Gaubtasėkliai augalai konspektas


Kuokelynas – Androeceum . Vaislapynas – Gynaceum.  Žiedynai.  Apdulkinimas . Apsivaisinimas .  Endospermo ir sėklos vystymasis.  Vaisių vystymasis. Klasifikacija.


Šiam skyriui priklauso apie 23500 augalų rūšių. Jie vyrauja didesnėje planetos sausumos dalyje ir apsprendžia žmogaus kaip biologinės rūšies egzistavimą. Potenciniai šių augalų gebėjimai susiję su progresyviais jų morfologinės struktūros pakitimais. Dėka šių pakitimų gaubtasėkliai ir tapo dominuojančiais augalų karalystės atstovais. Šiems augalams būdingos trachėjos, jų audiniai labiau diferencijuoti, lapai plastiškesni negu plikasėklių. Gaubtasėkliai – nauji, dar progresuojantys augalai, daugelis jų kryžminasi, sudarydami naujas formas. Svarbiausiu progresyviu pakitimu laikomas žiedo atsiradimas. Žiede yra apjungtos lytinio ir nelytinio dauginimosi struktūros ir funkcijos. Yra kelios žiedo atsiradimo teorijos. Sistemindami augalus, laikysimės euantinės teorijos, kuri teigia, kad žiedas – tai metamorfozuotas ūglis, atitinkantis plikasėklių strobilą.

Žiedas – tai determinuotas ūglis. Pavadinimas Angiospermae kilęs iš graikų kalbos žodžių “angeion” (indas) ir “sperma” (sėkla), (sėklos indas), kadangi žiedui būdingas vaislapėlis yra tarsi indas, kuriame yra sėklapradžiai, po apsivaisinimo pavirstantys sėklomis. Žiedai gali būti sukaupti žiedynuose. Stiebas, ant kurio išauga žiedas, vadinamas žiedkočiu, o sustorėjusi viršūnė – žiedsosčiu, prie jo prisitvirtina žiedo dalys. Aplink žiedo ašį išsidėsto apyžiedžio lapeliai- taurėlapiai ir vainiklapiai, o taip pat kuokeliai ir piestelės. Taurėlapiai sudaro taurelę, o vainiklapiai vainikėlį. Tiek vieni, tiek kiti savo struktūra ir kitais požymiais primena lapus.

Filogenetiškai pirminių augalų (magnolijų, vėdryniečių) žiedo dalys išsidėsčiusios spirališkai (acikliškai), o vėlesnių augalų (kopūstų, linų) žiedų dalys išsidėsčiusios ratais (cikliškai). Būna tokių žiedų, kuriuose vienos žiedo dalys išsidėsčiusios acikliškai, o kitos – cikliškai, pvz., vandens lelijos žiedas. Daugelio augalų žiedo dalys išsidėsčiusios 5 ratais (I – taurėlapiai, II – vainiklapiai, III-IV kuokeliai, V – piestelė). Tolesnėje evoliucijoje susidarė keturračiai žiedai (kuokeliai viename rate), pvz., bulvinių augalų žiedai. Daugelio augalų žiedų dalys filogenezės eigoje suaugo. Žiedo dalių skaičius sumažėjo. Pirminių gaubtasėklių – vėdryniečių žiedai daugianariai, o labiau išsivysčiusių augalų – pvz., raktažolių – penkianariai, kryžmažiedžių – keturnariai, vienaskilčių – trinariai.

Žiedui būdingas simetriškumas. Gvazdikinių žiedai yra taisyklingai spinduliški (aktinomorfiniai). Kai žiedo dalys išsidėstę tik vienoje simetrijos plokštumoje, tokie žiedai vadinami netaisyklingais (zigomorfiniais) – pvz., notrelių. Kai per žiedą negalima išvesti nė vienos simetrijos plokštumos, jie vadinami asimetriniais (valerijono). Žiedai taip pat gali būti dvilyčiai ir vienalyčiai, o augalai – vienanamiai (kai kuokeliniai ir piesteliniai žiedai yra atskiri, bet ant to paties augalo) arba dvinamiai (kai šie žiedai yra ant skirtingų augalų). Taip pat yra augalų su pilnaviduriais žiedais. Tokie žiedai išauga padvigubėjus apyžiedžiui arba kuokeliams virtus vainiklapiais.

 Jį sudaro taurelė (Calix) ir vainikėlis (Corolla). Taurelę sudarantys taurėlapiai išsivystė evoliucijos eigoje, susitelkus apie žiedą ir morfologiškai pakitus viršutiniams lapams. Svarbiausia jų funkcija – žiedo apsauga jam formuojantis. Žiedui skleidžiantis, taurėlapiai nukrenta (aguoninių) arba užlinksta. Taurėlapiai dažniausiai būna žali, rečiau – spalvoti (kurpelės, dumplūnių, vilkdalgių). Taurėlapiai gali būti laisvi arba suaugę. Kartais jie gali virsti plaukeliais (pienių, usnių), kurie padeda vaisiams išsiplatinti. Taip pat gali virsti žvyneliais arba šereliais.

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2719 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gj
  • Gaubtasėkliai augalai konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Gaubtasėkliai augalai konspektas . (2017 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/gaubtasekliai-augalai-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 25 d. 15:44
×