Gelžbetoniniu vamzdžių gamybos technologija


Individualaus darbo užduotis. Įvadas. Neslėginių vamzdžių gamyba. Gaminio erdvinis vaizdas. Gamyklos sklypo planas. Literatūros sąrašas.


Įvairūs požeminiai vamzdynai dažnai klojami iš betoninių ir gelžbetoninių vamzdžių. Pagal hidraulinį slėgį eksplotacijos metu jie skirstomi į neslėginius ir slėginius. Neslėginiai vamzdžiai naudojami vandentiekio, kanalizacijos, drenažo, irigacijos tinklams. Skysčiai jais teka ne per visą skerspjūvį. Tokie vamzdžiai bandomi 0,05 MPa slėgiu.

Pagal hidrostatinį slėgį slėginiai vamzdžiai skirstomi į tris klases: I – 1,5 MPa slėgiui, II – 1,0 MPa slėgiui, III – 0,5 MPa. Tokie vamzdžiai bandomi atitinkamai 1,8, 1,2, ir 0,6 MPa slėgiu.

Neslėginiai vamzdžiai gali būti betoniniai ir gelžbetoniniai su paprastąja armatūra. Jie gaminami vibraciniu būdu horizontaliose arba vertikaliose formose, išcentriniu būdu ir kt.

Slėginiai vamzdžiai būna tik gelžbetoniniai ir dažniausiai armuojami išanksto įtemptąja armatūra. Jie gaminami išcentriniu būdu pagal trilaipsnę technologiją, išcentriniu būdu sustiprinant ištisine metaline šerdimi, vibraciniu hidropresavimo būdu.

Betoniniai ir gelžbetoniniai vamzdžiai pigesni ir ilgaamžiškesni nei metaliniai. Neslėginių betoninių ir gelžbetoninių vamzdžių naudojimo trukmė 80...100 metų, o slėginių – 75...80 metų, metalinių vamzdžių apie 30 metų.

Pagal skerspjūvio formą vamzdžiai gali būti apvalūs ir apvalūs su plokščiu pagrindu. Pagal galo konfigūraciją jie būna moviniai, falciniai ir lygūs. Lygiais galais vamzdžiai jungiami movomis arba žiedais.

Iš esmės galžbetonio vamzdį sudaro du pagrindiniai komponentai, tai betono mišinys ir plieninė armatūra.

Betonas ir jo sudėtinės dalys: cementas, užpildai (stambus užpildas (žvirgždas, žvirgždo skalda, granito skalda, dolomito skalda, smulkus užpildas (smėlis)), mikroužpildai (≤ 0,125 mm), vanduo, technologiniai priedai. Pagal cheminę sudėtį arba klinkerį pakeičiančių priedų rūšį išskiriamos 5 pagrindinės įprastinių cementų atmainos [1]:

Betono gamybai taip pat naudojami įvairūs kietėjimą, stiprumą bei ilgaamžiškumą reguliuojantys priedai, tokie kaip alitas, belitas, trikalcio aliuminatas ir kiti. Betono gamybai naudojamos žaliavos turi būti apsaugotos nuo tiesioginio sąlyčio su vandeniu (turi būti sandėliuojami patalpoje, po stogu), o jau pagamintus gaminius (mūsų atveju gelžbetoninius vamzdžius) galima laikyti tiek viduje, tiek lauke. Savaime suprantama, jog dažniausiai savo gaminius įmonės sandėliuoja lauke, nes jų skaičius ir pačių gaminių gabaritai yra dideli, tad reikėtų didelio, atskiro pastato, kad galėtų juos laikyti viduje. Šiam gaminiui reikalingos žaliavos (armatūra, cementas ir kt.) turi būti sandėliuojamos patalpoje. Taip žaliavos apsaugomos nuo nereikialingų išorinių poveikių, kurie gali pakenti jų sąvybėms.

Armatūra: Gelžbetoniniams elementams gaminti yra naudojama darbo armatūra S500, kurios skaičiuotinis stipris išilginei armatūrai – 450 Mpa. Taip pat naudojama ir konstruktyvinė armatūra – S500 ir S240. Sandėliuojama armatūra negali liestis su žeme, todėl ji dedama ant medinių, betoninių ar kitokių padėklų. Specializuotų įrengimų pagalba yra paruošiama armatūra. Dažniausiai naudojami suvirintų tinklų armatūra, dėl [1]:

armavimas minimaliomis darbo jėgos sąnaudomis per minimalų laiką;

Nepriklausomai nuo vamzdžių formavimo būdo mechanizuotos gamybos svarbiausios operacijos yra tokios: formų paruošimas, armatūros strypyno gaminimas ir montavimas formoje, vamzdžio formavimas, šiluminis kietinimas, formų ardymas ir gaminio išėmimas, išlaikymas, kol betonas įgis reikiamą stiprumą ir vamzdžio stiprumo bei laidumo vandeniui bandymas.

Vamzdžiai formuojami betono mišinį plūkiant, presuojant, vibruojant, centrifuguojant arba derinant šiuos metodus.

  • Statyba Referatas
  • Microsoft Word 2800 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3249 žodžiai)
  • Universitetas
  • Redas
  • Gelžbetoniniu vamzdžių gamybos technologija
    10 - 2 balsai (-ų)
Gelžbetoniniu vamzdžių gamybos technologija. (2016 m. Gegužės 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/gelzbetoniniu-vamzdziu-gamybos-technologija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 04:46
×