Genetiniai selekcijos pagrindai


Genetiniai selekcijos pagrindai. Genetiniai augalų selekcijos pagrindai. Ląstelinė selekcija. Genetiniai augalų selekcijos pagrindai. Masinė atranka. Individualinė atranka. Kintamumas. Kombinacinis kintamumas. Paveldimumas. Inbrydingas. Autbrydingas. Augalų ir gyvūnų kryžminimo ir selekcijos sistemos. Monohibridinis kryžminimas. Dihibridinis kryžminimas. Išvados.


Selekcija yra mokslas apie egzistuojančių augalų ir gyvulių veislių tobulinimą ir visiškai naujų veislių išvedimą. Ląstelinė selekcija – tai naujų genotipų kūrimas, selektyvinėmis sąlygomis in vitro (dirbtinėje aplinkoje) išskiriant mutantines ląsteles. Kultūroje in vitro augalinę medžiagą galima paveikti įvairiomis medžiagomis- sukurti selekcinius fonus abiotiniams ir biotiniams veiksniams.

Ląstelinės selekcijos in vitro pranašumai: galimybė įvertinti labai daug ląstelių (šimtus tūkstančių) nedideliame plote (keliose Petri lėkštelėse vietoje kelių ha ploto lauko bandymų), galimybė padidinti pradinės medžiagos genetinę įvairovę įvairiais mutagenezės metodais (somakloninė, cheminė, radiacinė mutagenezė, GMO, poliploidija ar haploidija ir kt.) galimybė vienu metu tirti skirtingus genotipus, lengvai kontroliuojamos auginimo ir selekcinio fono sąlygos, vienodos auginimo sąlygos palengvina mutantų identifikaciją, darbai nepriklauso ar mažai priklauso nuo metų sąlygų, labai sutrumpėja selekcijos ciklo trukmė (mėnesiai vietoje metų), labai sumažėja sąnaudos (nereikia veisti didžiulių bandomųjų želdinių, juos prižiūrėti, atlikti daug matavimų ir kt.) lengva klonuoti genotipą iš atrinktos ląstelės, mažiau teršiama aplinka kenksmingomis medžiagomis.

Kintamumas — organizmo savybė įgyti naujų požymių. Kintamumas būdingas visiems organizmams. Tai įvairiausi ne tik atskirų kartų, bet ir tos pat kartos individų skirtumai. Todėl kintamumas yra būtina natūraliosios bei dirbtinės atrankos sąlyga ir svarbiausias evoliucijos faktorius. Yra nepaveldimas (keičia fenotipą, bet ne genotipą) ir paveldimas (keičia genotipą) kintamumas.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 916 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (1086 žodžiai)
  • Alice
  • Genetiniai selekcijos pagrindai
    10 - 7 balsai (-ų)
Genetiniai selekcijos pagrindai. (2016 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/genetiniai-selekcijos-pagrindai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 02:34
×