Geležis referatas


Geležies istorija. Geležies charakteristika. Atominė sandara. Fizikinės savybės. Cheminės savybės. Geležies pagrindinės rūdos. Geležies junginiai. Geležies biologinė reikšmė. Geležies ir jos junginių panaudojimas. Literatūros sąrašas.

Geležis vartojama jau nuo seno, panašiai kaip ir bronza. Pirmykščiai žmonės turbūt rinkdavo meteoritus, kurie dažniausiai būdavo sudaryti iš geležies su nikelio priemaiša. [5].

Lietuvoje daug geležies rūdos randama prie Varėnos. [3]. Iš pradžių rūdos buvo lydomos plokščiose duobėse, sumaišytos su dideliu medžio anglių pertekliumi. Ugnį įkurdavo pūsdami dumplėmis orą. XVI a. atsirado dumplės, varomos vandens srovės, - jomis pavyko gauti aukštesnę temperatūrą. Taigi buvo pagaminta daugiau anglies turinti geležis – ketus, o iš jo – kalioji geležis ir plienas. Geležies poreikis ypač padidėjo XVIII a., kai imta sparčiai plėtoti pramonę ir geležinkelių statybą. Tuomet geležiai lydyti pradėtas vartoti koksas – jis kartu buvo ir šilumos šaltinis, ir reduktorius. XIX a. viduryje geležies gamyba labai patobulėjo: buvo sukurtas konverteriais (Besemero) ir regeneracinis (Simenso ir Marteno) lydymo būdas. Šiek tiek vėliau labai aukštos kokybės plieną pradėta lydyti elektrinėse krosnyse. [5].

VIIIB grupei priklauso trys d elementų triados. Pirmąją triadą sudaro geležies šeima – geležis (Ferrum) Fe, kobaltas (Cobaltum) Co ir nikelis (Niccolum) Ni, antrąją ir trečiąją – rutenis (Ruthenium) Ru, rodis (Rhodium) Rh paladis (Palladium) Pd, osmis (Osmium) Os, iridis (Iridium) Ir, platina (platinum) Pt. Jie visi sudaro platinos šeimą. Geležis ir kobaltas – biogeniniai elementai. [6].

Šios grupės elementų atomų išoriniame energijos lygmenyje yra po du elektronus: prašokus vienam elektronui, lieka tik po vieną; paladžio atome prašoka net du elektronai. Jo atome yra keturi energijos lygmenys, nors elementas priklauso penktajam periodui. Išorinis (5- asis) energijos lygmuo lieka tuščias. Dėl to išoriniu energijos lygmeniu tampa ketvirtasis, jame yra net aštuoniolika elektronų – o tai prieštarauja Paulio draudimo principo apribojimui. Tai vienintelis toks elementas visoje periodinėje elementų sistemoje. [7].

Gryna geležis, kobaltas, nikelis yra sidabriškai balsvi ir kalūs metalai. Kiečiausias iš jų yra kobaltas. [5].

Geležis - vidutinio aktyvumo metalas. Sudaro 4 alotropines atmainas su būdingaisiais termodinaminio patvarumo intervalais [6].

Iki 769 °C patvari yra α geležis. Ji kristalinasi kubine centruotojo tūrio gardele, yra feromagnetinė. Aukštesnėje kaip 769 °C temperatūroje patvari yra β geležis. Šioje temperatūroje pranyksta feromagnetinės savybės ir geležis tampa paramagnetine, bet struktūra nepakinta. Įkaitinta iki 911°C geležis sudaro centruotojo paviršiaus kubinę gardelę – tai γ geležis. Ji 1390°C temperatūroje pereina į δ geležį – jos gardelė vėl kubinė centruotojo tūrio. 1536°C temperatūroje geležis lydosi. [5].

Geležies šeimos metalų didžiausias oksidacijos laipsnis mažesnis nei bendras elektronų skaičius valentinėse orbitalėse (Fe = 8). Didžiausio oksidacijos laipsnio +6 Fe junginių nedaug ir jie neturi didelės reikšmės. Svarbiausi yra Fe ir jos analogų paprastieji junginiai, kuriuose jų oksidacijos laipsnis +2. Oksidacijos laipsnio +3 junginiai yra ne tokie svarbūs: Co(III) jie yra kompleksiniai. Kompleksiniuose junginiuose Fe oksidacijos laipsnis +2, +3, Co – dažniausiai +3, o Ni - +2. Būdinigiausi koordinaciniai skaičiai 6 ir 4. [6].

  • Microsoft Word 69 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2681 žodžiai)
  • Gediminas
  • Geležis referatas
    10 - 4 balsai (-ų)
Geležis referatas. (2015 m. Birželio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/gelezis-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 11:51
×