Gebėjimo bendrauti, išreikšti save ir pasaulį ugdymas


Įvadas. Pasaulio suvokimas. Gebėjimas bendrauti. Savęs išreiškimas. Išvados. Literatūra.


Tikslas. Supažindinti su gebėjimo bendrauti, išreikšti save ir pasaulį ugdymu.

Iš esmės, iš pradžių jis beveik negali atskirti nieko, kas nėra jo viduje. Kitaip tariant, tai, ką jis mato priešais save, ar tai būtų šuo, katė, žaisliukas, baldas, autobusas ar netgi mama, - apibrėžiama tik pagal vidinius pojūčius. Šiuo etapu vaikas dar negali su pasauliu palaikyti abipusio ryšio pagal principą „duok-imk“ – jis gali tik imti. Tačiau augdamas jis mokosi ir duoti.Profesorius D. Wolfas, specializavęsis raidos psichologijoje, pažymi jog vaikas artimuosius suvokia trimis etapais. Iki metų vaikas nesuvokia kitų žmonių kaip savarankiškų asmenybių. Dvejų metų vaikas jau atskiria savo ir aplinkinių veiksmus, bet tik apytikriai. Prasidedant tretiesiems metams vaikas iš tikrųjų supranta, kad kiti žmonės yra savarankiški.

Ir vis dėlto, kaip galime jį ugdyti?Viską reikėtų pradėti svarstant kas vaikui malonu, o kas ne. Rodydami į tam tikrus daiktus, sakome „Žiūrėk, tai malonu. O tai? Tai visai nemiela. Tai švelni muzika, o tai mielas šuniukas.“ Mums padedant vis daugiau dalykų vaikui sukels vidinį atsaką ir pamažu jis supras, kas jam gerai, o kas ne. Taip padėsime vaikui vystytis, išvaduosime jį nuo papildomų problemų ir praturtinsime tose srityse kurių jis pats galbūt nebūtų atradęs.

Raidos psichologijoje pabrėžiama, kad vaikystėje labai svarbus jausminis suvokimas. Tai visų kitų žmogaus pojūčių pagrindas. Apskritai, visą savo pasaulėjautą formuojame per savo jutimo organus. Jeigu išaštrinsime vieną juslę ir užslopinsime kitą, mūsų tikrovė pasikeis. Todėl labai svarbu lavinti naujagimio jutimo organus, ir verta tam skirti laiko.

Kaip tai daryti teisingai?Pageidautina pasirūpinti visomis vaiko juslėmis. Pavyzdžiui, norint vystyti klausą, rekomenduojama dainuoti ir visąlaik su vaiku kalbėti. Mums atrodo, kad jis nesupranta, bet iš tikrųjų viskas kaip tik atvirkščiai. Šis mažas žmogutis atskira mūsų sakomus tonus ir labai efektyviai sugeria visą informacija, sutinkamą jo kelyje.

Muzika – emocingiausia meno rūšis. Ji artima jautriai vaiko prigimčiai. Geriausia ikimokyklinio amžiaus muzikinio ugdymo terpė – darželis, kuriame vaikai turi galimybę susipažinti su muzikiniu pasauliu, lavinti muzikinius gebėjimus. Daugelis mokslininkų (E. Gordonas, Ch. Cameronas ir kt.) teigia, kad kiekvienas vaikas gimsta turėdamas muzikinių gabumų užuomazgas, tačiau nevienodai jos plėtojasi. Muzikinės veiklos formos darželyje yra muzikinės valandėlės, šventės, pramogos, savarankiška muzikinė veikla, muzikinis integravimasis į kitas vaikų veiklas.

Muzikinę veiklą darželiuose veda pedagogas, turintis specialų muzikinį pasirengimą. Nuo pedagogo profesionalumo priklauso augančios asmenybės formavimasis, kūrybiškumo vystymasis. Muzikos pedagogo pareiga skatinti ir ugdyti vaiko saviraišką, pasitikėjimą savimi, sudaryti sąlygas vaizduotės, kūrybiškumo lavinimusi.

Su suaugusiu ir po vieną dainuoja daineles, lopšines, skanduotes, imituoja gyvūnų, paukščių balsus.

Klausomą muziką išreiškia judesiu, mimika, savo jausmus išreiškia plojimu, trepsėjimu.

Klausosi muzikos (gamtos garsai, lopšinės ir t.t.). Skiria liūdną ir linksmą, lėtą ir greitą muziką.

Stebint suaugusį geba šokti pavieniu ir ratelyje, suktis po vieną ir poroje.

Žaidžia ir juda pagal įvairaus pobūdžio muziką. Reaguoja į tempo ir nuotaikos pasikeitimus.

Groja vaikiškais muzikos instrumentais: žaislais, barškučiais, varpeliais, būgneliais. Mėgdžioja gamtos garsus (lietaus lašai, genelio tuksėjimas ir t.t.).

  • Microsoft Word 49 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (4401 žodžiai)
  • Kolegija
  • Kamilė
  • Gebėjimo bendrauti, išreikšti save ir pasaulį ugdymas
    10 - 2 balsai (-ų)
Gebėjimo bendrauti, išreikšti save ir pasaulį ugdymas. (2017 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/gebejimo-bendrauti-isreiksti-save-ir-pasauli-ugdymas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 21 d. 11:30
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo