Gardino seimas ir Lietuvos valstybingumas


Įvadas. Ketverių metų seimas 1788 – 1792 m. M. Gegužės 3 d. Konstitucija. Targovicos konfederacija. 1793 m. Gardino seimas. Išvados.


Gardino seimas arba kitų vadinamas Nebylusis seimas – vykęs 1793 birželio 21d. – lapkričio 23d. (5 mėnesiai) yra paskutinysis Abiejų Tautos Respublikos seimas, kuriame buvo panaikinti 1788 m. – 1792 m. Ketverių metų seimo nutarimai bei 1791 m. gegužės 3d. Konstitucija ir buvo patvirtintas Antrasis Abiejų Tautos Respublikos padalijimas 1793 m. Šis seimas per penkis gyvavimo mėnesius jaučiant okupacinės Rusijos armijos „alsavimą“ sugebėjo reformuoti valstybę, gražinti senąją tvarką ir nuversti „gegužės 3 d. revoliucinierių“ valdžią. Bet neilgam. Šis paskutinysis Abiejų Tautų Respublikos seimas kilo – dėl aktyvių reformatorių ir jų pastangų greitai reformuoti valstybę ir konservatyviųjų bajorų, kurie stengėsi išsaugoti tradicijas, privilegijas ir žemes – nesusitarimų, kurie peraugo į konfederacijas ir valstybės žlugimą. Nesutarimai tarp bajorų kilo 1788 – 1792 m. seimo metu reformuojant šalį, taip pat kilo neapykanta ir nepritarimai priėmus pirmąją konstituciją Europos žemyne – Gegužės 3 d. konstituciją, nes buvo manoma, kad ji pažeidinėja bajorų privilegijas. Visi nepritariusieji reformatoriams bajorai perėjo į Rusijos pusę, kurios dėka kilo Targovicos bajorų sąjungos konfederacija, kuri pasisakė prieš visas reformas valstybėje. Pasinaudojusi visais neramumais Abiejų Tautos Respublikoje Rusija okupavo šalį, sušaukė priverstinį Gardino seimą ir pasidalino ATR teritorijomis su Prūsijos karalyste. O vėliau viso to pasekmė – kilus neapykantai Targovicos šalininkams ir jų reformoms, kurios sunaikino šalį kilo 1794 m. sukilimas, kuris buvo „išankstinis Rusijos planas“. Sukilimas buvo greitai numalšintas, bet sukilėliai spėjo susidoroti su valstybės išdavikais. Numalšinus sukilimą Abiejų Tautos Respublika galu gale išnyko iš žemėlapio, kuri kadaise buvo didžiausia valstybė Europoje – nuo jūros iki jūros. Dėl to, mano nuomone, reikia apžvelgti visus šiuos įvykius, norint suprasti Gardino seimo esmę.

Dėl palankių geopolitinių priežasčių – 1787 m. Rusijai ir Austrijai kariaujant su Turkija, Rusijai ir Prūsijai nebesusitariant dėl santykių ir Švedijai pradėjus kariauti su Rusija, Abiejų Tautos Respublikos reformų šalininkai pradėjo darbą ir 1788 m. spalio 6d. buvo sušauktas neeilinis seimo susirinkimas, kuris užsitęsė, netgi ketverius metus iki 1792 m.

Šio neeilinio seimo sušaukimo priežastys buvo : sparčiai gerėjantis ūkis, kuris reikalavo žemės reformų, miestai ir miestiečiai pradėjo primygtinai reikalauti nuolaidų bei teisių, taip pat šalyje pradėjo keistis žmonių socialinė ir politinė santvarka. Sparčiai didėjant anarchijai šalyje ir tai nebepakeliantys bajorai, kurie buvo norėjo savo šalyje reformų pradėjo telktis į grupes ir XVIII a. pabaigoje susibūrė į sąjungą. Žinomi lenkų bajorai, publicistai, žemvaldžiai būrėsi apie Lenkijos vicekanclerį Hugą Kolontajų. Hugo Kolontajus ir jo radikalusis šalininkų sparnas reikalaudami naujovių, seime siūlė uždrausti bajorų konfederacijas, norėjo seimuose pertvarkyti tvarką bei struktūrą, taip pat buvo norima, kad seimuose nariai būtų renkami iš visų luomų atstovų, taip pat buvo norėta, kad būtų pertvarkyta kariuomenė ir padidinti valstybės mokesčiai.

  • Microsoft Word 37 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (3225 žodžiai)
  • Universitetas
  • Arminas
  • Gardino seimas ir Lietuvos valstybingumas
    10 - 1 balsai (-ų)
Gardino seimas ir Lietuvos valstybingumas. (2019 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/gardino-seimas-ir-lietuvos-valstybingumas.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 24 d. 14:29
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema