Gamybos technologijų kospektas


Pramonės ir gamybos konspektas.

Gamybos technologijų kospektas.


Velenams priskiriamos detalės, kurios sudarytos iš cilindrinių ar kūginių sukimosi ir kelių galinių paviršių, velenų ilgis didesnis už skersmenį (L>D).

Velenai skirstomi į lygius ir laiptuotus.

Lygūs velenai gaminami iš valcuoto metalo strypų.

Laiptuoti velenai gaminami iš strypų, kaltinių ir štampuotų ruošinių. Strypai paprastai naudojami vienetinėje ir smulkiaserijinėje gamyboje, o serijinėje - tik tais atvejais, kai veleno laiptelių skersmenų skirtumas nežymus. Serijinėje gamyboje plačiau naudojami kaltiniai ir štampuoti ruošiniai. Kaltiniai mažiau tikslūs, todėl turi kiek didesnes užlaidas. Stambiaserijinėje ir masinėje gamyboje ekonomiškiausia naudoti štampuotus velenų ruošinius.

Velenų apdirbimo technologinės bazės - 1) centrų lizdai, 2) išorinis ir vienas galinis paviršiai.

Velenų ruošiniai centruojami gręžimo, tekinimo ir specialiose staklėse. Serijinėje ir masinėje gamyboje naudojamos specialios vienpusės ar dvipusės centravimo staklės arba frezavimo-centravimo pusautomačiai. Pjovimo įrankiai -1) spiraliniai grąžtai, gilintuvai, 2) centravimo grąžtai, kastuviniai grąžtai.

Velenai tekinami tekinimo-sriegimo, specialiosiose staklėse ir CNC tekinimo centruose. Šiuose įrenginuose tekinami išoriniai cilindriniai, kūginiai ir fasoniniai paviršiai, ištekinamos cilindrinės ir kūginės skylės, nulyginami galiniai paviršiai, įpjaunami grioveliai, gręžiamos, gilinamos ir plečiamos skylės, atpjaunami ir centruojami ruošiniai.

Tekinimo staklėse ruošiniai paprastai tvirtinami griebtuve arba tarp centrų ilčių. Veleno tekinimo tikslumas ir kokybė labai priklauso nuo užpakalinės centro ilties tipo. Dirbant stipriais režimais, nejudančios užpakalinės iltys smarkiai kaista, apsilydo. Tokiais atvejais reikia naudoti besisukančias centrų iltis.

Velenai, kurių ilgis daugiau kaip 10-12 kartų didesnis už skersmenį (L:D >= 10-12), laikomi ilgais. Jie nepakankamai standūs. Ilgiems velenams tekinti naudojami pastovūs ar judantieji liunetai, kurie padidina ruošinio standumą.

Tekinant velenus, skersmenų tikslumas pasiekiamas nesunkiai (jeigu skersmenų tolerancijos neviršija tekinimo ekonomiško tikslumo – 9;10 kvalitetus). Sunkiau išlaikyti veleno laiptelių ilgių tikslumą. Tam naudojamos atramos, ilgio šablonai, liniuotės ir kitos priemonės.

Laiptuoti velenai, kurių skersmenys mažėja į vieną pusę, apdirbami vienu pastatymu, o kurių skersmenys mažėja į abi puses - dviem pastatymais.

Pagrindinės laiptuotų velenų tekinimo schemos pavaizduotos 34 paveiksle. Pagal "a" schemą kiekvienas laiptelis apdirbamas atskirai, pagal "b" schemą - kiekvienas laiptelis pradedamas tekinti nuo veleno galo, "c" schema - tarpinis variantas. Apdirbimo schemą nulemia užlaidų dydis ir apdirbimo tikslumas.

Velenų apdirbimo našumas žymiai padidinamas naudojant CNC tekinimo centrus. Kai kuriuose iš jų yra du suportai - priekinis ir užpakalinis. Priekinis suportas, turintis išilginę ir skersinę pastūmas, naudojamas laipteliams tekinti. Užpakalinis suportas, turintis tik skersinę pastumą, skirtas laiptelių galų apdirbimui, griovelių įpjovimui, fasoniniam tekinimui. Suportai – daugiaviečiai, į

juos galima įstatyti net iki 20 įrankių.

35 paveiksle parodytos pagrindinės velenų tekinimo schemos. Schema "a" - tekinimas, naudojant išilginę pastūmą, kiekvienas įrankis suderintas norimam skarsmeniui, laiptelių ilgiai gaunami atitinkamai sustačius įrankius. Schema "b" - tekinimas skersine, o paskui - išilgine pastūma, įrankiai pradeda dirbti visi kartu, todėl darbo našumas didesnis. Schema "c" - apdirbimas skersine pastūma naudojamas trumpų velenų tekinimui.

Ekonomiškas velenų tekinimo tikslumas - 11-12-tas kvalitetas. Tačiau tiksliuoju tekinimu pasiekiamas 9;10-tas kvalitetas, o glotnumas – Ra = 0,32 µm (9kl.),

Tikslusis tekinimas atliekamas įrankiais su kietlydinių ar padengtų kietlydiniu paviršiumi plokštelėmis: plienui - T15K6, T30K4, T60K6; ketui - BK3, BK6. Darbo režimai: pjovimo gylis - 0,2-2 mm; pastūmos – 0,1-0,9 mm/aps, pjovimo greitis - V≥250 m/min.

Dirbant tekinimo staklėmis, reikia kreipti didelį dėmesį, kad detalės ir pjovimo įrankiai būtų patikimai įtvirtinti. Pavalkeliai ir griebtuvų kumšteliai turi būti uždengti specialiais gaubtais.

Gamybos technologijų kospektas. (2016 m. Birželio 02 d.). http://www.mokslobaze.lt/gamybos-technologiju-kospektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 00:22