Gebėjimai pasinaudoti įvairiais istoriniais šaltiniais


Įvadas. Istorijos šaltiniai. Šaltinių nagrinėjimas. Pradinio ugdymo pasaulio pažinimo bendrosios programos analizė istorijos mokymo gairėje. Pažinimo raida viduriniojoje vaikystėje. Tyrimo metodika. Tyrimo analizė. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.


Pradinėse klasėse, mes neturime atskiros diciplinos kaip „istorija“. Ji yra „Pasaulio pažinimo“ pamokos sudedamoji dalis. Tik nuo penktos klasės atsiranda pamoka kaip „istorija“. Bet vaikai tai sieja su įvairiais įvykiais, kurie vyko praeityje bei žmogaus gyvenimo kaita. Savo darbe, norėčiau plačiau paanalizuoti, kaip geba mokiniai pradinėje mokykloje dirbti su įvairiais istoriniais šaltiniais.

Šiame kursiniame darbe iškėliau tikslą, teoriniu lygmeniu ištirti, kaip pradinėje mokykloje mokiniai geba mokytis istorijos naudojant įvairius istorinius šaltinius.

Kursinis darbas susideda iš 2 dalių. Pirmoje dalyje aptariama istorijos šaltinių esmė, samprata, analizuojant ir lyginant mokslinę literatūrą. Antroj darbo dalyje analizuojami tyrimo duomenys.

V klasės Lietuvos istorijos vadovėlyje Gimtoji šalis Lietuva pateikiamas toks istorijos šaltinių suskirstymas:

Daiktiniai paminklai – tai antras pagal svarbą istorikui šaltinis. Jį sudaro darbo įrankiai, amatininkų dirbiniai, namų ūkio daiktai, indai, drabužiai, papuošalai, monetos, ginklai, meno kūriniai, gyvenamieji namai, įtvirtinimai, architektūriniai pastatai ir pan. Šiuos paminklus tyrinėja specialus mokslas-archeologija. Žemė savo gelmėse saugo turtingiausias daiktinių paminklų atsargas. Povandeninė archeologija tyrinėja nuskendusius laivus, gyvenvietes. Tai savotiškas archyvas, kurį tyrinėja archeologai. Tai labai svarbūs šaltiniai, ypač nagrinėjant patį ankstyviausią žmogaus gyvavimo laikotarpį, kai dar nebuvo rašto. Archeologų tyrimų rezultatai – tai svarbi medžiaga ir istorikui.

Rašytiniai šaltiniai – tai vienas iš gausiausių ir svarbiausių istorijai tirti šaltinių. Su šiuo pirmiausia ir daugiausia dirba studentai istorikai ir profesionalūs mokslininkai. Tai epigrafiniai paminklai – senoviniai užrašai ant akmens, metalo, kaulo, keramikos ir pan.; tekstai, užrašyti ant molinių lentelių, papiruso, pergamento, beržo tošies, popieriaus.

Etnografiniai paminklai– tai iki mūsų dienų išlikę įvairių tautų senovės buities liekanos. Tautų istorija atsispindi ir jų tradicijose, papročiuose ir apeigose; šventėse, religiniuose tikėjimuose ir pan. Pasaulyje gyvena tūkstančiai tautų ir genčių, o kiek dar jų išnyko istorijos eigoje, bet apie save paliko tam tikrus pėdsakus (prūsai,finikiečiai,etruskai,hetitai,actekai,inkai,keltai,šumerai ir kt.). Visų tautų (esamų ir išnykusių) buitį tyrinėja specialus mokslas – etnografija. Tyrimo rezultatai – tai turtinga medžiaga istorijos tyrimams.

Lingvistiniai paminklai – tai kalbos (senųjų ir naujųjų kalbų) duomenys. Išnykusios tautos paliko savo pėdsakus – jų kalbos žodžiai išliko iki šių dienų upių, ežerų, kalnų, miškų ir kitų geografinių vietų, kur gyveno šios tautos, pavadinimuose(pavyzdžiui, mokslininkai M.Gimbutienė ir A. Toporovas pagal tai nustatė, kad senovėje baltai gyveno už dabartinės Maskvos rytuose, pietuose siekė dabartinį Kijevą, šiaurėje iki Novgorodo, o vakaruose siekė Vyslos upę). Tai tyrinėja specialus mokslas – toponimika. Lingvistinė medžiaga padeda istorikams tyrinėti tautų migraciją, kultūros, religijos ir buities raidą.

Vaizdo dokumentai – tai naujas, XIX a. antrosios pusės – XXI a. pradžios, šaltinis, kuris labai sparčiai gausėja ir turi svarbią reikšmę. Šaltinį sudaro nuotraukos ir jų negatyvai, skaidrės, dokumentiniai filmai, vaizdo filmai, garso kasetės, plokštelės, magnetofono juostelės. Juos naudojant galima išsaugoti įamžintus autentiškus aplinkos, svarbių įvykių ir istorinių asmenybių vaizdus, žmonių balsus, įrašytas veikėjų kalbas ir pan. Tai ne tik iliustracijos knygoms, bet ir medžiaga istorikams, atliekantiems tyrimą: analizuojantiems asmenybės bruožus, aplinką, kurioje vyko istorijos įvykiai, kalbos tekstus ir pan.

  • Microsoft Word 327 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (3776 žodžiai)
  • Universitetas
  • Povilas
  • Gebėjimai pasinaudoti įvairiais istoriniais šaltiniais
    10 - 1 balsai (-ų)
Gebėjimai pasinaudoti įvairiais istoriniais šaltiniais. (2017 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/gebejimai-pasinaudoti-ivairiais-istoriniais-saltiniais.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 10:37
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo