kitų užsakymų paruošimo ir gamybos grafikais.

  • Ekonomika Aprašymas
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • 11 puslapių (3565 žodžiai)
  • Kanela
  • Gamybos procesas ir gamybos tipai
    10 - 3 balsai (-ų)
Gamybos procesas ir gamybos tipai. (2013 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/gamybos-procesas-ir-gamybos-tipai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 09:42
×