Genetikos tyrimo objektas ir metodai


Įvadas. Genetikos tyrimo objektas ir metodai. Genetikos metodai. Tarpinį požymių paveldėjimas (nevisiškas dominavimas) pateikti pavyzdį nurodyti skilimo santykį f2 pagal fenotipą ir genotipą. Mutacijos pagal fenotipo pokyčius. Uždavinys. Išvados. Literatūra.


Genetika yra palyginti jaunas mokslas, XX a. ,,kūdikis‘‘, bet ji užima centrinę padėtį tiriamų problemų tarp kitų biologijos mokslų, vienija biologijos mokslus ir visumą. Taip yra dėl genetikos tiriamų problemų svarbos. Vieniems genetika mokslas apie paveldimumą ir kintamumą, kitiems apie genus, DNR grandinės atkarpas, lemiančias organizmo požymius, įvairiausias ypatybes, procesus, kurie vyksta organizme. Taisyklė tokia , kad viską lemia genai.

Tačiau per pastaruosius 10-15 metų genetika padarė tokį didelį šuolį ,kad įvairios tą pačią organizmų grupę tiriančios mokslo šakos savaime susilieja į vieną bendrą mokslą apie augalus, grybus, gyvūnus, žmogų.

Sužinoti apie tarpinį požymių paveldėjimą (nevisiškas dominavimas). Pateikti pavyzdį nurodyti skilimo santykį F2 pagal fenotipą ir genotipą;

Genetika – mokslas apie paveldimumą ir kintamumą. Genetikos uždaviniai - genų perdavimo, informacijos, esančios genuose, virtimo konkrečiais požymiais tyrimas.

Įrodė, kad yra paveldimumo vienetai.

Hibridologinis metodas – jis buvo sukurtas pirmasis. Kaip minėta, jį sukūrė Mendelis, bet mokslui atrado de Fryzas, Korensas ir Cermakas. Jo pamatas dviejų skirtingų paveldimų formų hibridizacija, kryžminimas. Kryžminimo produktai yra hibridai (hibridiniai organizmai), hibridines ląsteles (kai suliejamos somatines ląstelės), hibridinės molekulės (kai atliekama DNR molekuline hibridizacija ,kai gaunami hibridiniai genai). Naudojantis šiuo metodu būtina turėti dvi skirtingas, alternatyvias, klasikiniu atveju-to paties požymio (geno) formas, pvz: gyvulius rudos ir baltos spalvos kailiu, augalus geltonos ir žalios spalvos sėklomis ir panašiai.

Šiuolaikinėje genetikoje hibridologiniu metodu dažniausiai nustatoma homologija (gr.homologia-sutikimas),t.y. tapatumas, panašumas, giminingumas. Galima nustatyti genomų, chromosomų ir jų dalių, genų ir jų dalių homologiją.

Genealoginis metodas – yra senesnis už hibridologinį metodą, bet jo reikšmė suvokta tik sukūrus pastarąjį metodą. Jau seniai sudarinėjamos karalių, didikų genealogijos (gr. genealogia - gimines kartų seka ). Lietuvoje puikiai išlikusi Radvilų genealogija. Pats terminas geriausiai atskleidžia esmę – sudaroma kartų seka. Genetikoje šiuo metodu tiriama, kaip paveldimas konkretus požymis.

Dabar apie tokius požymius kaip hemofilija, daltonizmas sakome, kad tai, sukibę su lytimi požymiai. Juos lemiantys genai yra tik X chromosomoje. Bent apie 100 panašiai paveldimų žmogaus požymių prigimtis buvo pirmiausia nustatyta iš genealogijų. Oficialiai genealoginis metodas buvo pasiulytas Galtono (EGal-ton). Jis veiksmingas tik tuo atveju, jeigu žinomi probando (mus dominančio žmogaus) tėvai ir protėviai (iš motinos ir tėvo pusės) ir kiekvienoje kartoje yra pakankamai palikuonių, taip pat jeigu turima duomenų apie daugelio šeimų genealogijas pagal mus do-minantį pozymį. Genealoginis aprašas pagrįstas atitinkama ženklų sistema. Specialiais matematiniais genealogijų tyrimo metodais nustatomas požymio paveldėjimo pobūdis: ar požymis domi-nuojantis, ar recesyvusis, atskiro asmens heterozigotiškumas.

  • Žemės ūkis Referatas
  • Microsoft Word 440 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2685 žodžiai)
  • Agne
  • Genetikos tyrimo objektas ir metodai
    10 - 6 balsai (-ų)
Genetikos tyrimo objektas ir metodai. (2016 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/genetikos-tyrimo-objektas-ir-metodai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 03:44
×