Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų projektavimo principai


Gniuždomųjų elementų antrosios eilės efektų vertinimas. Bendrieji reikalavimai. Bendrieji reikalavimai įlinkiams. Įlinkių apskaičiavimas. Laikomosios galios apskaičiavimo modelis. Gniuždomųjų mūrinių konstrukcijų išilginio išlinkio ir ekscentriciteto įvertinimas. Skaičiuotiniai elementų ilgiai. Glemžiamojo mūro laikomoji galia.


Gelžbetonis yra kompozitinė medžiaga, sudaryta iš betono ir armatūrinio plieno, kuri, veikiama apkrovos, dirba kaip monolitas.

Lenkiamųjų elementų statmenasis pjūvis gali būti vienpusio arba dvipusio armavimo. Be to, lenkiamųjų elementų skerspjūvis gali būti stačiakampio arba tėjo (dvitėjo) formos.

Skaičiuojant statmenojo pjūvio laikomąją galią, kaip įprasta, skerspjūvio tempiamoji zona būna supleišėjusi, o virš plyšio esančio tempiamojo betono ruožas yra nedidelis ir skaičiuojant nevertinamas.

Tiek tikrinant lenkiamųjų elementų statmenojo pjūvio laikomąją galią, tiek skaičiuojant išilginę armatūrą, reikia žinoti ekvivalentinės gniuždomosios betono zonos aukštį xeff.

Kai išilginė armatūra įdėta tik tempiamojoje zonoje, gniuždomosios armatūros skerspjūvio plotas As2 = 0.

Svarbiausieji tempimo įtempiai tarpatramio viduryje yra taip pat lygiagretūs su išilgine ašimi, o atraminėje zonoje jų kryptis keičiasi. Svarbiausiųjų įtempių veikimo kryptis priklauso nuo normalinių ir šlyties įtempių santykio.

2.6. Lenkiamųjų elementų be skersinės armatūros įstrižojo pjūvio laikomosios galios patikra

strypai, kurie įbetonuoti neapgaubiant išilginės armatūros, bet tinkamai inkaruoti gniuždomojoje ir tempiamojoje zonose.

Apkabos turi būti patikimai inkaruojamos. Užleistinė apkabų sandūra galima, jeigu ji nėra skaičiuota įvertinant sukimą.

Rekomenduojama, kad apkabų skerspjūvyje būtų ne mažiau kaip 50 ( visos skersinės armatūros kiekio (apkabos+ atlankos+ strypai neapgaubiantys išilginės armatūros).

Centriškai gniuždomų gelžbetoninių elementų beveik nėra. Dėl įvairių priežasčių išilginės jėgos visada yra tam tikru atstumu nutolusios nuo centrinės elemento ašies. Jeigu elementą veikia tik išilginės jėgos (nėra lenkimo momento) šis atstumas vadinamas atsitiktiniu ekscentricitetu ea. Jis atsiranda dėl elemento ašies geometrinių nuokrypių, betono savybių elemento skerspjūvyje nevienodumo, armatūros strypų nukrypimo nuo projektinės padėties ir pan. Mažiausias ekscentricitetas ir ne mažesnis kaip 20 mm (h yra skerspjūvio aukštis).

Veikiami išorinių jėgų ekscentriškai gniuždomi elementai išlinksta, todėl padidėja išilginės jėgos ekscentricitetas. Dėl šios priežasties padidėja konstrukciją veikiantis lenkimo momentas. Nustatyta, kad gniuždomųjų elementų lenkimo momento padidėjimas daugiausia priklauso nuo elemento liaunio, atramų poslinkių ir posūkių, armavimo, apkrovimo trukmės, betono deformacijų

Norint užtikrinti perdangos elementų bendrą darbą (konstravimo reikalavimai), įrenginių ir mašinų normalų darbą (technologiniai reikalavimai), kad nekiltų abejonių dėl konstrukcijų patikimumo (estetiniai reikalavimai), lenkiamųjų elementų įlinkiai turi būti ne didesni už ribines reikšmes. Atsižvelgiant į konstrukcijų paskirtį, ribinės įlinkių reikšmės nustatomos pagal ISO 4356 ir turi būti tokios, kad neturėtų neigiamos įtakos konstrukcijų tinkamam naudojimui ir išvaizdai. Konstrukcijų išvaizda ir kitos naudojimo savybės gali neatitikti keliamų reikalavimų, kai sijų ar plokščių įlinkiai, veikiant tariamai nuolatinėms apkrovoms, viršys 1/250 tarpatramio ilgio.

Norint sumažinti konstrukcijos naudojimo metu atsirandantį įlinkį, gali būti daromas pradinis išlinkis. Išlinkis gali būti gaunamas statybos metu įrengiant konstrukcijos statybinę pakylą arba darant išilginės armatūros išankstinį įtempimą. Tačiau pradinis išlinkis neturi viršyti 1/250 tarpatramio ilgio.

  • Microsoft Word 259 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2555 žodžiai)
  • Universitetas
  • Patricija
  • Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų projektavimo principai
    10 - 1 balsai (-ų)
Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų projektavimo principai. (2019 m. Lapkričio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/gelzbetoniniu-ir-muriniu-konstrukciju-projektavimo-principai.html Peržiūrėta 2020 m. Kovo 29 d. 18:21
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo