Geltonosios upės civilizacija


Ant ko rašė finikiečiai. Senosios kinijos-geltonosios upės civilizacija. Kinijos civilizacijos laimėjimai. Geltonosios upes civilizacija zemelapis. Kinų civilizacijos laimėjimai. Graikijos civilizacija ir religija. Kinijos civilizacijos pasiekimai. Senosios kinijos geltonosios upės civilizacija. Kada atsirado geltonosios upes civilizacija. Kinijos kulturos pasiekimai.

Geltonosios upės civilizacija. Religija. Civilizacijos laimėjimai. Hetitai. Žydai. Finikiečiai. Persai. Kinijos civilizacija gimė iii tūkst. Pr. Kr. Jangdzės(mėlynoji upė) ir chvangchės(geltonoji upė) upių slėniuose. Savo šalį kinai vadino viduriniąja karalyste. Tuomet ją užvaldė šangų dinastija(xvii-xi a. Pr. Kr. ) tuo metu buvo statomi namai, naudojama bronza, žiedžiami puodai, gaminamas šilkas, tobulinamas raštas.

Kinijos civilizacija gimė iii tūkst. Pr. Kr. Pr. Kr. Sukurta drėkinimo sistema. Vėliau į karalystę įsiveržė klajokliai džou ir prasidėjo džou karalystė(1100-221 m. Pr. Kr. )-civilizacijos aukso amžius. Pakilimą lėmė kultūros laimėjimai, perrimti iš šangų dinastijos. Klestėjo protėvių kultas ir būrimo menas. Kai karalystė nusilpo ji susiskaldė į kunigaikštystes. Taip susiskaldžiusi buvo šimtmečius. Cino dinastija(221-206 m. Pr. Kr. )-tai kinijos imperijos pradžia(egzistavo iki 1911 m. ). Buvo įgyvendinta daug reformų: imperija suskirstyta į sritis , nustatyti vieningi piniginiai vienetai, svorio ir kitų matų vienetai. Pradėta statyti didžioji kinų siena. 213 m. Pr. Kr. Cin ši chvang-di valdymo laikotarpiu valstybę imta vadinti kinija. Kai subyrėjo cinų imperija prasidėjo chanų imperijos laikai(206 m. Pr. Kr. -219 m. ). Toliau buvo statoma didžioji kinų siena. Kelias, kuriuo buvo gabenamas šilkas, ėjęs iš kinijos per iraną į priešakinę aziją, buvo pramintas didžiuoju šilko keliu. Užsimezgė santykiai su roma. Įvyko raudonųjų antakių(i a. Pr. Kr. ) ir geltonųjų raiščių(183 m. ) sukilimai. Pastarojo metu buvo nuverstas imperatorius. Prasidėjo civilizacijos nuosmukis. 220-589 m. Laikotarpis yra vadinnuo seniausių laikų-politeistinė. Dievams buvo aukojamos aukos. Vėlaiu atsirado konfucionizmas, budizmas ir daosizmas.

Konfucionizmas atsirado iš vi a. Pr. Kr. Gyvenusio konfucijaus, kuris mokė garbinti protėvius, laikytis senųjų papročių ir įstatymų.

Budizmas-viena iš labiausiai paplitusių religijų pasaulyje. Atsirado iš budos mokymo. Suskilo į kelias atšakas: teravada, mahajana ir vadžrajana arba lamaizmas(tibeto mokymas, šis kiek daugiau skiriasi nuo kitų).

Legizmas-politinės minties, filosofijos kryptis kinijoje. Doktrinos pagrindas-rašytiniai įstatymai ir besąlygiškas paklusimas jiems. Atsisakoma moralės ir kultūros.

Civilizacijos laimėjimai: ? Sukūrė raštą(ii tūkst. Pr. Kr. )-hieroglifus. Pirmieji ženklai buvo piktogramos. Rašė ant bambuko lentelių, šilko, o i a. - ant popieriaus ? Statė miestus .

? Išrado magnetinį kompasą ? Pradėjo sudarinėti žemėlapius ? Išrado šilką ? I a.

  • Microsoft Word 9 KB
  • 2012 m.
  • 3 puslapiai (1213 žodžiai)
  • Geltonosios upės civilizacija
    10 - 1 balsai (-ų)
Geltonosios upės civilizacija. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/geltonosios-upes-civilizacija.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 11 d. 21:05
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!