Gamybos procesas ir jo organizavimas


Įvadas. Gamybos proceso charakteristika. Pagrindinės gamybos organizavimas. Gamybos organizavimas erdvėje. Gamybos ciklas. Ketvirtoji pramonės revoliucija. Išvados. Literatūros sąrašas.


Kiekvienos įmonės gamybos procesai yra skirtingi, nes kiekvienoje įmonėje vyksta skirtingi technologiniai procesai ir yra specifinės darbo sąlygos. Gamybos procesų sudėtingumas tiesiogiai priklauso nuo gaminamos produkcijos sudėtingumo. Paprastai sudėtingi procesai yra skirstomi į dalis, kur kiekvieną tokius procesus vykdo įvairūs gamybiniai padaliniai. Įmonės yra savarankiški gamybiniai techniniai vienetai, pajėgūs gaminti ir realizuoti produkciją ir dėl to pagrindiniai gamybiniai procesai yra vykdomi jose.

Kiekviename gamybos procese darbininkai naudoja darbo priemones (įrankius, įvairius įrengimus, mašinas bei pastatus), veikia naudojimus darbo objektus (medžiagas), kad galėtų juos paversti gatavu produktu. Galima išskirti tris pagrindines gamybos proceso elementus: darbą, darbo priemones, darbo objektus.

Darbas – yra tikslinga žmonių veikla, kurioje yra panaudojamos darbo priemonės, darbo objektams apdirbti ir iš jų pagaminti produkciją. Visus darbo objektus galime skirstyti į kelias pagrindines grupes:

Pagrindinė produkcija yra tiesiogiai gaminama iš žaliavų ir pagrindinių medžiagų, kurios sudaro gaminių daiktinį turinį (stiklas – langų gamyboje, oda ir jos pakaitalai drabužių gamyboje, mediena naudojama baldų gamyboje, metalas- metalo pramonėje). Pagalbinės medžiagos nesudaro gaminio daiktinio turinio, tačiau jos yra naudojamos gamybos proceso eigos sklandumui užtikrinti.

Pvz.: tepalai staklėms sutepti, emulsija pjaunamam metalui ar pjovimo įrenginiams, įrankiams aušinti, medžiagos ūkiniams reikalams.

Ūkiniu požiūriu kooperuojami dirbiniai nėra gatavi produktai, nors ir įeina į juos gaminusios įmonės prekinę produkciją. Tokie dirbiniai yra gaminami pagal vartotojų užsakymus, neretai pagal paties užsakovo brėžinius bei pagal kitokią techninę dokumentaciją. Užsakovais gali būti ir kitos įmonės, kurios savo gamybos procese toliau apdirba užsakytus kooperuojamus dirbinius. Kooperuojami dirbiniai gali būti įvairios pagamintos metalinės detalės skirtos mašinoms surinkti, gali būti ir liejiniai arba kalti ruošiniai.

Kaip matome iš schemos, gamybos procesas prasideda nuo tikslingos žmonių veiklos, kuri veikiama kartu darbo priemonėmis bei darbo objektais gauna galutinį rezultatą – pačią produkciją, kuri gali būti tiek įvairūs gaminiai, tiek patarnavimai.

Kiekvienas bendrovės užsakymas yra originalus ir nestandartinis, todėl įmonėje dirba kelių sričių specialistai, kurie įgyvendina užsakovų norus.

Priklausomai nuo to, kokia produkcija yra gaminama, gamybos procesai gali būti pagrindiniai, pagalbiniai, aptarnaujantieji.

Gamyboje svarbiausias yra pagrindinis gamybos procesas, kurio metu, keičiant darbo objektų formą bei matmenis, chemines bei fizines savybes, objekto išvaizdą yra gaunami gatavi gaminiai. Pvz.: įmonėje .. ,,Nydija“ veikiant metalą pjovimu ir šlifavimu, bei terminiu apdirbimu (grūdinimu) yra gaunamos metalinės detalės skirtoms gaminti štampus, ar kaip naujos detalės pakeisti senąją. Gatavi gaminiai yra pagrindinių procesų rezultatas.

Pagalbiniai procesai įmonės gamyboje padeda be sutrikimų vykti pagrindiniams procesams. Šių procesų produkcija yra naudojama tik įmonės vidiniams reikalams. Pvz.: įrankių gamyba įrengimų remontui.

Nors įmonės gamybos procese didžiausią vaidmenį atlieka pagrindiniai procesai, bet negalima pamiršti ir pagalbinių bei aptarnaujamų procesų, nes jų tinkamai nesuorganizavimus, sklandžiai neveiks ir pagrindiniai, svarbiausieji, procesai.

  • Microsoft Word 40 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3018 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tomas
  • Gamybos procesas ir jo organizavimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Gamybos procesas ir jo organizavimas . (2019 m. Spalio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/gamybos-procesas-ir-jo-organizavimas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 29 d. 01:04
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo