Gdansko uostas


Įvadas. Uosto istorija ir raida iki XXI a. Uostas dabar. Hidrografinės sąlygos. Uosto direkcija (ZMPG SA). Uosto saugumas. Atvykimas ir išvykimas į uostą. Išvados. Šaltiniai.

Jūrų uostai svarbūs kiekvienam miestui ir visai šaliai. Mūsų Klaipėdos valstybinis jūrų uostas taip pat labai svarbi jūrų susisiekimo, krovinių eksportavimo ir importavimo dalis. Vienas iš didžiausių jo konkurentų, tai Lenkijos Gdansko uostas. Apie jį ir norėčiau pakalbėti: kokia jo istorija, raida, galimybės, ypatybės ir gamtinės sąlygos.

Gdanskas – senas miestas ir uostas, kurio istorija prasidėjo dar praėjusio tūkstantmečio pabaigoje. Įsikūręs Vyslos žemupio šakos ir Motlavos santakoje apie 6 km nuo jūros, Gdanskas greitai augo ir 1358m. jau tapo Hanzos miestų sąjungos nariu.

Galimybė pritraukti krovinius iš plataus hinterlando Vyslos upe, daugiatautė nacionalinė miesto gyventojų sudėtis lėmė XV a. tuometinio Dancigo pirkliams tapti prekybos tarpininkais tarp Lenkijos, Lietuvos, Rusijos bei kitų Rytų kraštų ir Vakarų, t.y. Anglijos, Olandijos bei Pietų Europos. Išsikovojęs išimtinę teisę prekybai su Vakarais iš Lietuvos valdovų, Dancigo pirkliai Vakarų Europą aprūpindavo lietuviška mediena, potasu, derva, degutu, kailiais, o nuo XVI – XVII amžių - ir javais.

Kontroliuodamas vandens kelius ir link Galicijos, ir link Vakarų Bugu į Pietų Rusiją, Dancigas perėmė iš Scecino uosto kone visą Rusijos ir Lenkijos grūdų prekybą: grūdai į uostą atkeliaudavo net iš Volynės bei Uždieprio. XVI a. vidutiniškai per metus uostas išveždavo maždaug po 120 000 t.

Antra vertus, Dancigas savo hiterlandą, aišku ir Lietuvą, aprūpindavo druska, vilnonėmis medžiagomis, metalu, šilku, vynu, ginklais, ir, svarbiausia, - silkėmis.

  • Laivyba Referatas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1333 žodžiai)
  • Mokykla
  • Mantas
  • Gdansko uostas
    10 - 6 balsai (-ų)
Gdansko uostas. (2015 m. Spalio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/gdansko-uostas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 12:52
×