Gediminaičių valdymas


Ldk. Gediminaičių dinastija. Gedimino Lietuva ( 1316-1341 m. ). Gedimino politika. Laiškai. Valdymo reikšmė. 1336 m. vasario 25 d. , kryžiuočiai sunaikino kunigaikščio Margirio ginamą Pilėnų pilį. Paminklas Pilėnų gynėjams, Punios piliakalnis, Alytaus raj. Įdomu. Aldona Gediminaitė, Lenkijos karalienė. LDK valdoma Jaunučio. 1341. LDK valdoma Algirdo. 1345-1377 ir Kęstučio 1345. Algirdas. Kęstutis. Politiniai brolių tikslai. Krikšto klausimas. Įdomiau. Iš Bychovcos kronikos. Jogaila, Algirdo sūnus. Jogaila ir jo kova dėl sosto. Kova dėl valdžios. Dovydiškių sutartis, pasirašyta medžioklėje. Kęstučio nužudymo ir Krėvos akto pasirašymo vieta. Jogailai krikštą siūlo. 1385 m. Krėvos sutartis. 1387 Aukštaitijos krikštas. 1387 privilegijos. Jogaila. Vytautas Didysis. Vytauto kova su Jogaila dėl valdžios. Vytauto politika. Vorsklos mūšis-1399 m. 1401m. Vilniaus-Radomo susitarimai. Žalgirio mūšis. Vytautas ragina Jogailą eiti į mūšį. Po mūšio. Griunvaldas šiandien. Marienburgas šiandien. Mūšio reikšmė.

Po Mindaugo nužudymo Lietuvą valdo Treniota, Vaišelga, Švarnas ir Traidenis. Traidenio Lietuva. Politikos tikslas-kova su Ordinu, valstybės stiprinimas.

Suformavo kunigaikščio tarybą iš 20 asmenų. Valstybėje nurimo feodalų tarpusavio kovos. Atsirado antspaudo saugotojo pareigybė. Sostas tampa paveldimas.

1323-1324m. Rašyti į V. Europą ir popiežiui Jonui XXII. Tikslas-sukompromituoti Ordiną, gauti pripažinimą Lietuvai, kvietė amatininkus, pažadėjo krikštytis. Reikšmė-tarp Ordino ir LDK sudarytos paliaubos, kurių metu Gediminas sustiprino pasienį su Ordinu. Pirmą kartą paminėtas Vilniaus vardas (1323m.).

Sustiprėja LDK. Vystosi amatai ir prekyba, suklesti Vilnius. Suvokė krikščionybės reikšmę politiniame gyvenime. LDK plėtė sunų ir dukterų vedybomis. Sudaro sąjungą su Lenkija, išleisdamas savo dukterį Aldoną už Lenkijos karaliaus. Ruošiasi krikštui ir už tai buvo nužudytas 1341 m.

Su trimis žmonomis jis susilaukė vienuolikos vaikų. Visi sūnūs (7) turėjo nemažas valdas. Gediminas susapnavo kaukiantį geležinį vilką ir įkūrė Vilnių.

Aldona pasižymėjo pamaldumu ir meile muzikai, ją visur lydėjo muzikantai. Mirė staiga, būdama vos 30 metų, palaidota Lenkijoje, Vavelio rūmuose. Tai pirmoji moteris, karalienė atgulusi karalių kriptoje.

Po Gedimino mirties LDK valdovu tampa Jaunutis, neturintis valdovui reikalingų savybių. 1345 m. broliai Algirdas ir Kęstutis įvykdo valstybės perversmą ir pašalina brolį nuo sosto.

Algirdas valdė Rytinę LDK dalį (Vitebskas). Kęstutis valdė Vakarinę LDK dalį (Trakai).

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 9975 KB
  • 2014 m.
  • 57 puslapiai (877 žodžiai)
  • Jone
  • Gediminaičių valdymas
    10 - 3 balsai (-ų)
Gediminaičių valdymas. (2014 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/gediminaiciu-valdymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 08:01
×