Genas funkcinis geno dalomumas ir alelizmas


Genas. Funkcinis geno dalomumas ir alelizmas. Įvadas. Genas. Genų simboliai. Funkcinis geno dalomumas ir alelizmas. Geno centrų teorija. Alelizmo įrodymai. Komplementacijos testas. Polialelizmas. Kraujo grupių ABO sistema. Izoaleliai. Išvados. Literatūra.

Ar genai yra aleliniai, sprendžiama iš požymio (fenotipo): aleliniai genai lemia to paties požymio skirtingas, alternatyvias išraiškas. Bet tai labai nepatikimas rodiklis. Dažnai du genai, lemiantys to paties požymio variantus, yra nealeliniai. Pavyzdžiui, sukryžminus vaisines museles (Drosophila melanogaster) rudomis ir šviesiai raudonomis akimis, visos F1 muselės yra tamsiai raudonomis akimis, o F2 pasiskirsto taip: 9/16 tamsiai raudonomis: 3/16 rudomis: 3/16 šviesiai raudonomis: 1/16 baltomis akimis, t. y. 9:3:3:1.

Tai dihibridinio kryžminimo santykis. Iš to galima daryti išvadą, kad rudą ir šviesiai raudoną akių spalvą nulemia skirtingi, nealeliniai genai. Taigi antrasis alelizmo įrodymas yra hibridologinė analizė,. Kai genai yra aleliniai, sukryžminus tiriamąsias formas, F2 gaunama santykiu 3:1. Tuo tarpu kai F2, yra santykis, atitinkantis dihibridinį (bendra suma 16, pvz.,9+3+3+1 arba 9+7, arba 15+1, arba 9+3+4 ir kt.) arba sudėtingesnį kryžminimą, požymių skirtumą neabejotinai lemia nealeliniai genai.

Tačiau net hibridologinė analizė negali įrodyti alelizmo, nors genetikoje dažnai tik ja ir remiamasi. Esant genų sankibai t. y. kai genai toje pačioje chromosomoje, monohibridinio kryžminimo santykis F2, gali būti ir tuo atveju, kai skirtumus tarp tėvų nulemia nealeliniai genai. Todel patikimiausias ir svarbiausias alelizmo kriterijus - geno vieta chromosomoje. Aleliai homologinėse chromosomose užima tą pačią vietą - lokusą.

Komplementacijos testas labai palengvina alelizmo nustatymą. Kaip mineta, sukryžminus drozofilas rudomis ir šviesiai raudonomis akimis, F1, hibridai esti normaliomis tamsiai raudonomis akimis. Vadinasi, jau iš F1 galima spręsti, kad rudą ir šviesiai raudoną akių spalvą lemiantys genai yra nealeliniai, arba mutacijos yra skirtinguose genuose. Tas pat gaunama kartais sukryžminus du visiškai tokios pačios spalvos, būtent šviesiai raudonomis akimis drozofilos mutantus, pavyzdžiui, mutantus v (vermilion, angl. cinoberis - ryškiai raudona spalva) ir cn (cinnabar, angl. cinoberis). Jų F1, yra normaliomis tamsiai raudonomis akimis, taigi mutacijos yra nealelinės, priklauso skirtingiems lokusams. Tik kai mutantai šviesiai raudonomis akimis yra to paties geno (pvz., cn), F1 fenotipas yra mutantinis - šviesiai raudonomis akimis.

Komplementacijos testas, arba kitaip trans-testas labai veiksmingas, kai norima išaiškinti, keli genai nulemia požymį. Reikia gauti daug tokio paties fenotipo atskirų mutantų. Panagrinėkime, kaip gaunami miežių mutantai eceriferum (augalai be vaško apnašos). Paveikus miežių sėklas mutagenu, kiekvieno augalo palikuonys sudaro šeimą. Joje gali pasitaikyti ne vienas, o keli augalai be vaško apnašos tačiau jie tikriausiai bus kilę iš vienos pakitusios ląstelės, t. y. yra tapatūs. Atskirais mutantais jų laikyti negalima. Tačiau iš dviejų skirtingų šeimų tokio paties tipo eceriferum mutantai yra nevienodi, nes tas pats fenotipas išsivystė po mutacijos arba tame pačiame gene, tik skirtinguose saituose (tiksliai to paties saito mutacijos tikimybė yra labai maža), arba skirtinguose genuose.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 166 KB
  • 2014 m.
  • 15 puslapių (2853 žodžiai)
  • Gintarė
  • Genas funkcinis geno dalomumas ir alelizmas
    10 - 3 balsai (-ų)
Genas funkcinis geno dalomumas ir alelizmas. (2014 m. Vasario 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/genas-funkcinis-geno-dalomumas-ir-alelizmas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 13:40
×