Gelžbetonis


Gelžbetonio esmė ir panaudojimas. Ribinių būvių metodas. Saugos ribinis būvis Ed ≤ Rd tinkamumo ribinis būvis Ed ≤ Cd . Saugos ribinis būvis. Tinkamumo ribinis būvis. Betono struktūra. Betono fizinės mechaninės savybės. Gniuždomasis stipris. Betono tempiamasis stipris. Betono charakteristinisi ir skaičiuotinis stipriai , jų apskaičiavimas. Stiprumas veikiant ilgalaikei apkrovai. Betono tempiamasis stipris veikiant ilgalaikei apkrovai. Betono stipris veikiant daugiaašiam gniuždymui. Betono klasifikacija. Išorinių trumpalaikių jėgų sukeliamos betono deformacijos , σ ε diagrama. Betono tamprumo modulis. Σ ε. Σc εelEcm. Σc 4fcm. Betono valkšnumo deformacijos. Betono traukumo deformacijos ir jo apskaičiavimas. Armatūros fizinės mechaninės savybės. Pagrindinė armatūros paskirtis. Armatūrų sandūrų tipai ir įrengimo būdai. Armatūros sukibimas su betonu. Armatūros inkaravimas ir inkaravimo ilgio skaičiavimas. Armatūros dirbiniai. Betono valkšnumas ir traukumas priklauso nuo betono sudėties , element matmenų , išorės drėgmės.

įtempimus. Visiškai išnaudoti betono stipri gniuždomoje zonoje

galima tik sustiprinus betono tempiamąja zona, įdėjus į ja metalo, stiklo

elementas dirbs tol, kol jie nutruks arba suirs gniuždomos zonos

kompleksine medžiaga iš betono ir metaliniu strypu vadinama gelzbetoniu.O

strypai vadinami armatura. Kietėdamas betonas gerai sukimba su armatura ir

ja apsaugo nuo mechaniniu ir kitokiu pažeidimų.

Ribinis būvis yra toks būvis, kurį viršijus konstrukcija pradeda irti arba tampa netinkama naudojimui. Ribiniai būviai: saugos ribinis būvis (Ed ≤ Rd); tinkamumo ribinis būvis (Ed ≤ Cd). Saugos ribinis būvis yra toks būvis, kurį viršijus konstrukcija pradeda irti.

Tinkamumo ribinis būvis yra toks būvis, kurį viršijus konstrukcija tampa netinkama naudoti.

Betonas kaip pagrindinė gelžbetonio sudedamoji dalis, turi pasižymėti tam tikromis iš anksto nustatytomis fizikinėmis ir mechaninėmis savybėmis. Jis turi būti reikiamo stiprumo ir tankio, gerai sukibti su armatūra, sugebėti apsaugoti armatūrą nuo korozijos. Betonas susideda iš rišamosios medžiagos - cemento, smulkiųjų užpildų - smėlio ir stambiųjų užpildų (žvyro, skaldos), ir vandens. Betono savybėms įtakos turi šių sudedamųjų dalių santykis, užpildų stiprumas ir paviršiaus šiurkštumas, cemento aktyvumas ir kiti veiksniai. Betono struktūra susiformuoja maišant, dedant ir tankinant mišinį, paskui keičiasi jam kietėjant. Mišinį sumaišius su vandeniu, prasideda hidrolizės ir hidratacijos cheminės reakcijos. Jos padeda susidaryti cementinio akmens naujadarui – geliui. Cemento hidrolizės produktai suformuoja gelio apvalkalus apie nesusihidratavusio cemento daleles, kurios yra kaip mikroužpildai. Vanduo atimamas iš gelio kevalų, ir susidaro cementinio akmens dariniai, surišantys atskirus cemento branduolius į monolitinę struktūrą. Monolitinė betono struktūra formuojasi tolydžio, didėjant cementinio akmens stipriui ir kintant viso kompozitinio darinio poringumui. Betono, kaip struktūriškai nevienodo porėto kūno, fizikinės ir mechaninės savybės priklauso nuo užpildų grūdelių išsidėstymo tankio, ryšių tarp jų stiprumo, cementinio apvalkalo storio.

Mechaninis betono modelis, apibūdinantis struktūros deformatyvumą, susideda iš dvisluoksnių diskų, tarpusavyje sujungtų ryšiais, turinčiais tampriai plastines savybes. Tai rodo, kad betono deformavimosi ir irimo mechanizmas priklauso nuo struktūrinių ryšių standžio ir stiprio.

1 - užpildai; 2 – cementinis apvalkalas; 3 – cementinio apvalkalo standį imituojančios spyruoklės; 4 – spyruoklės, imituojančios struktūros ryšių standį.

Betone vykstantys kristalizacijos reiškiniai ir kietėjančio gelio tūrio mažėjimas keičia betono būvį ir turi esminę įtaką betono stipriui ir deformacijoms.

-Betono stipris – jį apibūdina pasipriešinimas įvairiems jėgų poveikiams – gniuždymui, tempimui, lenkimui, kirpimui. Betono stipris priklauso nuo daugelio veiksnių, net esant vienai ir tai pačiai gamybos technologijai, jis gali labai keistis. Labiausiai betono stipris priklauso nuo tokių veiksnių:

  • Statyba Konspektas
  • Microsoft Word 1406 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2643 žodžiai)
  • Tomas
  • Gelžbetonis
    10 - 3 balsai (-ų)
Gelžbetonis. (2016 m. Sausio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/gelzbetonis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 10:29
×