Geležinkeliai referatas


Įvadas. Pagrindinės mokomajame darbe vartojamos sąvokos. Geležinkeliai 1858–1918 m. Geležinkeliai po 1940 m. Urbanistiniai geležinkelio stočių kompleksų ypatumai. Geležinkelio infrastruktūros praeitis ir dabartis. Geležinkelio tiltų tiesimo istorija. Keleivinių vagonų parkas. Lietuvos geležinkelio plėtros kryptys ir jų įgyvendinimas.

Geležinkelis – viena svarbiausių transporto priemonių atvėrusi kelią pramonės plėtrai XIX a. Lietuvoje, o geografinė padėtis nulėmė, kad Lietuva tapo tranzitine šalimi. Tai patvirtina 150 metų Lietuvos geležinkelio istorija, kurioje atsispindi ir XIX–XX a. sandūros šalies istoriniai, ekonominiai, politiniai bei socialiniai įvykiai. Geležinkelis ypač paveikė tolesnę pramonės ir žemės ūkio raidą ir plėtrą, jo dėka Lietuvai pavyko atsikratyti carinės imperijo užkampio vardo, žmonės išmoko vertinti laiką, spartėjo gyvenimo tempas, keliavimo kokybė, beto, geležinkelis buvo svarbus įrankis carinei Rusijai vykdant savo užsienio politiką.

Pagrindinis tiklsas kuo plačiau apžvelkti geležinkėlio tiesimo istorija ir plačiai išanalizuoti veikimo principus.

Šios metodinės priemonės tikslas – pateikti pagrindinius geležinkėlio tiesimo istorijos principus,supažindinti skaitytoja su viso geležinkelio atsiradimu ir pradėjimu veikti. Plačiai apibūdinti ir pateikti savokas naudojamas mokomojoje medžiagoje.

Pradžią geležinkeliams Lietuvos teritorijoje davė 1851 m. carinės Rusijos vyriausybės nutarimas dėl Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelio tiesimo. Darbai pradėti 1858 m. gegu-žės 15 d. Tiestos atkarpos: Kaunas–Kybartai, Daugpilis–Vilnius–Gardinas,Lentvaris–Kaunas. 1861 m. balandžio 11 d. buvo atidarytas traukinių eismas Kauno–Virbalio ruože. Šią datą galima laikyti Lietuvos geležinkelių istorijos pradžia. 1869 m. pradėti Liepojos–Romnų trasos tiesimo darbai, ji atidaryta 1871 m. rugsėjo 4 d. Ši trasa buvo susieta su vieninteliu Rusijos neužšąlančiu Liepojos uostu. Tiestos atkarpos: Liepojos–Kaišiadorių, Radviliškio–Kalkuonės, Naujosios Vilnios–Minsko ir Lentvario–Romnų. Šioji trasa buvo ypač svarbi Šiaurės Lietuvos ūkio plėtrai, svarbiu ūkiniu centru tapo Šiaulių miestas, kuriame buvo superkami javai, o Radviliškyje įkurtas vienas iš geležinkelio centrų su garvežių remonto depu. Yra išlikę duomenų, jog, tiesiant geležinkelį, šie du miestai rungėsi dėl aukštesnio stoties statuso suteikimo. Laimėjo Radviliškis, jis tapo II klasės stotimi, o Šiauliai – III klasės stotimi7. 1873 m. lapkričio 1 d. eismas atidarytas 96,4 km Jelgavos–Mažeikių kelyje ir, atsižvelgus į Rusijos kariškių poreikius, nutiestas Polesės geležinkelis8. Klaipėdos kraštą valdžiusi Prūsija, turėdama interesų Rusijos imperijos Vakarų gubernijose, stengėsi Klaipėdos krašte ne tik tiesti geležinkelius, bet ir sujungti juos su buvusiais Rusijos pusėje, kad būtų išplėstas prekybos arealas, tačiau caras sutikimo geležinkelių jungčiai nedavė, be to, tiesė trasas, kurių vėžės buvo platesnės nei Prūsijoje.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2015 m.
  • 13 puslapių (2014 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rūta
  • Geležinkeliai referatas
    10 - 7 balsai (-ų)
Geležinkeliai referatas. (2015 m. Balandžio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/gelezinkeliai-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 18 d. 19:19
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo