Genetika referatas


Referatai ape genetika. Žmogaus genetika referatas.

Biologijos referatas. Genų sukibimas ir paveldėjimo ypatumai. Genų sukibimas. Paveldėjimo ypatumai. Ląstelių dalijimasis. Mitozė, mejozė, jų genetinė reikšmė. Amitozė. Mitozė. Mejozė. Genų inžinerija. Aukštesniųjų augalų transformacija. Aukštesniųjų augalų transformacija. Literatūra.


Daugialąstis organizmas auga ir vystosi dalijantis jo kūno ląstelėms. Vienaląsčių organizmų dalijimasis yra ir pagrindinis jų dauginimosi būdas. Žinomi šie ląstelių dalijimosi būdai: amitozė, mitozė ir mejozė.

Amitozė yra tiesioginis ląstelių dalijimosi būdas. Ląstelė ištįsta, ties viduriu susidaro persmauka, protoplastas pasidalija į dvi dalis. Tai retas dalijimosi būdas. Šiuo būdu dalijasi specializuotų audinių ląstelės, pavyzdžiui augalų mezginės sienelės ląstelės, augalų gumbų parenchiminės ląstelės, gyvulių kepenų ląstelės, vėžio pažeistos ląstelės. Be to, šiuo būdu dauginasi bakterijos ir dalis pirmuonių.

Amitozei būdinga tai, kad prieš ląstelės dalijimąsi sudvigubėja DNR, tačiau branduolyje nesusiformuoja dalijimosi verpstė ir fazių susijusių su branduolio pakitimais, išskirti negalima. Manoma, kad amitozės būdu susidariusios dvi dukterinės ląstelės gauna nevienodą kiekį paveldimosios medžiagos, todėl tokios ląstelės yra nevisavertės.

Mitozė yra universalus somatinių (kūno) ląstelių dalijimosi būdas, kurio metu išsaugomas nepakitęs chromosomų skaičius ir tokia pati genetinė informacija. Mitozės proceso pradžioje vyksta paveldimosios medžiagos padvigubėjimas, o po to – tikslus pasiskirstymas tarp susidariusių ląstelių. Ji susideda iš dviejų etapų: branduolio dalijimosi (kariokinezės) ir citoplazmos dalijimosi (citokinezės). Šiuo būdu dalijantis, iš vienos motininės ląstelės susidaro dvi dukterinės, turinčios vienodos sandaros branduolį ir citoplazmą. Mitozės metu branduolys pereina keturias dalijimosi fazes: profazę, metafazę, anafazę ir telofazę. Laikotarpis tarp dviejų mitozių vadinamas interfaze. Šioje fazėje vyksta pasiruošimas mitozei. DNR kiekis ląstelėje padvigubėja.

Priešsintezės (G) – šio periodo metu vyksta svarbiausi gyvybiniai ląstelės procesai: didėja citoplazmos masė, vyksta informacinės RNR ir naujų organoidų sintezė. Mitochondrijos ir chloroplastai auga ir dalijasi pusiau.

Sintezės (S) – šio proceso metu autoreprodukuojasi DNR, ir chromosomos padvigubėja. Kiekviena chromosoma dabar yra sudaryta iš dviejų chromatidžių.

Posintezės (G) – posintezės periodo metu ląstelė ruošiasi mitozei. Sintetinami fermentai ir kiti reikalingi ląstelės dalijimuisi komponentai. Susintetinta DNR yra neveikli, todėl ląstelės branduolys pradeda dalintis tik gavęs signalą iš citoplazmos. Interfazė ir mitozė sudaro ląstelės ciklą. Mitozė yra nenutrūkstamas procesas, tačiau salyginai ji skirstoma į keturias fazes.

Metafazė. Šioje fazėje verpstės siūlai prisitvirtina prie chromosomų centromerų ir jas tvarkingai išdėsto ekvatoriaus plokštumoje. Centromeros sudaro vadinamąją metafizinę plokštelę.

Mejozė yra lytinių ląstelių susidarymo būdas. Šiose ląstelėse chromosomų skaičius yra perpus mažesnis už motininės ląstelės, nes lytinės ląstelės (gametos) turi tik po vieną kiekvienos homologinės chromosomos porą. Mejozės metu ląstelė dalijasi du kartus, todėl išskiriamos mejozės pirma ( I ) ir mejozės antra ( II ) stadijos. Dar prieš mejozės I dalijimąsi padvigubėja DNR kiekis – kiekvieną chromosomą sudaro 2 seserinės chromatidės. Pirmasis dalijimasis, kurio metu chromosomų skaičius sumažėja perpus, vadinamas redukciniu, antrasis – ekvatoriniu, jis vyksta tolygiai mitozei. Kiekvienas iš šių dalijimųsi susideda iš viena po kitos vykstančių, kaip ir mitozės metu, keturių fazių – profanės, metafazės, anafazės ir telofazės.

  • Biologija Referatai
  • 2013 m.
  • Tomas
  • 15 puslapių (2570 žodžių)
  • Biologijos referatai
  • Microsoft Word 79 KB
  • Genetika referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Genetika referatas. (2013 m. Kovo 03 d.). http://www.mokslobaze.lt/genetika-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 09:22